Što nije dopušteno Talijanima, dopušteno je Mađarima - tako bi se, ukratko, moglo opisati ponašanje Hrvatske vlade, kada se radi o nagovještajima teritorijalnih pretenzija prema Hrvatskoj, koje dolaze iz ovih država. Na one iz Italije, reakcije su bile promptne i nedvosmislene, ali na one - barem kada je riječ o slici - koje dolaze iz Mađarske, službena hrvatska politika se ne oglašava.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske u utorak je najoštrije osudilo objavu gradskog vijećnika grada Trsta Lorenza Giorgija na njegovom Facebook profilu, u kojoj je prikazao zemljovid Italije s pripojenim hrvatskim dijelom Istre, Primorjem i dalmatinskom obalom Republike Hrvatske. "Ovakvi iredentistički ispadi jednog lokalnog političara, člana stranke Forza Italia ne pridonose daljnjem jačanju dobrosusjedskih odnosa dviju država.
Svaki pokušaj povijesnog revizionizma i izražavanje teritorijalnih pretenzija, bez obzira s koje razine dolazili, najoštrije osuđujemo, te isto očekujemo od svih političkih opcija jedne države članice Europske unije", napisala je Marija Pejčinović-Burić.
Prije toga, u veljači je skandal izazvao predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani na komemoraciji Dana sjećanja na žrtve fojbi u Bazovici, koji je svoj govor zaključio prisvajajući Istru i Dalmaciju Italiji. "Živio Trst, živjela talijanska Istra, živjela talijanska Dalmacija, živjeli esuli, živjele vrijednosti naše domovine", rekao je Tajani. Njegov istup su snažno i bez iznimke kritizirale sve hrvatske stranke, a premijer Andrej Plenković je poručio Tajaniju kako "najoštrije osuđuje i odbacuje njegovu izjavu koja ima natruhe teritorijalnih pretenzija i revizionizma".
Slične reakcije stizale su i iz Slovenije jer su u svojim nastupima, i Tajani i Lorenzo Giorgija, posegnuli i za slovenskim dijelom Istre, što je izazvalo revolt Ljubljane.
Međutim, kada su ovaj tjedan, 5. lipnja u Mađarskoj obilježavali Dan nacionalne kohezije, na službenim stranicama ureda premijera Viktora Orbana, About Hungary, plasiran je tvit s fotografijom Velike Mađarske i naslovom "Oduzeli ste nam dvije trećine teritorija". Šaka koja na slici grabi "Mađarsku", na donjem dijelu joj otima Hrvatsku, a ispod piše 63.497 km2 i 593.000 Mađara. Ukratko, poruka je jasna - od Baranje i Međimurja do Rijeke i Dalmacije - sve je to teritorij koji je pripadao Mađarskoj, ali je otet prije 99 godina. Tko želi, može pogledati na Facebooku, kao i stranicama About Hungary.
Za one koji ne znaju, u Orbanovom uredu se pozivaju na Trianonski sporazum, po kojem je nekadašnjem Ugarskom Kraljevstvu nakon Prvog svjetskog rata oduzeta većina teritorija, potpisan je 4. lipnja 1920. godine. U Trianonu su Mađarskoj oduzeli čak 72% nekadašnjeg teritorija, a oko 3,300.000 Mađara našlo se izvan granica domovine tj. u stranim državama. U korist Rumunjske oduzeta joj je Transilvanija (Erdelj), nekadašnje sjeverne ugarske županije pripale su Čehoslovačkoj (današnja Slovačka). Gradišće (Burgenland) pripalo je Austriji, a Prekmurje, Međimurje, Baranja, Banat i Bačka Kraljevini SHS (kasnijoj Jugoslaviji).
Nacionalistička Orbanova vlada nikako ne može prežaliti Trianon, i zato provocira na ovaj način. Slovenci im nisu ostali dužni; Ministarstvo vanjskih poslova je službeno poručilo kako "osuđuje izbor povijesne slike koja ne doprinosi jačanju vrijednosti na kojima se temelji Europska unija. EU je nastala na prevladavanju neprijateljstava među narodima", dok je premijer Marjan Šarec preko Twittera poslao dramatičan apel: "Ovakvo ponašanje nije ni europsko ni mirotvorno. To je nož u srce Slovenije"!
Za to vrijeme iz Hrvatske se ne čuje ni slovo na mađarsku provokaciju, iako je već prošlo nekoliko dana.