Dvadesetak Cromarisovih volontera i petnaestak ronioca Ronilačkog kluba KPA Zadar, uz potporu lokalnih udruga i volontera, organizirali su ekološku akciju čišćenja podmorja u luci Sali.
- Akciju čišćenja podmorja od mehaničkog otpada proveli smo u sklopu projekta „Bio kugle za bio budućnost“ kojeg smo osmislili s ciljem educiranja mladih generacija o važnosti očuvanja mora i podmorja. Početkom rujna organizirali smo u Osnovnoj školi Petar Lorini u Salima edukaciju djece o biljnim i životinjskim vrstama u Jadranskom moru te načinima zaštite mora i podmorja. Ovom edukacijom željeli smo u djeci probuditi svijest o nužnosti zaštite mora i okoliša te ih potaknuti na očuvanje ovog svima važnog prirodnog resursa. Nakon edukacije djeca i volonteri sudjelovali su u radionici izrade bio kugli koje ćemo baciti u more nakon akcije čišćenja podmorja te u interaktivnoj predstavi Kazališta lutaka Zadar na temu zaštite mora i recikliranja otpada – rekla je Ana Zubčić, voditeljica projekta.
Cromaris se kao društveno odgovorna tvrtka, svjesna globalnih izazova održivosti, aktivno uključuje u brojne projekte i aktivnosti s ciljem poboljšanja i napretka zajednice u kojoj djeluje. Upravo je i ovaj projekt nastao kao rezultat napora Cromarisovog stručnog tima s ciljem zaštite bioraznolikosti i morskih ekosustava.
- Bio kugle koje smo radili sa saljskim osnovnoškolcima izrađene su od bio razgradive gline i efektivnih mikroorganizama. Tom smo prilikom izradili oko 5.000 kugli koje su se sušile mjesec dana, a danas ćemo ih baciti u more. Glina se na morskom dnu razgrađuje i otpušta mikroorganizme koji se hrane otpadnim tvarima u podmorju te obogaćuju more kisikom i drugim korisnim elementima, čime se potiče obnova bioraznolikosti. Prije bacanja kugli u more uzeti su uzorci morskog dna u svrhu analize sedimenta te ćemo ponoviti uzorkovanje kroz mjesec-dva kako bismo pratili učinak bio kugli – rekla je Renata Barić, rukovoditeljica Istraživanja i razvoja u Cromarisu.
Kako bi učinak bacanja bio kugli bio veći, Cromaris je u sklopu projekta u luci Sali organizirao čišćenje podmorja od mehaničkog otpada. Ronioci KPA Zadar su iz mora izvukli oko jedne tone otpada, mahom staklenih boca, konopa, betonskih tegli, plastike i željeza.
- U akciji čišćenja sudjelovali su mladi studenti Sveučilišta u Zadra koji dolaze iz cijele Hrvatske. Na taj način KPA Zadar želi potaknuti mlade generacije na bavljenje podvodnim aktivnostima u svrhu očuvanja podmorja i morskog okoliša – izjavila je Marija Jurica, tajnica ronilačkog kluba KPA Zadar.
Doprinos projektu „Bio kugle za bio budućnost“ dala je cjelokupna lokalna zajednica, od Osnovne škole i udruga koje djeluju na tom području do poslovnih subjekata i lokalnih volontera. Ova akcija čišćenja je samo jedna u nizu od akcija koje Cromaris provodi u lokalnoj zajednici, a njen cilj je osvijestiti kako je more jedan od najvrjednijih resursa koje imamo i moramo ga čuvati te kako sustavnim eko akcijama tijekom godina ipak možemo dovesti do pozitivnih promjena i smanjiti količinu otpada u moru.
Projekt „Bio kugle za bio budućnost“ je sufinanciran sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....