Više od 1,4 milijuna stanovnika Gaze napustilo je proteklih dana svoje domove tražeći privremena skloništa pod najžešćim izraelskim bombardiranjem ikada.
“Volio bih da nam se Bog smiluje i da rat prestane. Mnogo smo patili, ne možemo podnijeti ovo što nam se događa, ne možemo više, ni planine ne bi podnijele ovo kroz što prolazimo. Došli smo do stanja u kojem želimo poginuti pod ruševinama samo da nađemo odmor. Naš život je mučenje, tri sata čekamo u redu za wc, može li ovakvo dijete čekati tri sata na red za WC? Može li dijete dočekati kruh? Od jučer nemam kruha. Pitaju me za kruh, gdje da uzmem kruh? To je katastrofalno", rekao je jedan od raseljenih Palestinaca.
Telefon i internet vraćaju se u Gazu, razaranje zastrašujuće: ‘Razina ljudske patnje je nepodnošljiva‘
“Moja kuća je imala šest katova; Ostavio sam to i došao ovamo. Moja situacija je kao i kod svih ovdje, ne mogu disati kad odem na WC i vratim se, neopisiva iscrpljenost. Sada nije jako hladno, nema puno kiše, ali kad zagrize zima, gdje ćemo", rekao je drugi.
Britanski premijer Rishi Sunak i francuski predsjednik Emmanuel Macron izrazili su zabrinutost u pogledu dopreme humanitarne pomoći u Gazu i opasnosti od širenja rata između Izraela i Hamasa, priopćio je Downing Street u nedjelju nakon telefonskog razgovora dvojice čelnika.
Inače, izraelske vojne snage proširile su kopnene operacije u Gazi, njihovi su borbeni zrakoplovi pogodili još stotine Hamasovih ciljeva. Izrael to naziva drugom fazom trotjednog rata.
I Sunak i Macron odvojeno su posjetili Izrael i susjedne zemlje nakon smrtonosnog napada Hamasa u Izraelu početkom mjeseca, što je pokrenulo sukob.
- Dvojica čelnika istaknula su važnost slanja hitne humanitarne pomoći u Gazu. Složili su se kako će zajedno raditi na nastojanjima da se onamo dopreme hrana, gorivo, voda i lijekovi onima kojima je to potrebno te da se strani državljani izvuku odande, rekao je Sunakov glasnogovornik, dodavši da su obojica čelnika "izrazila zabrinutost zbog opasnosti od eskalacije sukoba na širu regiju, posebno na Zapadnu obalu".
Prema priopćenju iz Macronova ureda, dvojica čelnika ponovno su podsjetila na pravo Izraela da se brani unutar granica međunarodnog prava, kao i na važnost pronalaska načina da se oslobode taoci koje drži Hamas.
Sunak i Macron su kazali da je dugo odgađano rješenje problema osnivanjem dviju neovisnih država, za Izraelce i za Palestince, najbolji način za jamčenje mira.