Odlukom sutkinje splitskog Općinskog suda Julijane Ponoš, Hrvatska provincija sv. Jeronima franjevaca konventualaca te njezin sada već bivši član, fra Gracijan Gašperov, koji je odlukom pape Frane, nakon izvješća Kongregacije za nauk vjere, krajem srpnja 2018. godine, izbačen iz crkvenih redova zbog pedofilije, morat će solidarno jednoj od fratrovih žrtava isplatiti ukupno 90 tisuća kuna odštete, piše Slobodna Dalmacija.
Uz to računaju se i kamate od 2018. godine kada je žrtva podigla tužbu za neimovinsku štetu, a Provincija i Gašperov morat će žrtvi podmiriti i 12 tisuća kuna sudskih troškova.
Ova je presuda zasad nepravomoćna, no važna je jer je u ovom, svojedobno vrlo eksponiranom medijskim slučaju prvi put službeno sudski, pa makar i nepravomoćno, potvrđeno da je fra Gracijan seksualno zlostavljao tada 15-godišnjeg dječaka iz Splita u sakristiji samostana sv. Frane. Sutkinja je to utvrdila na osnovi iskaza žrtve, kombiniranog psihijatrijsko-psihološkog vještačenja te svjedočenja danas, nažalost, pokojnog fra Ambroza Nikole Knežića, Gracijanova subrata iz franjevačkog reda.
Istinito i uvjerljivo
On je od 2006. do 2010. godine bio gvardijan samostana sv. Frane u Splitu i njemu se žrtva povjerila o svemu što je proživjela.
Iskaz fra Ambroza, koji je, nažalost, umro u prosincu 2020. godine, od moždanog udara kao posljedice COVID-a, dva mjeseca nakon što je svjedočio u ovom postupku, sud je prihvatio kao istinit i uvjerljiv. Tada je fra Ambroz prvo u svojoj izjavi koju je ovjerio kod javnog bilježnika, a potom i pri saslušanju pred sudom iznio dosta neugodnih optužbi na račun tadašnjeg provincijala svog reda fra Josipa Blaževića.
Naveo je da mu je žrtva 2008. godine kazala da u crkvu sv. Frane nije dolazila od 1997. godine zbog seksualnog zlostavljanja od strane fra Gracijana Stipe Gašperova i da je on, kada je to čuo, ostao zatečen i šokiran. Odmah je žrtvi rekao da trebaju fra Gracijana prijaviti provincijalu i ako treba policiji, no žrtva se na spomen toga skamenila i počela tresti od straha.
Fra Ambroz je u ovjerenoj izjavi 5. studenog 2018. naveo i da je nakon ovog pozvao žrtvu da ministrira u crkvi te da je tražio način kako da mu pomogne, a 2010. godine mu je u više navrata spomenuo da "zbog duševnih rana treba razgovarati s provincijalnim ministrom i obavijestiti ga o svom slučaju i stanju".
- Valja navesti da je ova pisana i ovjerena izjava fra Ambroza Knežića zaista opsežna i precizna, u detalje je opisano svako postupanje i sva njegova saznanja o postupanju nakon njegova prvog kontakta s tužiteljem, svakako, isti niti u jednom jedinom trenutku ne sumnja u istinitost tužiteljevih riječi, činjenicu da je fra Gracijan napravio to za što ga se tereti i na kraju navodi da je "činjenica da je fra Gracijan uništio tijek žrtvina života" - navodi u svojoj presudi sutkinja Ponoš.
No, iskaz koji je fra Ambroz dao zamolbenim putem 21. rujna 2020. godine kao dio ovog postupka za naknadu štete još je zanimljiviji. Tada je naveo da mu je tajnik Provincije rekao da je fra Gracijan suspendiran zbog pedofilije i da je i on sam čuo pritužbe od župljana o njegovu "gay ponašanju".
