StoryEditorOCM
Kućni ljubimciPROLJETNI PROBLEMI

Primijetili ste da su vam pas ili mačka nervozni? Evo koji je razlog i što savjetuje veterinarka

Piše Gabrijela Bijelić
7. svibnja 2024. - 20:14

Sve češće dubrovački vlasnici kućnih ljubimaca primjećuju nervozu kod pasa i mačaka kojoj su uzrok nametnici, posebno agresivni u proljeće. Buhe su aktivne već tjednima, a u travi se nađe i krpelja koji se ‘zalijepe‘ za životinju i iz potaje joj piju krv.

Kakva je situacija na dubrovačkom području, ima li zaraženih ljubimaca i kako stati na kraj parazitima, pitali smo veterinarku Sunčiću Oštrić iz ambulante Anima Vita u Staroj Mokošici:

- U našim južnim krajevima sezona buha i krpelja nije do kraja niti stala. Nema tih faza teških zima s minusima zbog kojih nametnici pougibaju. Kod nas su aktivni cijelu godinu, ali kroz to vrijeme uvijek su dva intenzivnija godišnja doba, proljeće pred ljeto i na jesen kad su aktivniji. Svakako, treba životinje štititi od buha i krpelja tijekom cijele godine. Srećom, ovdje u našim južnomediteranskim predjelima zasad još nije potvrđena bolest piroplazmoze ili krpeljne groznice kod pasa i mačaka, međutim to ne znači da se neće pojaviti. Uz promjenu klimatskih uvjeta kojoj svjedočimo, samo je pitanje vremena kad će i nas pogoditi – kaže veterinarka na temu bolesti koju prenosi posebna vrsta tzv. iksodes krpelja.

image

Veterinarka Sunčica Oštrić

Cropix/

- Laboratorijski  još nije potvrđena u našim krajevima, tek smo u fazi ispitivanja ove godine, potvrđena je kod konja, no samo je pitanje trenutka kad će se vrsta razviti i za pse. Nažalost, bolest je smrtonosna jer napada crvene krvne stanice. Trebat će educirati vlasnike da znaju primijetiti simptome jer ako se životinja ne liječi, bolest je smrtonosna – rekla je Oštrić koju više od krpelja i buha brine druga pojava:

- Kod nas je mnogo veći problem pojava komaraca i širenja bolesti lišmanioze. Lišmanija je jedna opaka, neizlječiva bolest koju prenose komarci tipa papatači, tipično je mediteranskog tipa i za sva ova sredstva koja se koriste za krpelje i buhe važno je da vlasnici uzimaju ona koja imaju repelentno, odnosno odbijajuće djelovanje. Postoji više preparata na tržištu, ja uvijek savjetujem vlasnicima da sa životinjicom dođu u ambulantu, da se popričamo i pronađemo odgovarajuće zaštitno sredstvo, u ovisnosti o području gdje žive, jesu li močvarna ili šumska – ističe sugovornica i odgovara na vječnu dvojbu vlasnika kućnih ljubimaca. Je li bolje koristiti ogrlicu ili ampulicu:

- Volim ponaosob sa svakim vlasnikom porazgovarati kojega psa ima, nije isto je li dugodlaki ili kratkodlaki, je li pas kućni ili vanjski, možda lovački, živi li u močvarom području ili tamo gdje ima šuma, grmlja, kako može podnositi ogrlicu – pojašnjava veterinarka koju pitamo i treba li uvijek u slučaju bliskog kontakta, iščupati krpelja pincetom, kako neki sugeriraju:

- Ako životinja već na sebi ima repelentno sredstvo za krpelje, to ne znači da krpelj neće pasti s grane i zakačiti se,. Važno je utvrditi hoće li se krpelj kad se zakači na životinju napiti krvi ili ostati ‘nenapijen‘. Životinje koje već u sebi ili na sebi imaju repelentno sredstvo za krpelje, one će naći samo malog crnog omamljenog krpelja kojega  se može normalno skinuti pincetom, tako da ga se primi skroz u kožu i zavrne suprotno od kazaljke na satu. Međutim, ako se nađe krpelj koji se već napio i već je velik kao grašak smeđe boje, izlučio je iz svoje sline jedno sredstvo, ali uz to je kemikalija koju imaju u svojim žlijezdama. Ako je  krpelj zaražen, izlučit će uzročnike bolesti. Tada ne savjetujem da ga vlasnik sam vadi, najbolje ga je premazati ga samo maslinovim uljem i omamiti alkoholom i poći u veterinara da se to stručno obradi – savjetuje Sunčica Oštrić.

image

Krpelj u koži

Kad je riječ o buhama koje su manje i mnogo pokretljivije, kaže:

- Sredstva protiv krpelja su prilagođena i protiv buha. Iskreno, više bih voljela da ljudi obrate više pažnje kad idu u prirodu i pregledaju se jer postoje krpeljne bolesti, zoonoze koji se prenose na ljude, kao na primjer anaplazmoza opasna i za čovjeka. Ako primijete na sebi krpelja, treba ga skinuti, no ako im se nakon 14 dana povisi temperatura, povećaju limfni čvorovi i crvenilo oko mjesta uboda krpelja, obavezno se moraju javiti liječniku – kaže Oštrić. Krpeljne infekcije inače mogu uzrokovati groznicu, zimicu, bolove u mišićima, glavobolju, opći osjećaj slabosti...

18. prosinac 2024 16:27