StoryEditorOCM
RegionalPOŠTO KRIZANTEME?

Cvijeće u trgovinama pred blagdan Svih Svetih skuplje i 30%, hoće li i cvjećari dizati cijene? ‘Troškovi su veliki...‘

Piše Vijesti SD
28. listopada 2024. - 08:31

Vrijeme uoči blagdana Svih svetih za cvjećare sa sjevera zemlje, koji opskrbljuju 80 posto domaćeg tržišta, znači posao od jutra do mraka. I dok je cvijeće u trgovinama skuplje i za 30 posto u odnosu na lani, oni svoje cijene, kažu, nisu dizali.

O cijenama cvijeća iz mjesta Cargovec pokraj Varaždina izvijestila je za HRT novinarka Jasmina Grbavec. Cvjećari kažu da, unatoč sve težim uvjetima proizvodnje, njihove cijene za kupce ne rastu.

- Cijene od prošle godine nisu mijenjali isključivo zbog lojalnosti svojih kupaca. Ovo je zaista jedna posebna grana poljoprivrede, puna izazova i zaista nije lako opstati u ovom poslu. Dobro to zna i moj sugovornik Ivica Težak, rekla je Grbavec.

Njegovi roditelji imaju OPG i već se 30 godina bave cvjećarstvom. Na pitanje ima li budućnosti u proizvodnji cvijeća rekao je kako je zajedno sa svojim obitelji odmalena u tom poslu.

- Razvijamo posao, učeći i radeći stekao sam mnoga znanja i u inozemstvu i doma. Mislim da ima budućnosti, ali treba puno odricanja i treba se žrtvovati, rekao je Težak.

Posebno ovih dana, zaista se radi od 0 do 24.

-  Da, zadnji su dani, uvijek se sve prodaje zadnje dane (prije Svih Svetih, op.a.) tako da moramo danas raditi još i noćnu smjenu, istaknuo je Težak.

image
Željko Puhovski/Cropix

Godina je bila klimatološki izazovna za uzgoj cvijeća, ali cvjećare uvoz guši u toj proizvodnji i prodaji.

- Bilo je dosta vruće i malo smo bili u strahu da će kasniti cvatnja. Ali evo, rascvast će se dobro, bit će idealno u zadnjih danima, tako da ipak neće biti problema. Sam uvoz nas malo muči, ali uspijevamo se još uvijek boriti s njim, kazao je Težak.

Iz plastenika obitelji Težak izaći će čak 40.000 šarenih cvjetova.

Iz plastenika u skladište. No neće ondje dugo ostati. Multiflore će uskoro put Maloga Lošinja. Gospodin Ivica u cvjećarstvu je četvrt stoljeća i u jednoj sezoni proizvede čak 35 tisuća ovih šarenih cvjetova.

Unatoč tomu što ih je ove godine mraz zaobišao, posljedice klimatskih promjena itekako primjećuju.

- Bile su najprije visoke temperature, pa onda kiša. Cvatnja kasni nekih tjedan do dva. Ajde sad se otvaraju, taj zadnji tjedan je stvarno lijepo vrijeme, rekao je za HRT proizvođač cvijeća Ivica Rog, Nedeljanec.

image
Željko Puhovski/Cropix

Velikih oscilacija neće biti ni u cijeni koja privlači kupce u maloprodaji.

- Svake godine dođemo tu, imaju lijepi izbor, tako da smo uvijek zadovoljni, dugo drže, lijepo okitimo grobove naših najmilijih. Zadovoljni smo s cijenama, uvijek su povoljni i stvarno je cijena prihvatljiva za naš budžet, dodala je Marija Premužaj, Donje Ladanje.

Gužve su i u nedjelju, a gospođa Krklec već je naviknula na takav tempo.

- To je jako kratki period gdje moramo velike količine lončanica spakirati za centre i naše kupce i poslužiti ih. Bila je strašno stresna godina, ne samo sad, kazala je proizvođačica cvijeća Karolina Krklec, Budislavec.

Zbog zahtjevnije proizvodnje, krizanteme prodaju po 10 eura, dok su multiflore upola jeftinije, pa samim time i traženije. Još jedan kamion će put Dalmacije i to u trgovačke centre.

Unatoč sigurnom plasmanu proizvoda, ova je grana poljoprivrede pred velikom prekretnicom.

- Jer su troškovi jako veliki, odgovornost je velika, svi rizici su na proizvođaču cvijeća i u tome se mora biti 24 sata. Jednostavno nije tolika zarada kolika su ulaganja i tu onda mladi ne vide budućnost, naglasila je za HRT upraviteljica Poljoprivredno cvjećarske zadruge "Varaždinski cvijet" Ivana Matijašić.

Hoće li zarada ove godine biti pristojna - cvjećari će znati potkraj tjedna.

24. studeni 2024 22:49