StoryEditorOCM
ZabavaFILM TJEDNA

Better man: Začudno dobra basna o životnim burama Robbieja Williamsa. Da su barem i ostali životopisi zvijezda ovako neumiveni

Piše Gabrijela Bijelić
30. prosinca 2024. - 08:13

 Viđali su ga pijanog, drogiranog, depresivnog do ruba suicidalnosti, ali nitko se do danas nije odvažio Robbieja Williamsa prispodobiti – primatu. Neki će reći da je britanska pop zvijezda kojoj slava ne blijedi ni nakon četvrt stoljeća stvarno imala ‘majmunskih‘ ispada i posrtaja, a imala je i prigodni hit ‘Me and My monkey‘, no malo tko se nadao da će u Williamsovoj filmskoj biografiji glavni lik biti – čimpanza.

image

Filmski Robbie u mlađim danima

A najbolje od svega je da taj koncept savršeno funkcionira i za publiku i za samog protagonista. Pedesetogodišnji pjevač ionako je sebe uvijek smatrao neprilagođenim pa je zbog toga i podupro ideju da ga se za potrebe ovog neobičnog filmskog životopisa spusti korak niže na evolucijskoj ljestvici. I tako je nastao‘ Better man‘, iščašena drama mjuzikl u kojoj nas stvarni hitmaker uz pomoć CGI animacije pripušta u tamne komore svoje intime, opterećene traumama i kompleksima iz djetinjstva.

A  složeno stanje Williamsova uma vizualno moćno oslikava redatelj Michael Gracey. Tog Australca pamtimo po podcijenjenoj glazbenoj drami ‘The greatest showman‘ iz 2017. u kojoj slavnog cirkusanta i oca PR-a P.T. Burnama glumi Hugh Jackman. Vizualnu raskoš i snagu emocije kakvu smo tamo sreli, prepoznat ćemo i u kadrovima ‘Better mana‘. Fantazmagorični prikazi stvarnih i umišljenih demona koji opsjedaju Robbieja ostavljaju snažan dojam i bude tjeskobu.

Simbolika utapanja, borbe s prikazama i unutarnjim olujama nešto je što nikad nećemo vidjeti u kontrolirano umivenim biografijama poput onih o Whitney Houston, Elvisu ili Freddyju Mercuryu. Williams je bez ustručavanja pristao da ga se ogoli do kosti i pogodio. Film je ovo kojemu kronologija zbivanja iz protagonistovog života nije u prvom planu.

Naravno, dotiče se on neizbježno epizode junakova odrastanja bez oca, mučnog razlaza s boy bandom ‘Take that‘ i mukotrpnih početaka solo karijere, no svi se ti prijelomni događaji ‘filtriraju‘ kroz Robbiejevu glavu, što im samo pojačava autentičnost. 

image

‘Better Man‘ pjeva Sinatru

Cijelu radnju dodatno osnažuju pomno raspoređeni songovi: svaki od njih ima svoje mjesto, vrijeme i svrhu, od sumanute jurnjave automobilom uz ‘Come undone‘, preko sudbinskog povratničkog koncerta uz ‘Let me entertain you‘ do emotivne završnice uz Sinatrin ‘My way‘. Neki su evergreeni u ovom vrtuljku života nažalost izostavljeni (‘The road to Mandalay‘ i ‘Supreme‘ baš fale), kao i cijeli Robbiejev neuspjeli pokušaj glazbenog desanta na američko tržište, no možda je i bolje tako jer gomilanje fakata često narušava cjelinu.

‘Better man‘ bez dvojbe pomiče žanrovske granice ‘biopica‘ kakvi nas prate posljednjih godina. S izuzetkom kratke plesne epizode Williamsa i njegove nesuđene ljubavi, kolegice Nicole Appletone iz ‘All Saints‘, nema tu romantiziranja, prevladava čamotinja i borba za preživljavanje kakva je poznata i ljudima daleko od estradne slave.

Robbie Williams danas je oporavljen od svih poroka, obiteljski čovjek i otac četvero djece koji očito nema potrebu uljepšavati svoju prošlost. I dobro da je tako jer bismo inače dobili još jednu razvodnjenu bajku. ‘Better man‘ (naziv duguje davnom hitu iz 2000.) basna je s jednim majmunom među hrpom ljudi kojima Robbie dokazuje da (više) nije ‘bitter‘. I to radi s ranjivošću koja osvaja. Za kraj filmski poprilično bezlične godine dobili smo pod bor neočekivani medenjak i na tome mu hvala.

02. siječanj 2025 08:38