Naziv gradskog bazena Zoran Džimi Gopčević u Kotoru je jedno od otvorenih i neriješenih pitanja između Hrvatske i Crne Gore, stoji u dopisu Ministarstva turizma i sporta RH koji danas tematizira podgorička Pobjeda. Navodi kako se dopisom upućenom 15. srpnja predsjedniku hrvatskog Vaterpolo saveza Mladenu Drnasinu preporučuje da reprezentacija i vaterpolo klubovi iz Hrvatske ne gostuju i ne igraju na gradskom bazenu u Kotoru dok god on nosi ime zloglasnog čuvara logora Morinj iz 1991. u kojem su bili zatočeni i zlostavljani hravtski branitelji i civili.
Inicijativu da se bazen nazove po Gopčeviću, inače poznatom vaterpolistu koji je preminuo 30. rujna 2000. godine, dali su uz dvadesetu obljetnicu njegove smrti Vaterpolo i plivački savez Crne Gore, VPK Primorac, VA Kataro i Vaterpolo savez Srbije. Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH netom nakon imenovanja bazena Gopčevićevim imenom uputili su prosvjednu Crnoj Gori, upzorivši da su zatvorenici logora u Morinj svjedočili kako je Gopčević kao zapovjednik smjene straže u logoru sudjelovao u mučenju i maltretiranju. Iz MVEP Hrvatske tad je navedeno da je ‘krajnje neprihvatljivo da se javni objekt naziva po imenu čuvara zloglasnog logora Morinj 1991. godine i da takva odluka nije u duhu dobrosusjedskih odnosa sa Crnom Gorom, te će zasigurno imati posljedice na buduće odnose‘. I gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković je, podsjeća Pobjeda, tada uputio prosvjedno pismo predsjedniku Opštine Kotor Vladimiru Jokiću, izrazivši nadu da se razmotriti promjena imena koje predstavlja ‘nepremostiv jaz između dva naša grada‘.
Odluku da vaterpolo klubovi iz Hrvatske ne gostuju u Kotoru dok se ne promijeni naziv gradskog bazena učvrstila je i odluka parlamentarne većine u Skupštini Crne Gore koja je 28. lipnja ove godine usvojila Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u reagiranju je ocijenilo da se ovaj postupak Crne Gore ne može smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim, te da nije u skladu sa deklariranim ciljem članstva Crne Gore u EU.
Kad je vaterpolo posrijedi, za napomenuti je kako je zagrebački maxportal krajem lipnja izvijestio da je na svečanoj proslavi sto godina dubrovačkog Juga krajem lipnja ove godine gostovao čelnik Vaterpolo kluba Kotor Siniša Kovačević, kontroverzni srpski političar iz Kotora, poznat i kao pobornik ratne agresije na jug Hrvatske.
Hrvatska javnost za Kovačevića je inače doznala kad je prije dvije godine u Morinju organizirao javni prosvjed protiv postavljanja spomen-ploče za tristotinjak hrvatskih civila i vojnika sa područja Dubrovnika, Konavala i Cavtata koje su crnogorski rezervisti tijekom agresije na Dubrovnik 1991. godine zatočili i mučili u Morinju.
Po dolasku na proslavu Juga u Dubrovnik, Kovačević se pohvalio kako je s velikim zadovoljstvom prihvatio poziv Uprave VK Jug iz Dubrovnika. Na svečanosti se čak neformalno susreo s hrvatskim šefom diplomacije Gordanom Grlićem Radmanom koji je naknadno doznao o kome se radi i negodovao kod organizatora. Kovačević, dakako, smatra da kotorski bazen mora zadržati ime Zorana Gopčevića.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....