StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetkuda ovo vodi?

Cijene građevinskog materijala odletjele u nebo, nitko ne zna koliko će koštati kvadrat stana. Evo kakvi se stanovi najviše traže u Dubrovniku

Piše Jadranka matić/ sd
7. studenog 2021. - 21:45

Osnovno obilježje hrvatskog tržišta nekretnina ovoga je trenutka nesumnjivo neizvjesnost, proizišla prije svega iz enormnog poskupljenja građevinskog materijala, piše Slobodna Dalmacija

Rečeno poskupljenje, uz već prisutan nedostatak kvalificirane radne snage i sve izgledniji porast njezine cijene, u konačnici neminovno vodi i povećanju cijena stambenog kvadrata. Zanimanje kupaca za stanove ipak se ne smanjuje, potražnja je, potvrđuju poznavatelji tržišta, i dalje veća od ponude.

No, unatoč tomu što su navedeni problemi zajednički svim investitorima u stanogradnji, novonastala situacija ne odražava se podjednako na sve, jednostavno stoga što im projekti nisu u istim fazama realizacije. Potvrđuje se to i na primjeru splitskih investitora.

Troškove podijeliti s kupcima

- Sadašnja situacija je čudna i teško objašnjiva - komentirao je Denis Pulić, voditelj prodaje u tvrtki "Quatro Company", koja nakon višemjesečnog čekanja prouzročenog sporošću državne administracije u Duilovu uskoro počinje gradnju objekta "Bel Etage 2".

- Za svih stotinu stanova u objektu "Bel Etage 2" kupci su potpisali rezervacije i platili kauciju. U ovom trenutku gradnja je poskupjela 15 do 20 posto i ne znamo kako će se situacija dalje razvijati, nema naznaka da će se cijene i opskrba građevinskim materijalima stabilizirati. Jedno od rješenja moglo bi biti podjela novonastalog troška s kupcima - navodi Pulić jednu od mogućnosti izlaska iz nezahvalne situacije.

Prema riječima Pulića, za razliku od "Bel Etage 2", drugi projekt tvrtke "Quatro Company" nazvan "Rašeljkina" tek je u pripremi, još ne primaju rezervacije i trošak gradnje kalkulirat će prije početka gradnje, a sukladno tome i prodajnu cijenu stanova. U svakom slučaju, naglašava naš sugovornik, interes za stanove i dalje je velik.

- Situacija je takva da smo probili sve financijske planove troškova i morali smo zaustaviti prodaju stanova u objektu na Visokoj - kazao nam je Tonći Muše, vlasnik tvrtke HOCH BAU.

- Budući da je uza sva poskupljenja neminovna i inflacija, a nitko ne zna što će biti za šest do osam mjeseci, odlučili smo preostale stanove prodavati kad objekt bude završen i podvučemo crtu, a planirani rok je svibanj 2022. - veli Muše, podsjećajući da izvođači radova u hodu podižu cijenu, na što imaju pravo kad materijal poskupi više od 10 posto, a do sada je staklo "išlo" 95 posto, knauf 40 posto.

image
Tonći Muše: Volio bih da su ostale cijene i stanova i gradnje, sada ne znam gdje sam
Joško Šupić/Cropix

Cijena kvadrata u objektu na Visokoj bila je 3000 eura, nova će tek biti utvrđena, a i dalje su traženi.

- Volio bih da su ostale cijene i stanova i gradnje, sada ne znam gdje sam - iskreno je prokomentirao Muše.

I ostali naši sugovornici naglašavaju da su zapravo u iščekivanju daljnjih događanja na tržištu, no jedan od njih upozorio je na dodatnu otegotnu okolnost u Splitu - rad odjela za izdavanje dozvola.

- Kad su u pitanju novi projekti, počne se govoriti o cijenama, a kako ćete početi prodaju kad ne znate kad ćete početi graditi - revoltiran je naš sugovornik koji je želio ostati anoniman.

- Kako oni u Banovini sada funkcioniraju, nitko neće dobiti dozvole - izravno će, a takvo ponašanje obrazlaže nedavnim uhićenjima njihovih dojučerašnjih kolega, što ih čini nervoznima jer im USKOK-ovci svako toliko češljaju spise.

- Oni ne žele izdati ni uporabnu dozvolu i kad već postoji pravomoćna građevinska - slikovito je opisao svoje viđenje rada u Banovini.

Prema riječima Bore Vujovića, direktora agencije "Opereta" i dopredsjednika Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK, porast cijena građevinskog materijala već je ugrađen u sadašnje cijene kvadrata, s tim da su one rasle individualno, od lokacije do lokacije, kao i od regije do regije, jer svaka od njih ima različite situacije.

- Premda nemamo kompletnu analizu, u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, cijene su porasle u prosjeku za 10 posto - kaže Vujović.

image
Boro Vujović: u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, cijene su porasle u prosjeku za 10 posto
Nenad Dugi/cropix

I rabljeni poskupljuju

Vujović upozorava da u isto vrijeme rastu cijene i rabljenih stanova. U novogradnju se, kaže, ugrađuje skuplji građevinski materijal, raste i cijena radne snage, što su objektivni razlozi za višu cijenu stanova. I bez tih razloga, neobjektivno dakle, ocjenjuje, rastu cijene polovnih, i to zbog nedostatka novogradnji.

I to na cijelom hrvatskom tržištu. Pri tom valja napomenuti da rabljeni stanovi u pravilu iziskuju dodatni trošak adaptacije. Unatoč svemu, prodaju se.

