StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetVOJNIČKI ŽIVOT

Kad biste bili regrutirani u rusku vojsku, brzo biste saznali što je to ‘gumena‘ srijeda, ‘mokra‘ subota i još mnogo toga. Evo kako bi vam protekla godina...

Piše PSD
6. siječnja 2022. - 15:08

U Rusiji pored služenja u vojsci po ugovoru još uvijek postoji obvezni vojni rok i regrutacija. U vojsku idu svi mladići nakon osamnaeste godine ili po završetku školovanja. Sada vojni rok traje godinu dana (ranije je trajao dvije godine). Mnogi se plaše služiti vojsku zbog straha od surovih uvjeta života i maltretiranja od strane starijih vojnika. Pojedini uspoređuju obvezni vojni rok sa "zatvorskom kaznom" i smatraju da je to izgubljena godina života – piše Russia Beyond, a prenosi Slobodna Dalmacija.

Naravno, mnogo toga ovisi o vojnoj jedinici u koju je regrut raspoređen. Ali kako god da ispadne, najbolje prolazi onaj tko ima "smisao za humor" i trudi se nekako iskoristiti tu godinu, pa čak i osjetiti zadovoljstvo od služenja vojnog roka i vojničkog života.

Evo što te čeka i kako da to preživiš.

image
AFP

'Zapovjednički' ponedjeljak

Početak radnog tjedna u vojsci uvijek je buran i pun događanja. Jutro počinje od ustajanja u 6 sati uz urlanje zapovjednika: "Ustaj, vojsko!" i napornog trčanja. Svi u gomili izlazite vani i uz pjesmu trčite nekoliko kilometara, i zimi i ljeti.

Ponedeljak je dan kada vas zapovjednici posebno "muštraju" da biste se poslije vikenda vratili u surovu stvarnost. Tada "muštranje" dolazi do krajnjih granica i svaka se "krivina" kažnjava izvanrednim raspoređivanjem na najgori posao.

Taj je dan najbolje provesti negdje na straži ili na strelištu, što dalje od očiju časnika, jer po nekoj neshvatljivoj vojnoj logici upravo toga dana niži časnici demonstriraju višim časnicima kako mogu "postrojavati" vojnike i zapovijedati im.

Ako si ostao u vojarni i nisi ni na gađanju, ni na straži, onda ćeš provesti dan marširajući poligonom uz urlike zapovjednika, ili ćeš raditi neki težak i prljav posao.

image
AFP

'Puškaranje' utorkom

U utorak svi odlaze na gađanje. U prvim mjesecima to je jedna od najomiljenijih aktivnosti. Doduše, uoči kraja vojnog roka već dosadi.

Tu će te 90% vremena netko učiti da pucaš i da rukuješ automatom AK-12 i pištoljem "Jarigin". Usporedo s gađanjem, uvježbavaju se i sigurno rukovanje oružjem i tehnika borbenih djelovanja u određenim situacijama.

'Gumena' srijeda

Srijedom važi parola "A što ako izbije rat!" Toga ćete dana uvježbavati taktičko-tehnička djelovanja u vojarni i u šumi, i to u zaštitnim RKB odijelima.

Komplet zaštitne RKB opreme je gumena kapuljača s tregericama i plinskom maskom. Korišten je prilikom otklanjanja posljedica u Černobilskoj nuklearnoj elektrani u HBO seriji "Černobil". U ovom vojnom kombinezonu vrlo je toplo i zagušljivo. Odijelo je zamišljeno da spašava čovjeka od radijacije poslije nuklearnog napada i napada biološkim oružjem.

U prvom ćeš dijelu dana učiti oblačiti ovo odijelo, a u drugom ćeš dijelu dana u njemu trčati i uvježbavati vojno-tehnička djelovanja na terenu.

image
AFP

'Ručnik' četvrtak

Četvrtak je medicinsko-sanitarni dan kada liječnici moraju detaljno pregledati sve vojnike u jedinici. Pregled se obavlja u vojarni dok svi vojnici stoje u gaćama ili bez njih i liječnik prilazi svakome vrlo blizu. Otuda i naziv.

Pregled je obvezan. Liječnik treba pregledati ima li vojnik na tijelu tragove batina, nasilja ili bolesti koje nije prijavio.

Poslije prijepodnevnog pregleda odlazite u kupaonicu. To je također obvezno. Tamo ćete biti okupani, htjeli – ne htjeli.

Kad će taj petak...

Petak je dan kada stiže naredba o "puštanju na vikend". Taj dan u tjednu se najviše iščekuje jer se može dogoditi da te puste u grad na par dana i da ti dozvole da provedeš dan s obitelji.

Svaki vojnik jedva čeka petak, jer do ručka stiže izvještaj za prethodni tjedan. U izvještaju piše što si radio na dežurstvu, koje si poslove obavljao, kakve si greške pravio itd. Najbolji i najsnalažljiviji vojnici dobivaju slobodan vikend i izlazak u grad. Ostali ostaju u vojarni braniti domovinu tijekom vikenda i obavljati sve domaće poslove.

image
AFP

'Mokra' subota

Svi koji su ostali u jedinici i nisu otišli u grad s djevojkom ili obitelji čiste vojarnu i krug oko nje. Tijekom prijepodneva se funkcionira po principu "nikad nije dosta pjene". Doslovno plivate u pjeni s vodom koja se lije po vojarni da bi se zatim pod polirao do sjaja.

Kažu da ne treba uzimati hranu s poda, ali ruska je vojska jedino mjesto u svijetu gdje je kobasica na podu čistija nego u rukama. U subotu čovjek sagledava što je to prava čistoća i počinje poštivati trud svojih roditelja koji stalno čiste stan.

Slobodna nedjelja

Nedjelja je dan kada ćeš moći malo duže odspavati. Malo duže, znači da ćeš provesti u krevetu dodatnih 30 minuta. Ovo je ujedno i jedini dan kada će ti biti dozvoljeno da ne trčiš u ranu zoru.

Nedjeljom se možeš baviti svojim poslovima, šetati, trenirati u dvorani ili vani na spravama, sastati se s rodbinom koja te došla posjetiti, čitati, pa čak i odspavati tijekom dana.

To spavanje preko dana doživljava se kao poseban luksuz, jer je u vojsci službeno predviđeno 6-8 sati za spavanje, ali u praksi je to uvijek manje. Zbog toga se svaki vojnik trudi spavati kad god može – piše Russia Beyond.

image
AFP
20. prosinac 2024 13:35