- Maloprije sam se čuo s mojim prijateljem, bivšim veleposlanikom Izraela u RH Ilanom Morom. Kaže mi da su Izraelci iznenađeni s ovim što se dogodilo 50 godina nakon rata za Jom Kipur, otprilike na isti datum. Ilan je bio u Zagrebu za vrijeme potresa 2020. koji se, isto kao i ovaj napad, dogodio u 6.30 ujutro. Telefonom mi je rekao da je prvo mislio da se ponovio potres u Zagrebu, probudio se i nije znao što se događa. A to je ustvari bila zračna uzbuna za početak napada. Sutra u Izraelu nema nastave, nijedna škola neće raditi. Izraelske Arape, državljane Izraela, njihovi rukovoditelji pozivaju da se ne uključuju u pokret protiv zemlje čiji su građani, iako su neki od njih sigurno indoktrinrani i htjeli bi se uključiti u borbu. Premijer Netanyahu je objavio rat, slušao sam njegov govor jutros na radiju, on je potvrdio puno ratno stanje. Sve aviokompanije su prekinule letove za Izrael koji je sad na neki način izoliran od ostatka svijeta jer im je jedini put morskim ili zračnim prijevozom - kazao je za Dubrovački vjesnik poduzetnik, bivši ministar gospodarstva i odličan poznavatelj prilika u Izraelu Davor Štern. Priznaje kako je jutrošnji napad Hamasa na izraelska naselja došao kao iznenađenje:
- Zasad je dosta teška situacija na jugu gdje su iz Gaze ušli teroristi Hamasa, osvojili su nekoliko naselja i kibuca na granici s Gazom, zarobili su dosta civila, starijih ljudi i odveli ih u Gazu iz dva razloga. Prvo da im služe kao štit od zračnih napada, a drugo, Hamas je objavio da im je jedan od ciljeva da Izraelci oslobode njihove borce u izraelskim zatvorima. Prema tome, tu bi moglo doći do razmjene zarobljenika i taoca. Pitanje je jedino kako će se ponašati Hezbolah na sjeveru, u Libanonu. Zasad je tamo mir, ali uvijek je moguće da se pokrene val napada sa sjevera dok većina izraelskih vojnika na jugu sad pokušava osloboditi napadnuta naselja - ističe Štern i podsjeća na svjetskoj javnosti manje poznat način kojim se izraelski civili štite u slučaju oružanih prepada:
- Većina kuća u izraelskim naseljima, ali i mnoge kuće po gradovima imaju sigurne sobe. S takvim sobama unutar stanova, učvršćenima i jakih zidova, Izraelci ostaju tijekom raketnog napada i ne moraju ići u podrume ili skloništa. U slučaju pogotka projektilom dio kuće se može i srušiti, no ta soba jamči neku sigurnost stanarima koji tamo drže određene količine vode, hrane i svega što bi im trebalo u nuždi. I u tim napadnutim naseljima većina stanovništva se iz takvih prostorija javlja rodbini da potvrde kako su živi, a iz sigurnih soba izaći će tek kad dobiju znak da je opasnost prošla i da su teroristi Hamasa izašli s teritorija. Hamas inače puca na sve što se kreće, kao u filmovima, sjede na pick upovima i pucaju - kaže naš sugovornik koji smatra da problem ostaje i Zapadna obala:
- Ona je momentalno mirna ali i tamo se često događaju sukobi izraelskih doseljenika koji napadaju Arape koji se pak ili brane ili napadaju Izraelce u znak odmazde zbog širenja njihovih naselja - veli Štern koji komentira i vijesti da je današnji napad posljedica obavještajnih propusta izraelskih službi:
- O tom ne mogu meritorno govoriti, no činjenica je da je napad došao iznenada, dok je vojska bila više koncentrirana na Zapadnu obalu. Na drugoj strani je prvo došlo do generalne mobilizacije koje nije bilo već jedno 40 godina i svi sad jure prema dolje. Nisam stručnjak, ali mi se čini da je ovdje još uvijek više riječ o gerilskom ratovanju, nego o sukobu s arapskim vojskama koje su prije napadale. Ovo je jedna široka teroristička akcija, srušili su sigurnosni zid za koji se tvrdilo da je neprobojan. Još se ne zna kako su to napravili, ali su kroz tu rupu u zidu ulaze i nastavljaju napadati ugrožena izraelska naselja koja su već na neki način okupirana. Izraelska vojska se sad reorganizira, napadaju ta mjesta i hoće ih očistiti da bi mogli ljude osloboditi iz tih sigurnih soba. Čuo sam da ima 27 mjrtvih i više od 600 ranjenih koji su smješteni po bolnicama. Velika akcija darivanja krvi je u tijeku...U svakom slučaju, vrlo neugodna situacija za koju se nadam da neće potrajati. Hamas i Hezbolah različito razmišljaju, no ako Hezbolah na sjeveru procijeni da je oportuno vrijeme da se i oni uključe u sukob, onda bi to bio stvarno veliki problem - mišljenja je Davor Štern.