Slučaj 47-godišnjega hrvatskog državljanina iz mjesta Jakšića nedaleko od Požege koji je u utorak, 29. studenoga, na bivši Dan Republike izvjesio jugoslavensku zastavu izazavao je zanimanje javnosti.
Naime, Policijska uprava požeško slavonska protiv njega je podnijela optužni prijedlog jer je "vrijeđao moralne osjećaje građana", piše Slobodna Dalmacija.
- Smatram da izvješavanje jugoslavenske zastave na vlastitoj kući ne može biti prekršaj protiv javnog reda i mira vrijeđanjem ili omalovažavanjem moralnih osjećaja građana. Radi se o simboličnom govoru u privatnom prostoru, dakle ne na javnom mjestu, koji je zaštićen kao pravo na slobodu izražavanja. Čak i ako se time izrazila ljubav, nostalgija ili sjećanje na bivšu državu i ako se to nekome ne sviđa, ne radi se o protupravnom ponašanju koje treba penalizirati – komentirala je optužni prijedlog odvjetnica Vesna Alaburić za Novosti.
kuća nam gori, a mi lovimo muhe
Slično razmišlja i odvjetnica Lina Budak koja pretpostavlja da policija građanina goni po članku 26. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira kojim je predviđeno da će se onaj tko istakne zastave strane države bez općeg poziva društveno-političke organizacije ili bez odobrenja organa uprave nadležnog za unutrašnje poslove kazniti prekršajem novčane kazne u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 nekadašnjih njemačkih maraka.
– Radi se o starom jugoslavenskom zakonu donesenom još 1977. godine kada se u strahu od vanjskog neprijatelja strepilo od isticanja stranih zastava. To je prastari zakon iz vremena verbalnog delikta kojim su se ljudi željeli disciplinirati. Iako ga je odavno pregazilo vrijeme, on na žalost još uvijek nije promijenjen. Zbog ovakvog nebitnog i nevažnog prekršaja angažira se cijeli pravosudni sustav, dok s druge strane korupcija i kriminal bukte svuda oko nas. Ispada da nam kuća gori, a mi lovimo muhe. Ako je zakon takav, kazne moraju biti blage. Vjerujem da bi građanina bilo dovoljno upozoriti, a ne pokretati cijeli postupak dok su suci pretrpani poslom. Ako uistinu bude kažnjen, predlažem da se građani skupe i plate mu kaznu, rekla je za Novosti odvjetnica Budak.
jugoslavenska zastava nije simbol totalitarnih sustava
- U Hrvatskoj se bez ikakve zabrane prodaju američke konfederacijske zastave koje su simbol robovlasništva, ali to izgleda nikoga ne vrijeđa. Pretpostavljam da oni građanina gone po članku 14. toga zakona u kojem se govori o kazni za one koji omalovažavaju moralne osjećaje građana. Ne znam na temelju čega? Isticanje jugoslavenske zastave ne znači zagovaranje obnove te države ili jugoslavenskog unitarizma ili veličanje srpstva. To je naprosto zastava države koja je nekad postojala. Nemam točan odgovor, ali ne znam za neki propis koji bi zabranjivao njeno isticanje. Čak ako bi uzeli u obzir Rezoluciju Europskog parlamenta o zabrani isticanja simbola totalitarnih sustava, jugoslavenska zastava nije simbol komunizma. Što bi se dogodilo, na primjer, da netko stavi zastavu s bundevom jer slavi Noć vještica, a mene to vrijeđa?, komentirao je slučaj odvjetnik Čedo Prodanović, pišu Novosti.
O prekršajnoj prijavi oglasio se i isticatelj zastave, 47-godišnji Velimir Meničanin.
"Nikomu ništa nisam želio dokazati ili poručiti tom zastavom, ona je bila za mene jer ja poštujem državu u kojoj sam rođen i othranjen. Ta država me napravila čovjekom kakav jesam i od svoje prošlosti ne mogu pobjeći", prenosi Slobodna Dalmacija.