Nakon što je Ivana Vićan, kćer predsjednika Dubrovačkog demokratskog sabora Pera Vićana i partnera u Dubrovniku vladajućem HDZ-u, imenovana u NO Zračne Luke Dubrovnik kao predstavnik Grada Dubrovnika, zanimalo nas je kakve beneficije zapravo imaju članovi Nadzornog odbora? Poznato je da su dosad svaki mjesec primali nagradu od dvije tisuće kuna, čak i onda kad su se sastali samo triput u godini. Naime, Državni ured za reviziju nedavno je objavio izvješće u kojem Zračnoj luci Dubrovnik daje bezuvjetno mišljenje za poslovanje u 2019. godini, međutim uz preporuke oko javne nabave i nagrada članovima Nadzornog odbora.
Tri sjednice, 12 nagrada
Prema izvješću o obavljenoj financijskoj reviziji, troškovi za nagrade članovima Nadzornog odbora bili su 273.944 kuna, od čega su neto nagrade 168 tisuća te porezi i doprinosi u iznosu od 105.944 kuna. Tijekom 2019. održane su tri sjednice NO-a, u svibnju, studenome i prosincu. Društvo je obračunalo i isplatilo nagrade članovima Nadzornog odbora u mjesečnom iznosu od dvije tisuće kuna neto. Državni ured za reviziju preporučuje iznos nagrade za rad Nadzornog odbora utvrditi i obračunavati prema broju održanih sjednica na kojima su sudjelovali, umjesto u mjesečnom iznosu. Među ovogodišnjim izvješćima Ureda za reviziju istu preporuku su dali i Jadroplovu, gdje je godišnji trošak nagrada članovima NO-a bio 141 tisuću kuna, a tamo je 2019. održano pet sjednica.
Zračna luka Dubrovnik je u svom očitovanju Uredu državne revizije navela kako se nagrade isplaćuju na temelju društvenog ugovora, odlukom Skupštine, „uzimajući u obzir stanje i složenost Društva, kao i primjerenost poslova i dužnosti koje obavljaju članovi Nadzornog odbora“. Nadalje, naveli su kako će Uprava na prvoj redovnoj sjednici Skupštine upoznati članove s preporukom Državnog ureda za reviziju te u dnevni red uvrstiti prijedlog odluke o izmjeni načina isplate nagrade članovima Nadzornog odbora.
- Mislim da je Skupština, kao vlasnik Društva, dala svoje mišljenje i, koliko znam, prihvatili su preporuku Ureda državne revizije – kaže Frano Luetić, direktor Zračne luke Dubrovnik.
Međutim, Mario Curić, predsjednik Nadzornog odbora ZL Dubrovnik, kaže kako je Skupština na sjednici u lipnju ove godine u Zagrebu, raspravljala o preporuci Ureda državne revizije, no ona nije prihvaćena.
- S obzirom da se radi o preporuci koja nije obvezujuća, država kao većinski vlasnik je donijela odluku da se nagrada članovima Nadzornog odbora i dalje isplaćuje kao ranije, mjesečno, uz obrazloženje kako se radi o odgovornom i kompleksnom poslu. To su sjednice po 15 do 20 točaka dnevnog reda na kojima uprava upoznaje članove s radom društva, a naš je posao da nadziremo i da sve bude u skladu sa zakonom. Predstavnik revizorske firme je na toj Skupštini također rekao kako treba vrednovati rad nadzornih odbora – kaže Curić.
Uz njega, u Nadzornom odboru ZL Dubrovnik su Ivica Martić, Ivana Vićan, Irena Gerovac Zrnić, Luka Klaić, Ivo Miletić i Ivana Šušnjić.
Kolika im je odgovornost?
Načelnik Općine Konavle i član Skupštine ZL Dubrovnik, Božo Lasić iznosi svoj osobni stav da se nagrade tijelima isplaćuju po održanoj sjednici. Ta je Općina u pandemiji obustavila isplatu naknada tamo gdje su oni vlasnici.
- Još uvijek je na snazi odluka da članovi nadzornih odbora i upravnih vijeća društava i ustanova u općinskom vlasništvu ne primaju nagrade ili naknade, a tako će, čini se, ostati još dugo vremena. Mi smo donijeli i odluku po kojoj općinski vijećnici ne primaju mjesečnu paušalnu naknadu, nego dobiju iznos u visini jedne dnevnice, a to je 170 kuna, po održanoj sjednici. Međutim, moram naglasiti da se često olako doživljava uloga članova Nadzornih odbora.
Smatram da imaju subjektivnu i objektivnu odgovornost, toga trebaju biti svjesni i dobro razmisliti kad se prihvaćaju te dužnosti. Njihova odgovornost, osobito u tako velikim društvima kao su zračne luke, mnogo je veća nego što je to slučaj s gradskim i općinskim vijećnicima, uz dužno poštovanje prema toj časnoj zadaći koju smo, nažalost, u zadnje vrijeme prostituirali. Za to su najprije odgovori političari koji su svojim radom zaslužili da im oriđinali sjede u vijeću, a onda i glasači – komentira konavoski načelnik.
Lasić se, ipak, slaže kako nema baš mnogo javnosti poznatih slučajeva u kojima se dovodila u pitanje odgovornost članova nadzornih odbora za štete nastale u različitim društvima u Hrvatskoj.