StoryEditorOCM
KalelargaZAŠTO GRADSKI SAT NA NARODNOM TRGU NE RADI

„Možda je napajanje, ako ne, morat ćemo angažirati tvrtku iz Trogira!“

Piše L.B.
5. studenog 2018. - 18:15
sat1-051118.JPG

Kazaljke na gradskom satu na zadarskom Narodnom trgu su stale: tijekom vikenda još je donekle i prošlo nezapaženo njihovo mirovanje, no u ponedjeljak su započela pitanja zašto sat ne radi.

U ponedjeljak je pozvana zadarska tvrtka „Locum“ kako bi se provjerilo napajanje elektroničkih sklopova.   

- Netom po prijavi smetnje djelatnici Locuma izašli su na teren kako bi analizirali napajanje elektroničkih sklopova gradskog sata. Ukoliko je uzrok kvara napajanje, isti će otkloniti problem. U protivnom ćemo zatražiti stručnu podršku i intervenciju tvrtke Grgurin d.o.o. iz Trogira kako bi u što kraćem roku otklonili smetnju – kazao je Robertino Dujela, pročelnik gradskog Odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša.

Dujela je naglasio da Grad Zadar angažira trogirski „Grgurin“ i za redovan pregled zadarskog gradskog sata. Cijelu elektroničku konstrukciju djelatnici „Grgurina“ pregledavaju jednom godišnje.

Bude li trebala biti angažirana ova tvrtka, ne može se točno znati kada će sat, na koji su Zadrani navikli pogledati kada prolaze trgom, ponovno proraditi.

On inače redovno funkcionira još od 1803. godine, kada je montiran nakon gradnje gornjeg dijela Gradske straže. Do prije nekoliko godina trebalo ga je navijati svaki dan, a onda je stara konstrukcija zamijenjena elektroničkom. Godinama nisu bile potrebne nikakve intervencije, „uštimavanja“ i popravci, osim redovitog servisiranja jednom godišnje.

Zadarski gradski sat na Narodnom trgu, od kada je postavljen 1803., nije radio samo jedno desetljeće – od 1991., kada je zaštićen od ratnih razaranja, do 2001.godine. 

Tada je postavljen mehanizam koji je izostavljao zvuk koji stariji Zadrani dobro pamte: svakog sata gradska je ura otkucavala toliko puta koliko je bilo sati, a sat je dodatno otkucavao i svakih 15 minuta, drugačijim zvukom. Četvrt sata također se 'brojao', pa je otkucavalo jedan, dva ili tri puta. Tako je, primjerice, u 12,45 sati mehanizam otkucavao 12 jačih i tri slabija 'udarca'. Veće zvono, koje je otkucavalo sate, preneseno je s Kapetanove kule.

Takva praksa, koja je trajala desetljećima, prekinuta je 2001. godine, a potom je i mehanizam kojega je trebalo svakodnevno navijati, zamijenila elektronika.

05. srpanj 2024 05:58