Osamdesetogodišnji hrvatski branitelj, umirovljeni poručnik Hrvatske vojske i invalid Domovinskog rata Mirko Buzov u petak očekuje deložaciju iz stana u Višeslavovoj ulici u Splitu površine 92 kvadrata u kojem živi od kraja 1993. godine.
Nakon dvadesetak godina pravne borbe, različitih sudskih odluka i presuda, ovaj bi branitelj sa suprugom Anom i kćeri Anitom Vidović, koja je samohrana majka, te svojim unukom, Anitinim 16-godišnjim sinom, mogao na ulicu, piše Slobodna Dalmacija.
– No, iz stana neću izići jer taj stan nije moj, ali nije ni Vedranke Davidović,koja me tjera iz stana. Ona i njezina odvjetnica Vedrana Garafulić Kukočmašu sudskim presudama u kojima je presuđeno da sam ja nelegalno upao u taj stan krajem 1993., a prava je istina da su Vedranka i njezin muž stomatolog Dušan Davidović 1991. pobjegli od rata u Hrvatskoj i otišli u SAD i da su izgubili stanarsko pravo nad tim stanom – počinje pomalo nepovezano Buzov svoju priču, ali i sudski je spis pun kontradiktornosti, pa mu ne zamjeramo.
– U ovoj priči nečasnu su ulogu odigrali čelni ljudi Grada Splita, koji su meni dali sve papire za korištenje tog stana, a 1993. su taj stan, koji je u vlasništvu države, a ne Grada, pokušali prodati Davidovićima, koji su bili u San Pedru, i to na temelju krivotvorene vozačke dozvole Dušana Davidovića. Nakon toga Grad Split pokreće tužbu protiv samog sebe jer nije ni smio prodati ovaj stan, koji je državni, osobama koje su izgubile stanarsko pravo.
Poništena prodaja
Županijski sud u Bjelovaru je 2005. proglasio taj ugovor između Grada i Davidovića ništetnim te je poništio tu prodaju. No, Davidovići sredinom 2006. podnose novi prijedlog za ponavljanjem postupka kako bi vratili to izgubljeno stanarsko pravo.
Općinski sud u Splitu taj im zahtjev najprije odbija, a onda im 2012. daje stanarsko pravo i poništava presudu tog istog Općinskog suda iz 1994. I onda počinju najveći problemi, tvrdi nam uzrujani Buzov, koji nikada nije uspio postati vlasnik stana iako je zakonskim putem pokušao sve da to ostvari.
– Taj Dušan Davidović je u međuvremenu umro, 2013., ali njegova supruga Vedranka na temelju tako vraćenog stanarskog prava od Fonda za naknadu oduzete imovine 2014. otkupljuje taj stan za 45 tisuća kuna. Stan od 92 kvadrata otkupljuje, dakle, za 45 tisuća kuna, a meni dvije neuspjele deložacije koštaju gotovo 60 tisuća kuna. Pa to je strašno! A godinu dana prije isti me je taj Fond odbio donoseći rješenje da ne mogu biti kupac stana, a Vedranka Davidović, eto, može. Ona i njezina odvjetnica stalno se pozivaju na 1984. godinu, kad je Dušan Davidović dobio stanarsko pravo dok je živio s njom i sa svoje dvoje djece, a ignoriraju činjenice da su to stanarsko pravo najprije izgubili pravomoćnim presudama hrvatskog suda, a onda 2012. vratili pod sumnjivim okolnostima i pod još sumnjivijima taj stan 2104. kupili od Fonda – kaže Buzov.
Dodaje kako se ovrha u petak provodi u devet sati, iako su, objašnjava, pokrenuli postupak na Općinskom sudu zbog ništetnosti ugovora na temelju kojeg je Vedranka Davidović stekla pravo vlasništva nad spornim stanom, a u tijeku je i revizija na Vrhovnom sudu protiv presude Županijskog suda u Splitu iz 2015. kojom je naloženo da se njega iseli iz stana i da se stan preda ovrhovoditeljici.
– Zar je problem pričekati ove dvije presude, od kojih je jedna i napisana, ali nije javno objavljena, a to bi trebalo biti početkom travnja? – pita se Buzov, koji je 2014. podnio kaznenu prijavu protiv 13 osoba (mahom djelatnika Grada Splita i sudaca Općinskog i Županijskog suda u Splitu) koji su, po njegovu mišljenju, radili nečasno i protuzakonito, ali nam kaže da se njegova prijava nije maknula dalje od početka i da se po njoj nije postupalo (javili su se jedino iz Ureda predsjednice).
Treći pokušaj
Vedrana Garafulić Kukoč, odvjetnica Vedranke Davidović, kaže nam da se deložacija zakazana za petak temelji na pravomoćnoj presudi Općinskog suda u Splitu od 2. veljače 2015., kojom je usvojen tužbeni zahtjev tužiteljice Vedranke Davidović, kao vlasnice stana, protiv tuženika Mirka Buzova, kao bespravnog korisnika, radi predaje u posjed stana u Ulici kneza Višeslava 7 u Splitu.
– Deložacija je zakazana u provedbi rješenja o ovrsi od 3. veljače 2016. Po pravomoćnosti rješenja sud je zaključkom odredio provedbu ovrhe. Prvu deložaciju sud je zakazao za 10. studenog 2016., no potom ju je na prijedlog ovršenika odgodio za 16. veljače 2017.
Na toj drugoj deložaciji liječnica je dala mišljenje da ovršenik nije sposoban za deložaciju zbog zdravstvenih razloga. Prilikom ove deložacije naša je stranka ponudila da će obitelji Buzov platiti najam stana ako se dobrovoljno isele do 28. veljače 2017., no oglušili su se na tu ponudu i višestruke pozive.
Treća deložacija zakazana je 10. ožujka. Zaključak je ove priče da obitelj Buzov bez pravne osnove koristi stan u privatnom vlasništvu obitelji Davidović (trebao je rješavati stambeno pitanje preko MORH-a ili Ministarstva branitelja ili preko Grada Splita), dok je tužiteljica, čiji je suprug preminuo 2013., kao vlasnica stana, zakonskim putem u sudskim postupcima, koji su trajali preko 20 godina, konačno ostvarila pravo na predaju stana od protupravnog korisnika, te u petak očekuje da će se useliti u svoj stan – rekla je odvjetnica, koja nije htjela ulaziti u dinamiku i detalje ove zamorne i preduge pravosudne priče.
Na kraju ove i tko zna koliko još takvih tragičnih priča postavljaju se pitanja – zbog čega jedan 80-godišnji hrvatski branitelj zajedno sa svojom obitelji mora trpjeti zbog tromosti, neučinkovitosti, nezainteresiranosti i, što je najžalosnije, provođenja inkriminiranih radnji pravosudnih organa, te koliko će se još puta ponoviti ovakva tragična stvarnost, i ima li itko snage da zaštiti Mirka Buzova i kolonu drugih koji, bili ili ne bili hrvatski branitelji, ovise o pravosudnim moćnicima, piše Slobodna Dalmacija.
Kolinda pisala DORH-u
Iz Ureda predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović DORH-u je upućena preslika pisma Ane Buzov kojim se u ime svojeg muža Mirka obratila Ministarstvu pravosuđa.
"Pismo vam prosljeđujemo na uvid i postupanje pozivom na odredbe Zakona o državnom odvjetništvu, i to u dijelu u kojem se iznose pritužbe na postupanje pravosudnih tijela, o čemu je Državno odvjetništvo obaviješteno", stoji u dopisu DORH-u koji je potpisala predstojnica Ureda Anamarija Kirinić.