Njezine objave na društvenim mrežama i pojavljivanja u javnosti su prilično rijetka, barem u usporedbi s drugim članicama kraljevskih obitelji, naročito onih europskih.
A to je prava šteta jer je svaki izlazak u javnost lijepe jordanske kraljice Ranije, koja upravo sudjeluje na najvećoj europskoj tehnološkoj konferenciji, Web Summitu u Lisabonu, pravi praznik za oči zbog njezine atraktivne pojave i izvanrednih modnih odabira.
Tako je bilo i prije nekoliko dana kad se u jordanskoj prijestolnici Ammanu Rania bila domaćica švedskoj kraljici Silviji s kojom je bila i na večeri organiziranoj za prikupljanje sredstava za Mentor Arabia, vodeću nevladinu organizaciju koja se u arapskoj regiji bavi promocijom zdravog način života među mladima.
Kraljica Rania, koju mnogi smatraju najljepšom i najelegantnijom pripadnicom kraljevskih obitelji, tom je prilikom uz dugu crnu suknju odjenula žarko žutu košulju visokog ovratnika i bogato nabranih rukava čija je cijena oko 2400 dolara. Kombinaciju je upotpunila salonkama Gianvito Rossi i torbicom brenda Bottega Veneta, oboje je već nosila u nekim ranijim prigodama.
A posljednja objava na Instagramu, na kojemu ima više od sedam milijuna pratitelja, bila je ispunjena nježnošću. Uz fotografiju snimljenu tijekom njihovog boravka u Omanu, na kojoj njezin suprug, 60-godišnji kralj Abdullah II. sjedi na sofi, a Rania sjedi na naslonu za ruke s jednom rukom na suprugovom ramenu, 52-godišnja kraljica je napisala "moja radost što sam s tobom".
Jordanski kraljevski par dogodine će proslaviti tri desetljeća braka, ali 2023. neće za njih biti značajna samo zbog te obljetnice. Tijekom predstojeće godine kralj Abdullah i kraljica Rania dobit će nevjestu i zeta, proteklog ljeta zaručilo se njihovo dvoje starije djece, 28-godišnji prijestolonasljednik, princ Hussein i 26-godišnja princeza Iman.
Husseinova odabranica je Rajwa Al Saif, dok će se Iman udati za Jameela Thermiotisa. Rajwa je kći Khaleda bin Musaed bin Saif bin Abdulaziz Al Saifa, osnivača jedne od vodećih građevinskih tvrtki u Saudijskoj Arabiji. Nakon što je završila srednju školu u Rijadu, Rajwa je studirala arhitekturu u New Yorku, a ima i diplomu iz vizualnih komunikacija koju je stekla na studiju u Los Angelesu gdje je radila za jedan arhitektonski ured,piše Slobodna Dalmacija.
Princeza Iman brižljivo čuva svoj privatni život, drži se podalje od društvenih mreža i medija koliko god je to moguće. Njezin 28-godišnji zaručnik Jameel Alexander Thermiotis bavi se financijama u New Yorku, rođen je u Venezueli, a potječe iz ugledne grčke obitelji koja održava bliske veze s domovinom svojih predaka čestim posjetima otoku Andros.
Kraljica Rania i kralj Abdullah imaju još dvoje djece, 22-godišnju princezu Salmu i 17-godišnjeg princa Hashema, dogodine će se obitelj povećati za još dva člana, a glamurozna kraljica nada se kako neće proći dugo prije nego što, uz ulogu svekrve i punice, dobije i onu bake.
Gostujući nedavno u programu "Good Morning America", kraljica Rania pričala je o dva vjenčanja koja obitelj očekuju sljedeće godine. Kazala je kako je to uzbudljivo i iscrpljujuće, ali iscrpljujuće na najbolji mogući način. Rekla je i kako ne bi mogla izabrati bolje bračne partnere za svoju djecu.
- Mislim da svi mi kao roditelji želimo vidjeti svoju djecu kako odrastaju u neovisne osobe i dijele svoje živote s partnerima i iznimno sam ponosna na njihove odabire – kazala je Rania.
Rekla je i kako jednog dana želi biti "zabavna baka".
- Uvijek sam govorila da je moja najdraža titula ona majke, ali mislim da će se to brzo promijeniti. Moj cilj je da budem zabavna baka. U arapskom imamo jednu izreku koja kaže kako nema osobe koja nam je draža od naše djece i unučadi. Jako sam uzbuđena što će se uskoro u mom životu pojaviti bebe – kazala je kraljica Rania dodajući uz osmijeh kako ne bi trebala praviti nikakav pritisak, ali sigurno hoće.
