Prve procjene su tu, i one su porazne. Hrvatski BDP bi se zbog krize izazvane koronavirusom u ovoj godini trebao sunovratiti 9,4 posto.
Pod uvjetom da se epidemija ne vrati u rujnu. Da ulovimo bar nešto novaca od turističke sezone. I da se globalna ekonomija polako počne vraćati u normalu.
Korona je usporila i ostala gospodarstva u zemljama u kojima se pojavila epidemija. Nijemci procjenjuju da će im BDP pasti za 6,3 posto u 2020. Najviše u povijesti Savezne Republike. Britanska ekonomija također se kreće u pravcu rekordnog pada od – tako bar procjenjuje MMF - 7 posto.
Francuski BDP u prvom je kvartalu ove godine zabilježio pad od 5,8 posto, najviše od 1949.godine. Za usporedbu, na početku velike gospodarske krize 2009. godine francuska je ekonomija usporila za „samo“ 1,6 posto. Što jasno ukazuje koliko je opaki virus pogubniji od recesije izazvane krahom na američkom tržištu kapitala.
Procjene MMF-a govore da će godišnji pad u Francuskoj biti 7,2 posto, u Španjolskoj 8 posto, a u Italiji – u kojoj je ekonomija i prije epidemije počela pokazivati znakove usporavanja – više od 9 posto.
Duboku recesiju očekuje i Švedsku. Iako ta zemlja – u nastojanju da spasi vlastitu ekonomiju - nije željela uvesti strogu zabranu kretanja, BDP će joj pasti. Jednako – tako bar sugeriraju procjene Švedske centralne banke – kao i u susjednim zemljama koje su uvele strogi „lockdown“.
Prema scenariju A, onom optimističnijem, BDP će u 2020. pasti za 6,9 posto. Prema scenariju B, onom pesimističnom, pad će iznositi 9,7 posto.
Procjene za Finsku govore da bi BDP u toj zemlji mogao pasti za 6 posto, a u Danskoj za 6,5 posto.
I Eurostat je objavio svoje procjene. Prema njima, BDP je u Europskoj uniji u prvom kvartalu prosječno pao 3,5 posto.
Iako epidemija u Grčkoj nije izazvala kataklizmu kao u nekim drugim zemljama, BDP u ovoj turistički orijentiranoj zemlji bi u ovoj krizi mogao najviše pasti – čak 10 posto. Prve procjene za Crnu Goru govore o padu od 9 posto, za Srbiju od 3 posto, Sjevernu Makedoniju i Bugarsku od 4 posto.
Susjedna Slovenija također je na udaru. BDP bi u toj zemlji mogao pasti za 8 posto, prema predviđanjima MMF-a, odnosno između 6 i 16 posto, prema procjenama tamošnjih ekonomskih analitičara. Razlog za ovaj veliki pad sličan je kao i u Švedskoj: riječ je o dvije izvozno orijentirane ekonomije kojima su snažno pogođene zastojem svjetskog gospodarstva.
U Rusiji bi BDP, prema procjenama MMF-a, u ovoj godini mogao pasti za pet posto. Slične procjene iznesene su i za Tursku. Kina je pak u prvom kvartalu priznala pad od 6,8 posto.
U SAD-u BDP je u istom periodu kvartalu ove godine pao za 4,8 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Uglavnom zahvaljujući drastičnom padu osobne potrošnje u posljednja dva tjedna ožujka, od kada su uvedene strože mjere.
Gregory Daco, glavni analitičar za područje SAD-a iz tvrtke Oxford Economists koja se bavi prognozama ekonomskih kretanja tvrdi da je riječ tek o „vrhu ledene sante“. Te da bi Ameriku mogla pogoditi tri puta jača recesija nego u Velikog ekonomskoj krizi 2009. godine. Goldman Sachs već otprije predviđa pad u drugom kvartalu od 24 posto, no ta se brojka čini nadrealno visokom.
Pitanje je, dakle, gdje će biti najniža točka. Ona na kojoj će se pad konačno zaustaviti.
I od koje će krenuti ekonomski oporavak.