Darko Horvat u zatvoru, a još dvojica sadašnjih i jedan bivši ministar na meti su USKOK-a.
To je rezime burne subote koja je počela u ranim jutarnjim satima, kada je policija banula u kuću ministra graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine, obavila pretres, a potom Horvata u neoznačenom automobilu prevezla na ispitivanje.
Prema neslužbenim informacijama, USKOK je reagirao nakon što je njegova bivša pomoćnica Ana Mandac istražiteljima posvjedočila da je Horvat, tada ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta, 2018. od nje tražio da nepovratna sredstva iz programa "Razvoj malog i srednjeg poduzetništva i obrta na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina" dodijeli određenim tvrtkama.
Dio je bio iz Horvatove kvote, a dio iz kvote Tomislava Tolušića i Borisa Miloševića. Iako te tvrtke prema pravilima na to nisu imale pravo, sredstva su im ipak odobrena, čime je državni proračun oštećen za 2,6 milijuna kuna.
Nerazmjeran potez
– Indikativan je tajming, takva žurnost DORH-a u vezi s kaznenim djelima koja su se navodno dogodila u 2018. Smatram da je apsolutno neprihvatljivo da čujemo komentare ljudi koji ne bi trebali imati nikakvo saznanje o ovome. Očito netko iz sustava pušta informacije novinarima, koji onda to komentiraju i kreiraju dojam nekakve dramatičnosti. Pozivam DORH da javno objasni o čemu se radi. Glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek trebala bi stati pred kamere i objasniti o čemu se radi. Vjerujem da će podastrijeti čvrste dokaze i objasniti zašto su se odlučili baš sada. Djeluje mi kao nerazmjeran potez s obzirom na predmet o kojemu je riječ – izjavio je u subotu premijer Andrej Plenković.
Najavio je da će nazvati glavnu državnu odvjetnicu da vidi o čemu je riječ, jer "uhićenje ministra to zaslužuje". Premijer je poručio i da je vladajuća većina stabilna, da prijevremeni izbori nisu tema, i da Horvat iz pritvora ne može biti ministar.
Ovakav njegov istup odmah je izazvao žestoke reakcije u javnosti.
– Imamo bahatost premijera, imamo diktatorske manire čovjeka kojem najviše smeta to što je netko upropastio njegov odličan tjedan i ne daj Bože uznemiravao ga u subotu ujutro. Kriminalna organizacija se vratila svojim starim navikama. Član Vlade je u mandatu uhićen za ono što je radio kao ministar, a Plenkoviću smeta samo to što mu je netko ušao u dobar tjedan i upropastio subotu ujutro. To je ulazak u diktaturu, a Hrvatska to ne smije biti – poručio je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.
Oglasio se i DORH, poručivši da glavna državna odvjetnica, kao ni do sada, neće komentirati izjave predsjednika Vlade RH.
– Nadležno državno odvjetništvo, Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, poduzima svoje radnje sukladno zakonima. Slijedom navedenog, kada se za to ostvare zakonom propisani uvjeti, nadležno državno odvjetništvo će dati javnosti relevantne informacije – zaključuje se u priopćenju DORH-a.
Da uhićeni ministar graditeljstva Darko Hrvat mora otići iz Vlade, smatra predsjednik Reformista Radimir Čačić, koji je poručio da će rezultati policijske akcije biti temelj za odlučivanje njegove stranke o podršci Vladi Andreja Plenkovića.
Iako je Plenković objavio da je razgovarao sa svim članovima vladajuće koalicije i da ima njihovu podršku, Čačićeva poruka najavljuje i neke druge scenarije. HDZ u Saboru u ovome trenutku ima sigurnu podršku najmanje 76 zastupnika. Već se dulje vrijeme spekulira da u rezervi ima još najmanje šest do sedam zastupnika, koji bi u nekom kriznom slučaju mogli podržati Plenkovićevu Vladu. Za slučaj da netko od aktualnih partnera ispadne iz igre.
Razočarani birači
Do Horvatova uhićenja, u vladajućim se redovima posljednjih tjedana diskretno razgovaralo i o mogućnosti prijevremenih izbora, i to uglavnom kroz prizmu procjene da HDZ i Plenkovićeva Vlada sada stoje dobro. Te da bi situacija nakon poskupljenja energenata, evidentno prespore obnove nakon potresa i zasićenja dugogodišnjom vladavinom HDZ-a mogla postati samo još gora.
No u subotu situacija se potpuno promijenila. Prijevremeni izbori ni u teoriji više nisu na stolu. Premijer je to uostalom i izrijekom istaknuo. Nitko nije takav politički samoubojica da na izbore ide u trenutku kad mu je petina članova Vlade pod istragom USKOK-a.
Osim toga, izbori bi i za samoga Plenkovića u ovome trenutku bili veliki izazov. Na horizontu premijer nema konkurenciju, ali njegovi napadi na DORH mogu razočarati umjerene birače centra, koji su mu u dva navrata osigurali pobjedu. Ako ti razočarani birači ocijene da je premijer prešao granicu i počeo gaziti institucije demokratske Hrvatske, nema nikakve dvojbe da će ga na izborima kazniti. A bez njihovih glasova Plenković ne može pobijediti.
Ako već izvanredni izbori nisu opcija, ono što je realno očekivati jest opsežna rekonstrukcija Vlade. Ona bi Plenkovića mogla spasiti, a njegovu timu u Banskim dvorima osigurati novi uzlet. Jer nije samo Horvat pokazao da nije dorastao funkciji na koju je postavljen. Mario Banožić nije kapacitet da vodi važno Ministarstvo obrane, ne samo zbog ozbiljnih optužbi koje je na njegov račun izrekla zviždačica iz Državnih nekretnina Maja Đerek ni rata koji neuspješno vodi s predsjednikom Republike. Vili Beroš još uvijek nije uspio provesti ni "r" od reforme zdravstva, koju je ministar financija Zdravko Marić tako glasno tražio prošlog ljeta. Tomislava Ćorića njegov bivši pomoćnik ministra tereti da je po njegovu nalogu pogodovao pri izgradnji vjetroelektrane Krš-Pađane.
I tu lista "probušenih" ministara, na Plenkovićevu žalost, ne staje.
Upravo zato nije isključeno da premijer iskoristi ovu situaciju i napravi hokejašku zamjenu u svojoj Vladi. Koju nije želio napraviti ranije, a koju sada, nakon USKOK-ovih akcija, napraviti – mora.