Nakon što su joj se sin i kći zaručili, Rania je na svoj 52. rođendan, 31. kolovoza ove godine, na Instagram profilu objavila fotografiju sa svoje četvero djece, te budućom nevjestom i zetom. Popratila je to riječima – "Moje srce je puno. Nisam mogla poželjeti bolji način proslave nego s mojim voljenima oko mene".
Ponosna mama Rania koncem rujna je objavila fotografiju sa svojim kćerima povodom njihovih rođendana. Princeza Salma je, naime, 26. rujna proslavila 22. rođendan, a dan poslije je princeza Iman proslavila 26. rođendan. Uz objavu fotografije na Instagramu, kraljica Rania je napisala "Naše prijateljstvo postaje sve jače kako vas dvije postajete starije. Nisam mogla poželjeti bolje prijateljice".
Rođendansku čestitku svojim kćerima Rania je objavila nedugo nakon što je sa suprugom bila na pogrebu britanske kraljice Elizabete II. Pokojnoj kraljici Rania je na pogrebu odala počast na poseban način, za tu je prigodu odjenula komplet kojeg je nosila kad su ona i kralj Abdullah bili u posjetu britanskoj vladarici i princu Philipu u dvorcu Windsor u studenome 2001. godine.
Kraljica Rania je voljela i poštovala Elizabetu II., što je bilo vidljivo i u njezinoj emotivnoj posveti na Instagramu. Uz fotografiju s pogreba, jordanska kraljica je napisala:
- Oproštaj od kraljice čije nasljeđe neće nikad izblijediti niti će biti zaboravljeno.
Rođena kao Rania Al-Yassin 31. kolovoza 1970. u Kuvajtu, jordanska kraljica je kći palestinskih roditelja, a s očeve strane ima i turskih predaka. Njezina je obitelj 1991. godine, nakon Zaljevskog rata, pobjegla u Amman u Jordanu. Rania je diplomirala na Američkom sveučilištu u Kairu i radila u bankarskom i tehnološkom sektoru, a u siječnju 1993. je na jednoj zabavi upoznala jordanskog princa Abdullaha bin Al-Husseina.
Vjenčali su se 10. lipnja te godine, a taj je dan proglašen praznikom. Nakon smrti svoga oca, Abdullah je preuzeo prijestolje 7. veljače 1999. godine, a 22. ožujka je Raniju proglasio kraljicom.
Kao kraljica Rania je postala poznata kao zagovaratelj brojnih važnih tema u Jordanu, regiji i na globalnoj razini, pokrenula je nekoliko obrazovnih inicijativa, bavi se zdravstvenom problematikom, pravima žena i djece, osnaživanjem mladih, jačanjem zajednica, zaštitom okoliša.
Prihvatila je i nove oblike komunikacije, u ožujku 2008. pokrenula je video blog kao dio pokušaja da razbije stereotipe o Arapima i promovira dijalog sa Zapadom. Ima milijune pratitelja na društvenim mrežama na kojima objavljuje poruke vezane uz svoj rad, kao i obiteljske fotografije.
Još 1995. je osnovala Jordan River Foundation čiji je dječji program razvila kako bi se dobrobit djece stavilo ispred političkih ciljeva i kulturnih tabua, a 1998. slijedio je program dječje sigurnosti u okviru kojega je inicirala dugotrajnu kampanju podizanja svijesti o nasilju nad djecom.
Njezin društveni i humanitarni rad je globalno prepoznat, u studenome 2000. UNICEF ju je pozvao da se priključi globalnoj liderskoj inicijativi, 2002. je postala članica odbora direktora međunarodne fondacije mladih, a 2007. je postala prvi UNICEF-ov istaknuti zagovornik dječjih prava.
Među ostalim je u kolovozu 2009. bila suosnivačica kampanje "1GOAL: Education for All", a napisala je i nekoliko dječjih knjiga, među kojima je bio i bestseler New York Timesa, "The Sandwich Swap", inspiriran iskustvima iz njezinog djetinjstva.
Aktivnosti na područjima obrazovanja, boljeg razumijevanja među kulturama, promicanju tolerancije donijelo joj je niz priznanja i nagrada, počasnih doktorata i odličja u domovini i nekoliko europskih zemalja, a u listopadu 2020. postala je članica vijeća nagrade "Earthshot", inicijative koju je pokrenuo britanski princ William u pokušaju pronalaženja rješenja za ekološke probleme.