StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetFree the Nipple!

‘Bradavice su slobodne!‘ Zuckerberg će konačno dopustiti objavljivanje slika golih grudi, evo što se mijenja

Piše DV
19. siječnja 2023. - 12:46
Prosvjed ‘Free the Nipple‘ ispred sjedišta Facebooka u Londonu 2021.Tayfun Salci/zuma Press/profimedia/tayfun Salci/zuma Press/profimedia/

Meta, kompanija u čijem su sastavu Facebook i Instagram, napokon je odlučila ‘osloboditi bradavice‘ i to nakon preporuke nadzornog odbora koji smatra da su zabranom objavljivanja fotografija golih grudi prekršena ljudska prava žena, transrodnih i nebinarnih osoba, piše Daily Mail.

Odbor se u svojoj preporuci usredotočio na dva slučaja u kojima je Instagram zabranio objave jedne transrodne i jedne nebinarne osobe koje su pozirale u toplesu kako bi podigle svijest o dobro odrađenim operacijama i pritom nisu prekrile bradavice.

U svojem priopćenju, odbor je kazao da se stara politika temeljila na binarnom pogledu na spol i razlikovanju između muških i ženskih tijela, zbog čega su pravila o otkrivanju bradavica nejasna za one koji se ne identificiraju kao žene.

Dodali su i da je zabrana imala utjecaj i na žene, koje su se dugo borile za deseksualizaciju slika golih grudi i tvrdile da je nepravedno što je muškarcima dopušteno dijeliti slike svojih golih grudi, a njima nije.

Goli prosvjednici - i muškarci i žene - održali su prosvjed ispred sjedišta Facebooka u New Yorku 2020. godine zahtijevajući promjenu pravila o golim grudima.

Odbor koji djeluje neovisno iako ga financira Meta, rekao je da se politika tvrtke o golotinji temelji na binarnom pogledu na spol, zbog čega nije jasno kako se pravila primjenjuju na interspolne, nebinarne i transrodne osobe.

Facebook i Instagram našli su se 2013. godine na udaru kritika zbog uklanjanja slika žena koje doje, ali platforme su se ispričale zbog ‘pogreške‘ i rekle da potiču takve slike na svojim platformama.

O objavama iz 2021., odnosno 2022. koje su pokrenule slučaj, kažu: ‘Nadzorni odbor smatra da uklanjanje ovih objava nije u skladu s Metinim standardima zajednice, vrijednostima ili odgovornostima vezanim uz ljudska prava. Ovi slučajevi također naglašavaju temeljne probleme Metine politike.‘

‘Nejasno je kako se pravila primjenjuju na interspolne, nebinarne i transrodne osobe te se od recenzenata zahtijevaju brze i subjektivne procjene spola i roda‘, rekao je odbor.

Nova politika koja dopušta objavljivanje slika golih grudi dugo se pripremala.

Godine 2016. žene su prosvjedovale u sklopu pokreta ‘oslobodite bradavice‘ kako bi deseksualizirale slike golih grudi, jer se znalo događati da su slike žena koje doje cenzurirane ili označene kao golotinja.

08. studeni 2024 07:04