- Pod pritiskom inflacije danas onaj tko ima novac, ušteđevinu, želi to pretvoriti u nekretninu jer se boji gubitka njegove vrijednosti - veli direktor "Operete", navodeći primjer Zagreba i podatka da kvadrat stana u centru hrvatske metropole košta 5000 eura i da se prodaje jer ima onih koji žele stan na toj lokaciji i mogu ga platiti.

Kako će se situacija razvijati, teško je predvidjeti.

- Tko je mogao predvidjeti koronu, zbog koje se očekivao krah tržišta nekretnina, a nije se dogodio - podsjeća Vujović.

- "Upumpano" je dosta novca u sustav, kamate na stambene kredite su pale, njihov ponovni rast neće proizvesti drastičan efekt, uvodimo euro, ulazimo u Schengen, sve je to otvaranje dodatnom tržištu. Zato nema prognoze u smislu što će se događati u skoro vrijeme - zaključuje Vujović.

image
Ivo Ravlić/Cropix


DUBROVNIK: Traže se stanovi do 60 kvadrata

Cijena novogradnje u Dubrovniku porasla je sukladno naglom porastu cijena građevinskog materijala, a različita je u odnosu na početak i završetak gradnje - kazuje Antonia Damjanović iz agencije za nekretnine DCM DUBROVNIK, dodajući da također ovisi o potražnji i ponudi, te lokaciji.

- Postoji velik interes kupaca za novogradnju, najtraženiji su dvosobni stanovi od 50 do 60 kvadrata. Iako se u Dubrovniku još uvijek mogu naći lokacije s kvalitetnom novogradnjom, trenutna ponuda manja je nego prijašnjih godina.
Porast cijena rabljenih stanova je propocionalan porastu cijena novogradnje. Interes kupaca za rabljenim stanovima ovisi o njihovoj lokaciji - naglašava Antonia.

ZADAR: Što je prije godinu bilo skupo, sad je super!

Zadar ovoga trenutka na svom tržištu ima u ponudi novogradnje na atraktivnim lokacijama, bliže moru ili centru, i cijena kvadrata kreće se oko 2600 eura i ti stanovi se prodaju. Što je stan atraktivniji, brže se proda - kazuje nam Nikolina Koštić iz agencije 'Sunčani dom'.

Na drugim lokacijama cijena novogradnje je od 2100 do 2300 eura po kvadratu - navodi naša sugovornica, i u tu cijenu je uračunato poskupljenje građevinskog materijala.

- Predugovor za objekte, za koje smo ekskluzivni posrednik u prodaji, a koji su u različitim fazama gradnje, jedan će biti završen sljedećeg ljeta, a drugi 2023. godine, jamči kupcu ugovorenu cijenu - navodi primjer, dodajući da kupaca ima.
- Stan koji je kupcima prije godinu dana bio skup, danas je prihvatljiv - naglašava Nikolina.

ŠIBENIK: Poskupljenja su uračunata...

Anamarija Drinovac, voditeljica prodaje za šibenski projekt 'Lanterna Sea', naglašava da su prodaju počeli prije dva mjeseca, a gradnju objekta prošli mjesec.

- Manji stanovi su već prodani, a kad smo počeli s potpisivanjem predugovora, uzeli smo u obzir poskupljenja i tako formirali cijenu, koja se kreće od 2200 do 2900 eura po kvadratu, ovisno o katnosti i kvadraturi.

Tomislav Drežnjak iz 'Bonum nekretnina' navodi pak primjer projekta Brodarica, koji će biti useljiv do sljedećeg ljeta.

- U toku su građevinski radovi, a u cijenu po kojoj se stanovi prodaju uračunata su poskupljenja građevinskog materijala i ona je konačna - veli Drežnjak, dodajući da investitor nastavlja prodaju te da su kupci zainteresirani za ove stanove.

Splitska uprava: Bio je zastoj s izdavanjem potvrda, sad smo ubrzali

Teo Vojković, ovlašteni pročelnik splitskog Upravnog odjela za prostorno planiranje, uređenje i zaštitu okoliša:

- Rad u Upravnom odjelu kojeg sam čelnik odvija se dinamikom koja nije bitno drugačija od dinamike rješavanja akata koja je bila u prvih sedam mjeseci ove godine. Tijekom kolovoza došlo je do značajnog poremećaja u dinamici rada, ali već sredinom i u drugoj polovici rujna uspostavljen je 'uobičajeni' ritam - odgovorio je Vojković na naš upit o izrečenim primjedbama investitora.

Vojković je dao i usporedne podatke po kojima su od siječnja do srpnja ove godine izdane 34 lokacijske, 173 građevinske i 66 novih uparabnih dozvola. U kolovozu su izdane tri lokacijske, pet građevinskih i jedna nova uporabna. U rujnu pak devet lokacijskih, 59 građevinskih i 18 novih uporabnih.

Dodao je i da to ne znači da se rješavanje predmeta odvija zadovoljavajućom dinamikom. Sigurno je da postoji zaostajanje u dinamici rješavanja predmeta, 'ali to nije uzrokovano pitanjima koja su proizišla iz dodatnih unutrašnjih kontrola, već najviše nedovoljnim brojem službenih osoba koje rade na rješavanju predmeta'.
Nije propustio podsjetiti i da 'problemu ne doprinose neprimjereni zahtjevi investitora i njihovih stručnih osoba, odgovornih projektanata i ostalih'.

No, Vojković je, ipak, optimist i poručuje:

- Na rješavanju ovih pitanja pokrenuta je široka akcija pripremnih radnji koje će popraviti stanje.

26. studeni 2024 08:35