Na ekspediciji na južni Atlantik 2019. godine, belgijski fotograf Yves Adams očekivao je poznat prizor - kraljevske pingvine, koje je lako prepoznati po crno-žutom perju koje krasi njihove glave i vratove, i narančastom bljesku boje koji se proteže duž kljunova... Umjesto toga, Adams je zatekao nešto senzacionalno - živopisnog žutog pingvina, piše National Geographic.
Na obali poznatoj kao Salisbury Plains na otoku South Georgia, čak 120.000 kraljevskih pingvina promatrano je kako šeta uokolo, ali u moru crnog perja isticala se posebna jedinka.
Riječ je o ptici s bijelim kljunom boje slonovače, tijelom krem boje i pernatom grivom boje limuna. Adams je iskrcavao opremu s ekspedicijskog broda kad je ugledao jedinstvenu pticu usred grupe kraljevskih pingvina. Sve je pustio i zgrabio kameru.
- Na naše iznenađenje, plivali su prema nama - ispričao je Adams.
- Tako da smo nekoliko minuta bili jako sretni, a ja sam bio tako sretan što sam dobio ove dobre uvjete za fotografiranje - zaključio je.
Tijekom dvomjesečne ekspedicije, Adams je snimio tisuće fotografija. Neke su od njih postale viralne.
U nekim slučajevima kad se boja pojedine životinje oštro razlikuje od tipične boje vrste, to je primjer albinizma. U ovom slučaju, stručnjak za pingvine P. Dee Boersma kaže da je pravi izraz za žutogrivu pticu "leucizam", genetska mutacija u kojoj je životinja uglavnom bijela, ali može proizvesti nešto pigmenta.
- Obično izgledaju kao da su umočeni u izbjeljivač - kaže Boersma, biolog za zaštitu prirode sa Sveučilišta Washington i istraživač National Geographica.