Kao i u ostalim gradovima na Jadranu, i u Splitu su skuplji stanovi u kvartovima bliže moru, gdje je prosječna cijena 1800 eura za metar četvorni za rabljene te 2800 eura za stanove u novogradnji - piše Slobodna Dalmacija.
Prezentirane prosječne tražene cijene za kvadrat stana, izražene u eurima, u 20 hrvatskih gradova rezultat su podataka do kojih smo došli pregledom ponude na internetu te informacija dobivenih iz više agencija iz različitih krajeva u Hrvatskoj.
Pri izračunu su korištene cijene većinom za stanove u višestambenim zgradama i tek dijelom (uglavnom u manjim sredinama) u kućama s ukupno dva ili tri stana.
Vodilo se računa i o tome da budu zastupljeni stanovi različitih površina, na različitim lokacijama u istom gradu. Primjerice, od 28 pa do 140 kvadrata. Opće poznato je, naime, da cijenu nekretnine, pa i stanova, određuju: lokacija, godina i kvaliteta gradnje te opremljenost, kao i da su cijene stanova u novogradnji u istom gradu u pravilu više od onih za rabljene.
Naravno, ne treba zaboraviti da na cijenu umnogome utječe i odnos ponude i potražnje na tržištu nekretnina. Budući da je za stanove ponuđene za prodaju istaknuta tražena cijena, valja podsjetiti i na podatak da su realizirane cijene (one po kojima je stan prodan) u pravilu niže, često i do 10 posto.
Prosječna tražena cijena kvadrata stana/ u eurima
Dubrovnik - 3164 eura
Hvar - 2432 eura
Korčula -2280 eura
Split - 2112 eura
Makarska - 1811 eura
Zadar - 1753 eura
Poreč - 1730 eura
Zagreb - 1616 eura
Rijeka - 1580 eura
Šibenik - 1297 eura
Varaždin - 1126 eura
Metković - 1083 eura
Sinj - 1026 eura
Osijek - 950 eura
Koprivnica - 934 eura
Knin - 903 eura
Sisak - 748 eura
Bjelovar - 734 eura
Gospić - 718 eura
Vukovar - 667 eura
Dubrovnik najskuplji, Vukovar najjeftiniji
S prosjekom od 3164 eura po metru četvornome, Dubrovnik ima najviše cijene stanova u Hrvatskoj, što zapravo i nije iznenađenje. Na prosjek su utjecale cijene u novogradnji.
Primjerice, za stan od 138 kvadrata u stambenoj zgradi na Pilama u novogradnji traže se 552.000 eura, dakle, 4000 eura po kvadratu, ali i već rabljenih, pa se za stan na Pločama od 54 kvadrata traži 279.000 eura, ili 5166 eura po kvadratu.
Rabljeni stan od 88 četvornih metara može se, međutim, kupiti i po cijeni od 2102 eura po kvadratu. Prema našoj analizi, najjeftiniji stambeni kvadrati su u Vukovaru, gdje je prosječna tražena cijena 667 eura po kvadratu.
Stan od 87 kvadrata, da navedemo primjer, ponuđen je na prodaju po cijeni od 460 eura za kvadrat, a među skuplje spada onaj za koji se traži 958 eura po kvadratu.
U Splitu se najviše traže jednosobni stanovi
U Splitu su ovoga trenutka najtraženiji jednosobni stanovi površine od 35 do 40 kvadrata s cijenom do 70.000 eura, kazao nam je Ivica Roščić, voditelj agencije za posredovanje u prometu nekretnina "Anastazia".
Zbog cijene, traženi su i manji dvosobni (50 do 65 kvadrata).
Kao i u ostalim gradovima na Jadranu, i u Splitu su skuplji stanovi u kvartovima bliže moru, gdje je prosječna cijena 1800 eura za metar četvorni za rabljene te 2800 eura za stanove u novogradnji.
Ovoga trenutka je s 3500 eura po kvadratu najskuplja novogradnja u Gradu (blizu zgrade bivše općine). I bez novogradnji visoku cijenu drže stanovi na Bačvicama, gdje se za stan od 103 kvadrata traži 350.000 eura (3400 eura/m²).
Pomorci kupuju po Rijeci
Prema riječima Branka Papeša, direktora agencije "Dogma nekretnine" iz Rijeke, Rijeka u odnosu na ostatak Hrvatske ima specifično tržište, zahvaljujući prije svega konfiguraciji tla, zbog koje nije došlo do preizgrađenosti.
