StoryEditorOCM

Izlijepe prometni znak čisto da ubiju dosadu i nije ih briga što mogu ugroziti nečiji život, a uz to ih čeka pozamašna kazna

Piše D.M.Ladašić
30. listopada 2023. - 21:13

Oštećenje ili krađa prometnih znakova je kažnjivo, ali se počinitelj rijetko pronađe, usprkos kamerama kojima je ‘pokriveno‘ široko područje Grada.

Na Mostu dr. Franje Tuđmana, na dijelu gdje se vozila uključuju na frekventnu cestu koja spaja dva kraja mosta, dva su prometna znaka skoro potpuno izlijepljena naljepnicama. Valjda se ljudi u pauzi, u nedostatku smislenijih radnji, sjete pa ‘iskopaju‘ u bursama naljepnice i lijepe ih po prvoj površini koju ugledaju, čisto da ubiju dosadu. Besmislena je to radnja i teško je razumjeti čemu to.

Pored toga, ne razmišljaju da takav postupak može ugroziti nekoga tko se uključuje u promet. Na Mostu su naljepnicama prekriveni znakovi obaveznog smjera i znaka STOP, dva nimalo bezazlena prometna znaka čije nepoštivanje uslijed previda vozača može nekog doći glave. Znakovi obaveznog smjera i STOP su, naime, znakovi izričitih naredbi i njihovo nepoštivanje može dovesti do tragedije u prometu.

Osim što se vole prekriti reklamnim naljepnicama, prometni se znakovi oštećuju, pa i kradu. Neki se uspiju popraviti, a neki se jednostavno moraju zamijeniti novima, što nije jeftino.

image

Izlijepljeni prometni znakovi na Mostu dr. Franje Tuđmana

Dml/

Cijena prometnog znaka kreće se u prosjeku oko 56 eura, bez nosača prometnog znaka koji košta oko 48 eura. Barem su takve cijene istaknute u jednom oglasniku, gdje su za prodaju oglašeni prometni znakovi ‘radovi u tijeku‘, ‘suženje ceste‘, ‘opasnost na cesti‘, ‘ograničenje brzine‘, ‘prednost smjera‘, ‘obavezan smjer‘, ‘stop‘ itd.

Kazna 260 eura

Zakon o sigurnosti prometa na cestama u svom članku 13. napominje: kako bi sudionici u prometu mogli pravodobno postupiti u skladu s njihovim značenjem, propisano je da se prometni znakovi postavljaju i održavaju tako da ih sudionici u prometu mogu danju i noću na vrijeme i lako uočiti, a ako su oštećeni ili uništeni, moraju se odmah ukloniti, dopuniti ili zamijeniti. Osim materijalne štete koju počine oštećujući ga ili izlijepljujući naljepnicama, takvi nepromišljeni potezi mogu imati ozbiljne posljedice u prometu, posebno ako su u pitanju znakovi opasnosti ili znakovi izričitih naredbi.

Baš takve situacije uređene su odredbama članka 14. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, koje propisuje da je na prometni znak i na stup na koji je znak postavljen zabranjeno stavljati sve što nije u vezi sa značenjem prometnog znaka. Po zakonu je zabranjeno i neovlašteno postavljanje, uklanjanje, zamjenjivanje ili oštećivanje prometnih znakova i opreme ceste ili mijenjanje značenja prometnih znakova.

image

Ilustracija

Vladimir Dugandzic/Cropix

U slučaju da fizička osoba ipak učini nešto od ovog, čini prekršaj za koji je zapriječena relativno stroga novčana kazna od 260 eura. Ista kazna propisana je i za onog koji prekrši članak 15. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano da se na cesti ne smiju postavljati ploče, znakovi, svjetla, stupovi ili drugi slični predmeti kojima se zaklanja ili smanjuje vidljivost postavljenih prometnih znakova ili koji svojim oblikom, bojom, izgledom ili mjestom postavljanja oponašaju neki prometni znak ili sliče na neki prometni znak, ili zasljepljuju sudionike u prometu, ili odvraćaju njihovu pozornost u mjeri koja može biti opasna za sigurnost prometa.

Zaklonili ste znak? Čuvajte se ‘pauka‘

Člankom 82. ovog zakona propisano je da vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo na mjestu na kojem bi vozilo zaklanjalo postavljeni prometni znak ili uređaj za davanje znakova prometnim svjetlima, te da je za postupanje protivno ovoj zabrani propisana kazna od 30 eura. Kazna se čini upravo simboličnom, ali je za ovakav slučaj nepropisno zaustavljenog ili parkiranog vozila, prema odredbama članka 84., predviđeno i premještanje vozila prema naredbi policijskog službenika ili službenika jedinice lokalne samouprave, s tim da, naravno, troškove premještanja ili pokušaja premještanja vozila snosi vlasnik ili korisnik vozila.

Kad bi bio uhvaćen, počinitelj bi zbog oštećenja prometnog znaka mogao biti prijavljen i za počinjenje kaznenog djela ‘oštećenje tuđe stvari‘ iz članka 235. Kaznenog zakona. Naime, kad je riječ o znakovima opasnosti, ako se oni učine neuporabljivim ili neuočljivim, otvara se mogućnost ulaska u sferu kaznenog djela, pojašnjava odvjetnik. Propisano je da će se kaznom zatvora do jedne godine kazniti onaj tko uništi, ošteti, ukloni ili na drugi način učini neuporabljivim ili neuočljivim prometni znak kojim se upozorava na opasnost.

image

Ilustracija

Zeljko Puhovski/Cropix
image

Ilustracija

Ronald Gorsic/Cropix

{infobox-gray}451779{/infobox-gray

image

Ilustracija

Ronald Gorsic/Cropix
04. studeni 2024 16:59