Tajniku je kazao da zna da je ovaj mladić bio žrtva, da je razgovarao i s radnicama u samostanu koje su mu rekle kako su viđale da fra Gracijan vodi dečke u svoju sobu. Kazao je i da je fra Gracijan htio u svoju sobu odvesti jednog dječaka s poteškoćama u razvoju, a kad je dijete to reklo ocu, ovaj je odmah uzbunio tadašnjega gvardijana fra Žarka Relotu te su otišli kod nadbiskupa koji je odmah suspendirao fra Gracijana.
Jedini svjedok
- Ja sad živim u Domu sv. Josipa, prisilno i po kazni, za vrijeme kanonske istrage (protiv Gracijana - op.a.) sam tu smješten. Osobno sam otjerao pet svećenika zbog njihovih nedjela. Održao sam tada osobno lekciju poglavaru fra Josipu Blaževiću o tome kako se poglavar mora ponašati. Naš poglavar je (Blažević - op.a.) šampion laži koji mi je pokušao objasniti da ljubljenje, grljenje, stavljanje dječaka u krilo i pokušaj doći do genitalija nije ništa - kazao je pred sudom fra Ambroz.
- Svjedok Nikola Knežić je po stavu ovog suda jedini svjedok kojeg je trebalo saslušati u ovom postupku, u svjetlu svih ostalih izvedenih dokaza, okolnosti da je isti u bitnom potvrdio ključne navode tužitelja. Sud drži da je ovim, pa i svom spisu priloženom dokumentacijom, dokazano da je tuženik (fra Gracijan - op.a.) na štetu tužitelja u listopadu 1997. godine počinio ono što je tužitelj potanko u historijatu tužbe i svom iskazu pred sudom iskazao.
Sud nema razloga sumnjati u iskaz tužitelja, njegov iskaz potkrijepljen je i iskazom i izjavom svjedoka Knežića kojemu sud poklanja vjeru, kao časnom i vjerodostojnom svjedoku i svećeniku - obrazloženo je, uz ostalo, u presudi.
Pokušali smo doći i do komentara fra Josipa Blaževića koji je odnedavno premješten u samostan u Vinkovcima kao gvardijan, no na telefon se nitko nije javljao. Poslali smo službeni upit za komentar o iskazu fra Ambroza i novom ministru provincijalu fra Miljenku Hontiću, ali do zaključenja teksta nismo dobili odgovore.
Sutkinja je u presudi, uz ostalo, navela i da se, s obzirom na to da je vrh reda još u prosincu 2017. godine obaviješten o "neprimjerenom ponašanju" fra Gracijana prema nekoliko osoba, stječe dojam da je Provincija znala za neprimjereno ponašanje svog fratra godinama prije negoli su o tome obavijestili Nadbiskupiju splitsko-makarsku.
Nadbiskupija nije odgovorna
Naime, ova je žrtva prijavila fra Gracijana još 2011. godine, a tek je, nakon što je pokrenuta istraga po prijavi fra Žarka Relote, u travnju 2018. godine o svemu obaviješten službeno i splitski ŽDO. No oni su policiji naložili provođenje izvida, ali postupak nikad nije pokrenut jer je utvrđeno da je za počinjena djela nastupila zastara. Žrtva je i od Nadbiskupije tražila odštetu, no sud je ocijenio da oni ne snose nikakvu odgovornost jer su, po saznanju o događaju, odmah poduzeli sve što je u njihovoj nadležnosti.
Bivši je fratar u svom iskazu na sudu tvrdio da nikad žrtvu nije vidio, da ništa nije istina i da nikoga nikad nije zlostavljao. Nije želio objasniti ni govoriti o tome zašto je sam tražio razrješenje iz reda u kojem je napisao i da je "svjestan svojih pogrešaka prema žrtvama" i da razrješenje traži zbog pravde prema žrtvama. Kazao je da je, ako je pogreška nekog zagrliti, onda on i pogriješio, no da smatra da nije bilo nikakve zle namjere u tome što je nekog zagrlio. Ponovio je da nikog nije zlostavljao i da se ne sjeća da je imao seksualne kontakte s osobama koje su ga tada prijavile.