StoryEditorOCM
KalelargaPREKO 1000 POTPISA

Peticija "Za dostojanstven život na Poluotoku" traje do sredine mjeseca, a ako pročelnici ne usvoje njihove zahtjeve, građani će ih ‘posjetiti‘

Piše Iva Ivanac
10. ožujka 2020. - 19:33

Peticija "Za dostojanstven život na Poluotoku" dosad je prikupila oko tisuću potpisa i nastavlja se do 15. ožujka, potvrdio nam je predsjednik Mjesnog odbora Poluotok Frane Brajković. Peticija je pokrenuta kako bi se izvršio pritisak na gradske vlasti, točnije pročelnike gradskih odjela, koji godinama, unatoč stalnom upozoravanju, nisu napravili puno toga kako bi poboljšali život građana u povijesnoj jezgri.

- S radnom skupinom građana Mjesnog odbora Poluotok detektirali smo desetak problema čije rješavanje tražimo u žurnom roku. Prvi je, naravno, problem parkinga stanovnika Poluotoka koji ga godinama plaćaju iako nemaju zagarantirano mjesto. Predložili smo kako bi zavučena dvorišta na Poluotoku mogli postati isključivo parkinzi za stanare koji će i dalje uredno plaćati, ali dvorišta bi bila zatvorena rampama tako da bi konačno imalo osigurane parkinge, objašnjava Brajković dodajući kako je drugi problem pitanje buke u ljetnim mjesecima.

- Znamo da grad živi od turizma i ne mislimo da treba pozatvarati sve ugostiteljske objekte, ali zna se što je kafić, a što noćni klub. Propisi o decibelima postoje, baš kao i o radnom vremenu, ali se selektivno provode, a Poluotok je jednom prilikom bio proglašen i zonom zabave (entertaiment zonom) bez da je itko o tome informirao građane. Do tri rade kafići, u pet se čiste ulice, a vi bi se u sedam trebali dići spremni za rad... - ističe Brajković dodajući kako postoji još niz problema na Poluotoku navodeći prazne poslovne prostore zimi jer se "u istu kašu stavljaju oni koje rade cijelu godinu i oni koje rade samo četiri mjeseca".

- Na kraju ispada da je 'pametniji' onaj koji je četiri mjeseca otvoren, a ne oni koji se trude cijelu godinu. Naveli smo još i probleme smrada od zaprženih ulja zbog ugostiteljskih objekata koji nisu podigli dimnjake već ih ispuhuju na cestu, apartmanizacije poluotoka, pitanje ekološke održivosti ovakvog načina 'rada'... Poluotok je postao rezervat za turiste koji je kao takav jednostavno neodrživ. Ako je cijela ponuda koja se nudi za turiste Poluotok, onda smo daleko pogriješili, govori Brajković dodajući kako Dubrovnik i Split uvode restrikcije po pitanju dnevnog ulaska ljudi u grad, broju stolova u staroj jezgri, ali i kako u Zadru nikome nije na pameti takav pristup turizmu u svrhu zaštite centra grada.

Peticija se može potpisati do kraja iduće nedjelje (15. ožujka), a ukoliko se do tada ne počnu usvajati neki od prijedloga koje je dostavila radna skupina građana, onda će se potpisi nositi svakom pročelniku i gradonačelniku, kako bi im ukazali da su problemi o kojima govore itekako stvarni. Brajković ističe kako će, ako se ne usvoje prijedlozi, pokrenuti sazivanje zborova građana, ali se nada da do toga neće doći jer su uspostavili dobru komunikaciju s pročelnicima koji pokazuju spremnost u rješavanju njihovih problema.

Tri radne skupine

Nakon što je unutar Mjesnog odbora Poluotok uspostavljena radna skupina građana, u tijeku je i postavljanje radne skupine obrtnika koji će također sa svojim zahtjevima ići prema gradskim vlastima, a njihov prvi sastanak će se održati idući tjedan. Brajković je ovim putem pozvao sve mlađe od 35 godina da se pridruže i radnoj skupini mladih koja je u nastajanju kako bi se i njihovi problemi čuli i kako bi ih zajedničkim snagama pokušali riješiti.

03. siječanj 2025 21:24