StoryEditorOCM

Žnjan je ponovno čist zahvaljujući Studencu i splitskim roniocima iz udruge Rostrum

Piše EP
24. listopada 2020. - 20:00

Akcija čišćenja na Žnjanu prva je u nizu u novom projektu Studenca „Korak bliže prirodi“

U akciji čišćenja podmorja kod splitske plaže Žnjan domaći ronioci iz Udruge podvodnih aktivnosti Rostrum i najuži tim tvrtke Studenac izvadili su čak 50-ak kubika otpada s morskog dna. Na kopnu su se tako našle više od 400 automobilskih i kamionskih guma, komadi metala poput automobilskih branika i dijelova brodskih penti, gumeni čamac te mnogobrojne plastične vrećice, staklene boce i raznovrsni drugi otpad. Podmorje kod Žnjana zato sada više nije 'morski Karepovac', već je napokon čisto. Studenac svakako planira nastaviti sa sličnim akcijama te će se, čim to epidemiološke prilike dopuste, zaposlenici tog vodećeg maloprodajnog lanca na Jadranu uključiti u znatno većem broju.

Riječ je o prvoj akciji Studenca u projektu „Korak bliže prirodi“, koji je dio njihove dugoročne društveno odgovorne strategije za očuvanje prirode. U Studencu se stoga već vesele budućim čišćenjima plaža i na ostalim dijelovima Jadrana. Naime, iako je uvriježeno mišljenje kako je Jadran čist, podaci pokazuju suprotno. Dijelom su za to krive morske struje, no otpad u moru uvijek je rezultat ljudske neodgovornosti. Tako su količina i zastupljenost plastičnog otpada na dnu Jadranskog mora među najvišima u Europi, tvrdi međunarodni tim stručnjaka u studiji objavljenoj u časopisu Marine Pollution Bulletin.

„Sretan sam što smo se kao tvrtka angažirali i napravili prvi, ali važan korak u provođenju našeg projekta 'Korak bliže prirodi'. Izbor čišćenja mora i priobalja bio je prirodan jer njima pripadamo, lokacijski i duhom. Uz to, očuvanje mora i morskog života jedni su od ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda, što je i nama bila nit vodilja. Iznimno sam zahvalan marljivim roniocima iz UPA-e Rostrum, bez kojih čišćenje podmorja ne bi bilo moguće. Ujedno zahvaljujem i pokroviteljima akcije Čistoći Split i Turističkoj zajednici grada Splita. Nastavljamo dalje i veselimo se sljedećim čišćenjima, u kojima će se, nadamo se, i zaposlenici aktivno uključiti“, poručio je Michal Wojciech Senczuk, predsjednik Uprave Studenca.

Unatoč slabijoj ovogodišnjoj turističkoj sezoni, naše podmorje nije ostalo zaštićeno od golemih količina raznog otpada. Naime, dno Jadranskog mora prekrivaju, primjerice, 2,63 plastična predmeta po hektaru, a znajući koliko je vremena potrebno za razgradnju raznovrsnog otpada, jasno je zašto su potrebne ovakve akcije čišćenja. Primjerice, za razgradnju opuška cigarete potrebno je deset godina, plastične vrećice dvadeset, a dječje pelene čak više od 450 godina.

„Žnjan je bio podmorski Karepovac na kojem smo u protekle četiri godine odradili već sedam ekoakcija, a zahvaljujući podršci Studenca sada smo odradili još jednu. U pripremu ove ekoakcije uložili smo više od stotinu individualnih zarona radi grupiranja otpada, da bismo postigli maksimalnu učinkovitost jer se čišćenje obavlja na muljevitom dnu. Ukupno je do sada na žnjanskom kupalištu izvađeno više od 400 m3 otpada te sada možemo potvrditi da je morsko dno kod Žnjana ponovno čisto. Rezultat je to i našeg neprestanog praćenja situacije na splitskom području te lociranja i mapiranja podvodnih deponija. Kao i uvijek, želio bih naglasiti da vađenjem otpada iz mora briga o okolišu ne prestaje, već se to događa njegovim adekvatnim zbrinjavanjem i reciklažom“, istaknuo je Ivan Živković, predsjednik Udruge za podvodne aktivnosti Rostrum iz Splita.

Turistička zajednica grada Splita također je podržala ronioce i Studenac, svjesna važnosti čistog okoliša za kvalitetu života lokalnih stanovnika i rast turističko-gospodarskih potencijala.

„Prekrasne prirodne ljepote i šarm naših mjesta i uvala neki su od glavnih razloga zašto ponosno ističemo prednosti života i dolaska na odmor u Hrvatsku. Ipak, uistinu je zabrinjavajuće kada vidimo količinu otpada koji se nalazi ispod površine mora. Zbog toga smo još više zahvalni Studencu na pokretanju ove dugoročne akcije i marljivim roniocima splitskog kluba UPA-a Rostrum jer su odlučili djelovati i vratiti nas malo bliže prirodi kakva ona zaslužuje biti. Turistička zajednica grada Splita uvijek ponosno podupire ekološke inicijative i zahvaljujemo svim sugrađanima koji cijene i paze na okoliš koji nas okružuje”, istaknula je Alijana Vukšić, direktorica Turističke zajednice grada Splita.

Studenac je svjestan svojeg utjecaja na društvo i u skladu s njim u svoje poslovanje nastoji uvrstiti posebne projekte koji daju vidljive pozitivne društvene učinke, a tako će i u sljedećim aktivnostima nastaviti biti korak bliže prirodi, zaključuju iz tog vodećeg maloprodajnog lanca na Jadranu.

07. studeni 2024 16:33