U povodu Svjetskog dana lutkarstva i 70 godina postojanja Kazališta Zadar, u utorak navečer predstavljene su dvije monografije.
Monografiju ‘Što je Zadar bez Kazališta lutaka‘, autora Abdulaha Seferovića, zadarskog novinara i publiciste, glumca, redatelja i kritičara, u zadarskom kazalištu lutaka predstavile su ugledna hrvatska teatrologinja Antonija Bogner Šaban i znanstvenica Teodora Vigato.
Seferović je u ovoj monografiji donio pregled cijele povijesti Kazališta lutaka. Monografija o proslavljenom zadarskom ansamblu i Kazalištu na 120 stranica donosi detaljan pregled povijesti lutkarstva, uz ilustracije koje nisu samo fotografije predstava, već i prizori iza kulisa, prizori sa putovanja i gostovanja, te kao vrlo vrijedan dodatak – veliki broj plakata lutkarskih predstava.
Donosi također popis djelatnika i suradnika u Kazalištu lutaka Zadar od 1952. do 2018. godine.
Knjigu autorice Teodore Vigato ‘Zadarsko lutkarstvo za 21.stoljeća‘ predstavila je teatrologinja Bogner Šaban
Monografija se sastoji od radova koji se nastajali od 2003. do 2021. i tiskani su u različitim časopisima i zbornicima sa znanstvenih skupova. Obrađuju teorijske i povijesne teme vezane za zadarsko lutkarstvo.
Prvi dio monografije koji je autorica naslovila Preteča zadarskog lutkarstva 21. stoljeća, odnosi se na djelovanje Luke Paljetka u Kazalištu lutaka Zadar i postpaljetkovog doba kada se shvatilo da se lutkom može izraziti sve, a povezano je s djelovanjem redatelja Marina Carića koji je lutkarstvo okrenuo prema odrasloj publici.
Predstavu Judita čitala je autorica u svojem okruženju i uspoređivala s Juditom koja se izvodila u 17. stoljeću. Šetnja gradom ili ambijentalna predstava Planine na neki je način zaokružila pedesetogodišnji rad Kazališta lutaka Zadar. U zadnjem desetljeću 20. stoljeća udareni su temelji drugačijeg lutkarstva u novom tisućljeću. U trećem dijelu monografije autorica se bavi recentnim lutkarstvom ili lutkarstvom 21. stoljeća.