I dok je u Rijeci u ponudi bilo 50 stanova u novogradnji, u Zagrebu ih je bilo na tisuće, pojašnjava Papeš, te podsjeća kako u Rijeci 30 posto stanovnika nije vezano uz hrvatsko gospodarstvo.
Riječ je o velikom broju pomoraca i osoba koje rade u Italiji. To se, dakako, odrazilo na kupovnu moć, a sve skupa utjecalo je na stabilnost tržišta nekretnina na kojemu nije bilo velikog pada u prometu, ali ni divljanja cijena.
S padom kamata na štednju porastao je interes građana za ulaganje u nekretnine, ponajprije radi turističkog najma, komentirao je Papeš aktualno stanje na riječkom tržištu.
Slavonija na rasprodaju: kuću nude u zamjenu automobil
Osječko-baranjska županija. Mjesto Vladislavci. Na prodaju se nudi kuća, samostojeća prizemnica, površine 50 kvadrata, s okućnicom površine 2727 kvadrata. Cijena 7000 eura.
Požeško-slavonska županija. Pakrac, mjesto Gornja Šumetlica. U ponudi za prodaju prizemnica površine 100 kvadrata s okućnicom od 775 kvadrata, adaptirana 2016. Cijena 7700 eura.
Ovo su tek dva u nizu oglasa koji se pojavljuju u ponudi kuća na prodaju na području Slavonije s cijenama toliko niskim da jednostavno ne mogu proći nezapaženo. Koliko niskim najbolje svjedoči podatak da u jednom ovakvom oglasu stoji i napomena: "moguća zamjena za automobil".
Kuće su, dakle, jeftine čak i uz činjenicu da je u pravilu riječ o kućama koje treba obnoviti, jer, valja napomenuti da je riječ i o kućama na lokacijama koje imaju kompletnu komunalnu infrastrukturu: vodu, struju, telefon, parkiralište, cestu koja praktično vodi do "pred vrata". I, kako je to običaj u ovom dijelu Hrvatske, pomoćne i gospodarske objekte.
Premda je povećana prodaja kuća u javnosti registrirana zbog iseljavanja stanovnika s ovog područja, Vlatko Mamilović iz "Mamilović nekretnina" iz Našica, naglašava da je broj tek dijelom povećan aktualnim iseljavanjem, ali i da se kuće prodaju već niz godina, jer u potrazi za boljim životom mladi odlaze sa sela. Kad kuću naslijede ne žele se vratiti, nego se nekretnine riješiti prodajom.
– Nije rijetkost da u pojedinim mjestima imate od tri do pet kuća u nizu, napuštenih i ponuđenih na prodaju – kaže Mamilović. Kako napuštene kuće brže propadaju, tako im pada i cijena i javlja se potreba za obnovom. Za kuću koja se prodaje ispod deset tisuća eura, u slučaju kad je useljiva, realna je cijena oko 25.000 eura – ističe naš sugovornik.
Krunoslav Šabić iz Agencije "Tasman-nekretnine" iz Osijeka Upozorava da cijena kuće, kao i stana, ovisi o lokaciji, kvaliteti i godini gradnje i da je stoga individualna. Što se pak tiče ponude u Slavoniji, u odnosu na broj ozbiljnih kupaca – jest velika.
Dijelom i zbog toga što su 80-ih godina građene katnice i dvokatnice. Vlasnicima su se u međuvremenu djeca odselila, ostali su sami u velikom prostoru i s namjerom da sebi osiguraju manju kuću, a i pomognu djeci da riješe krov nad glavom, te kuće prodaju. Prema riječima našeg sugovornika, problem je što zbog neimaštine nema mladih obitelji koje bi sada kupovale te katnice i dvokatnice.
Unatoč tomu, Šabić je mišljenja da je val iseljavanja iz Slavonije medijski predimenzioniran.
– Uvijek su ljudi odlazili i odlazit će, ali ima i onih koji se vraćaju kad odu u mirovinu ili kad, poput nekolicine mladih bračnih parova koji su se vratili iz Irske, zarade dovoljno da u Slavoniji mogu kupiti kuću bez kredita - komentira Šabić koji želi da priča o jeftinim kućama u Slavoniji dobije pozitivan predznak – onaj tko želi smanjiti životne troškove, u Osijeku primjerice, može kupiti lijepu kuću puno jeftinije nego u Zagrebu, i okrenuti novu stranicu u životu.