Dubrovnik najavljuje smanjenje broja apartmana, a splitska gradska vlast još je zakopčana što se toga tiče, međutim, one koji od iznajmljivanje žive ili dodatno zarađuju sve su ove najave zbog izmjene zakona uznemirile.
– Poučena iskustvom da je priča s paušalnim porezom za iznajmljivače prebačena u copy-paste maniri s Dubrovnika na Split, ne bi me čudilo da se i po pitanju ograničenja broja apartmana dogodi lančana reakcija na relaciji Dubrovnik – Split – Zagreb itd. Ono što u ovom trenutku raspravljamo s pravnicima u našoj udruzi jest pitanje ustavnosti odluke da se nekome blokira rad – kaže Barbara Marković, predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja.
Navodi kako postoje razni načini za ograničenje broja apartmana. Kao primjer spominje Barcelonu i gradove u nekim drugim europskim državama, u kojima su blokirane online platforme.
– Trebalo bi se upetljati prstima u platforme, što, naravno, nikome nije lako, nego je lakše dohvatiti se iznajmljivača. No ja bih se prije orijentirala na platforme u smislu ograničenja novog broja oglašavanja, pa tko hoće neka radi i čini to na svoj način. Tu metodu je uspješno primijenila Barcelona s platformom Airbnb, a jedan grad u Njemačkoj isto je napravio s Bookingom. I broj apartmana se počeo smanjivati...
Ne vidim razloga zašto to ne bi bio neki modus operandi po kojemu bismo i mi mogli učiniti isto – pita se Marković. Nije, ponavlja, sigurna koliko je zakonski moguće stopirati nove objekte. No ono što se, napominje, može učiniti, a pretpostavlja da će se ići u tom smjeru, jest da se s novom kategorizacijom provede rekategorizacija starih objekata, pa tako i garaža i šupa koje su pretvorene u apartmane, slijedom čega će te i takve jedinice izgubiti dozvole za rad ako se ne ulaže u njihovu kvalitetu i sadržaj.
Treba uvesti reda
– To nije ništa strašno, jer na tržištu vlada kreativni nered i treba uvesti reda. Taj dio mi je jasan... Ali znate što će se sada dogoditi?! Sad će svi, brže-bolje, ići kategorizirati objekte. I onaj tko je mislio i tko nije mislio otvoriti apartman požurit će s registracijom prije stupanja na snagu novog Zakona o turizmu – procjenjuje predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja, koja će stavove njezinih članova izložiti na skorašnjim Danima hrvatskog turizma.
– Mi zapravo tražimo dvije stvari – hitno novu kategorizaciju za obiteljski smještaj, da se zna što je obiteljski, a što komercijalni. To je početak. Ne možemo skakati na razinu četiri, a nismo riješili ni prvu. Na taj način će se dovesti u red stariji objekti, ali da će se nekome zabraniti da radi ili da će se preko noći ugasiti pet tisuća objekata...
To ne može proći. I ne može biti retroaktivno. S druge strane, ne bi bilo loše, u pojedinim destinacijama, ograničiti da se otvara sve i svašta. To bi bilo dobro zbog ljudi koji kvalitetno rade u obiteljskom smještaju, jer se njime svatko ne može ni baviti.
Svi se slažemo da treba uvesti reda i ulagati u kvalitetu, održivi turizam, ali ga se ne može provoditi na represivan način. Nikad ne zagovaram silu... Svima nam je isti cilj, a do njega se dolazi korak po korak. Najprije treba utvrditi stanje i izići na teren. To je početak svega – smatra Barbara Marković.