Facebook obiluje oglasima u kojima se nude i traže poslovi široke palete. U različitim grupama može se naći za svakoga po nešto. No, ono što je i karakteristično za sve oglase su dežurni kritičari koji imaju potrebu sve komentirati. Premalo, previše... Za sve nađu zamjerku.
Tako je oglas u jednoj grupi otišao skroz u suprotnom smjeru.
U oglasu se tražila kućna pomoćnica za ispomoć nakon poroda u Splitu. Kako je navedeno, radi se svaki da po četiri sata od kraja svibnja do kraja kolovoza.
- Posao uključuje pospremanje po stanu, odlazak u trgovinu, šetnju psa (Bostonac), igra s curicom od 4,5 godina i slično. Plaća po dogovoru - napisao je splitski pomorac tražeći pomoć za svoju suprugu i to vjerojatno u periodu kada će on biti na brodu.
Naredali su se komentari u kojima se preispituje zašto osoba nije uz svoju suprugu već traži kućnu pomoćnicu. U sve se naš svit miša...
- E ljudi moji, ovo pokazuje da je žena našla čovika koji može biti za primjer drugima - jedan je od pozitivnih komentara.
Oglas je vrlo brzo izbrisan, jer je čovjek vjerojatno našao pomoćnicu, a vjerojatno mu se više nisu slušale prodike dežurnih moralizatora s Facebooka.
Nas je, međutim, motivirao da se raspitamio koliko se plaća ispomoć u kući. Naravno, uvijek je to na prvom mjestu stvar ponude i potražnje. Ovisi što sve osoba treba raditi, je li riječ o četverosatnom ili osmosatnom radu.
Pronašli smo čak i web stranicu Dadilje.info gdje možete pronaći dadilju, tutora, čuvara kućnih ljubimaca, kućne pomoćnice i drugo pomoćno osoblje.
Što se cijene tiče, pričali smo s nekoliko Splićanki koje se bave ovim poslovima.
- Svaka situacija je različita. Primjerice plaća za čuvanje jednog djeteta na osam sati iznosi između 3000 i 4000 kuna - govori nam Splićanka.
Druga nam govori da najčešće čuva starije osobe.
- Za čuvanje starije gospođe, znači ispomoć po kući i malo druženja, za osam sati primam četiri tisuće kuna. Dok moja kolegica koja čuva jednu stariju baku po noći dobije pet tisuća kuna - objašnjava nam situaciju na tržištu.
S obzirom da nam se život u posljednje vrijeme svodi na svakodnevno jurcanje, ali i da je nemoguća misija pronaći slobodno mjesto u vrtiću, ne čudi pomama za ovim zanimanjima.