StoryEditorOCM
KalelargaSUDJELOVALI UČENICI

"Nije važan broj kotača, misli na pravila i vozača" - sigurnost motociklista odgovornost je svih sudionika u prometu

Piše Zadarski.hr
22. listopada 2024. - 17:34

Povodom obilježavanja 5. Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa, u ponedjeljak je u PU zadarskoj održana panel rasprava s učenicima tri srednje škole na kojoj je predstavljena kampanja „Nije važan broj kotača, misli na pravila i vozača“.  

Ovogodišnja kampanja se provodila u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa za razdoblje od 2021. do 2030. - usmjerena je na sigurnost motociklista.

Jučer je u prostorijama Policijske postaje Zadar održana panel rasprava na temu sigurnosti cestovnog prometa. Na panel raspravi sudjelovali su policijski službenici za poslove prometa Službe za javni red i sigurnost, načelnik Postaje prometne policije Zadar s policijskim službenikom motociklistom, policijski službenik koji je ujedno i član moto kluba "Plavi vitezovi", policijski službenici za prevenciju. U raspravu aktivno su se uključili i predstavnica HAK Zadar, doktorica medicine specijalistica hitne medicine Opće bolnice Zadar te tri grupe učenika iz Prirodoslovno-grafičke škole Zadar, Strukovne škole Vice Vlatkovića Zadar i Gimnazije Franje Petrića Zadar.

Na početku rasprave prisutne je pozdravio Ivan Gambiraža, zamjenik načelnika Policijske uprave zadarske, kojom prilikom je naglasio je da je implementacija i zajednička suradnja svih faktora koji mogu utjecati na sigurnost prometa potrebna za sigurnije prometno okruženje te da je ova rasprava jedan od načina zajedničkog preventivnog djelovanja s ciljem poboljšanja sigurnosti svih sudionika u prometu, a posebno djece i mladih, budućih vozača.

Svim prisutnima prikazana je prezentacija "12 pravila za vozače svih kotača".

Učenici i drugi sudionici su potom raspravljali i aktivno se uključivali u razgovor o važnim pitanjima prometne sigurnosti. Razgovaralo se o edukaciji vozača, zaštiti ranjivih sudionika u prometu te primjene novih tehnologija u osvješćivanju javnosti za sigurno ponašanje u prometu, ne samo za vozače motocikala i mopeda već i vozača osobnih prijevoznih sredstva i bicikla.

Posebna rasprava vodila se u vezi vožnje osobnih prijevoznih sredstava, a učenici Gimnazije Franje Petrića iz Zadra predstavili su svoj projekt "OPS, električni romobili na cesti! " koji su pripremali sa stručnim vodstvom škole i uz pomoć policijskih službenika Policijske uprave zadarske. U svibnju ove godine u Zagrebu, na Državnoj smotri osnovnih i srednjih škola iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja osvojili su sve pohvale prosudbenog povjerenstva.

Cilj ovogodišnje kampanje je Informiranje i educiranje javnosti o važnosti pridržavanja prometnih propisa, prvenstveno motociklista, ali i drugih sudionika u prometu.

Uočljiv je podatak prema kojem je unatrag deset godina broj registriranih motocikala na području Policijske uprave zadarske povećan, naime u 2013. godini evidenitano je 2 185 registriranih motocikala dok ih je u 2023. godini evidentirano 4 701. 

Povećanje se nastavilo i u ovoj godini, u kojoj je do 31.09. 2024. godine evidentirano 5 396 registriranih motocikala.

Stoga, policija apelira na 12 pravila za vozače svih kotača koji podsjećaju i motocikliste i druge sudionike u prometu na važeće zakonske propise te posljedice njihovog nepridržavanja.

1. Poštuj prometna pravila jer spašavaju živote.

Poštivanjem prometnih pravila čuvaju se životi motociklista, ali i svih drugih sudionika u prometu.

2. Brzinu prilagodi ograničenjima i uvjetima na cesti.

Čak 43,1% smrtno stradalih osoba u protekloj godini stradalo je zbog vozača koji nisu poštivali ograničenja brzine i /ili vožnju prilagodili uvjetima na cesti.

3. Vozi na propisanoj udaljenosti.

Održavajući propisanu udaljenost u vožnji, osigurava se dovoljno vremena i prostora za reagiranje u slučaju nepredviđenih okolnosti.

4. Poštuj „zebru“, propusti pješaka.

Nailazak na pješački prijelaz zahtijeva posebnu pažnju i obazrivost vozača. Obvezno je zaustaviti se i propustiti pješake.

5. Slalom vožnju prepusti skijašima.

Slalom vožnja, nepropisno pretjecanje, neoprezno prestrojavanje, mimoilaženje te obilaženje opasne su radnje vozilom koje ugrožavaju motocikliste i druge sudionike u prometu.

6. Ne vozi pod utjecajem alkohola.

Više od petine prometnih nesreća sa smrtnim ishodom u protekloj godini prouzročili su vozači motornih vozila pod utjecajem alkohola.

7. Kacigu nosi na glavi, ne ispod sjedala.

Protekle godine zabilježeno je gotovo 20% više prekršaja nekorištenja zaštitne kacige u odnosu na 2022. godinu.

8. Dok voziš, usredotoči se na vožnju.

Telefoni, slušalice i drugi uređaji ometaju pažnju vozača. Oči je potrebno držati na cesti, a ruke na upravljaču. Pozivi i poruke mogu pričekati.

9. Vodi računa o svojoj vidljivosti u prometu.

Svjetla na motociklu i mopedu trebaju biti upaljena danju i noću. Korištenje reflektirajućeg prsluka povećava vidljivost motociklista i mopedista drugim vozačima.

10. Koristi vozilo za koje posjeduješ važeću vozačku dozvolu.

Vozač je osposobljen za upravljanje samo onim vozilom za koje posjeduje važeću vozačku dozvolu. U svim ostalim slučajevima on „precjenjuje“ svoje sposobnosti i dovodi u opasnost sebe i druge.

11. Ne skrivaj svoje registarske pločice.

Skrivanjem registarske pločice čini se prekršaj, ali i preuzima uloga vozača koji ne planira voziti prema propisima.

12. Redovito održavaj svoje vozilo.

Broj vozača sankcioniranih zbog upravljanja tehnički neispravnim motornim vozilom porastao je u 2023. za čak 46%.

29. listopad 2024 12:03