StoryEditorOCM
ForumSTANJE PO ŽUPANIJAMA

Najviše novooboljelih imaju Primorsko-goranska i Splitsko-dalmatinska županija. A evo gdje ima najmanje zaraženih u Hrvatskoj

Piše PSD
11. travnja 2021. - 17:14

U protekla 24 sata u Hrvatskoj je zabilježeno 1.617 novih slučajeva, a preminulo je 39 osoba, izvijestio je jutros Nacionalni stožer civilne zaštite. Broj aktivnih slučajeva danas je 13.241, među njima je 1.870 pacijenata na bolničkom liječenju, a od toga su na respiratoru 182 pacijenta. 

Ako promatramo brojke po županijama, najviše novooboljelih danas je iz Primorsko-goranske županije gdje je 300 novih slučajeva. Slijedi Splitsko-dalmatinska s 288 novooboljelih i Grad Zagreb s 245. 

Najmanje novooboljelih ima Sisačko-moslavačka županija koja danas bilježi 9 novih slučajeva, a dobre brojke imaju i Istarska županija(10), Šibensko-kninska (13), Virovitičko-podravska (15), Požeško-slavonska (16) te Ličko-senjska (16).

Prema interaktivnoj karti objavljenoj na službenoj stranici koronavirus.hr, najgora situacija odnosno najveći broj aktivnih slučajeva je danas u Gradu Zagrebu gdje je zabilježeno 2.880 aktivnih slučajeva. 

image
Aktivni slučajevi na današnji dan
Koronavirus.hr

Slijedi Primorsko-goranska s 2.110 aktivnih slučajeva, zatim Splitsko-dalmatinska s 1.875 te Zagrebačka županija sa 1.022 aktivna slučajeva. 

Svaka županija pokušava pronaći balans vezano uz mjere koje su na snazi i broj oboljelih, ali od 1. travnja nekoliko županijskih stožera od Nacionalnog je tražilo uvođenje strožih mjera.  

Tako su u Splitsko-dalmatinskoj i Šibensko-kninskoj županiji, od 1. travnja na snazi strože mjere koje vrijede do 15. travnja.

Primjerice ugostiteljski objekti rade do 20 sati, a ne do 22 sata kao prije, prodaja alkohola zabranjena je od 20 do 6 sati, obvezno je nošenje maski na otvorenim prostorima gdje se očekuje veći protok ljudi (tržnice, prostori oko trgovačkih centara, vjerski objekti i sl.), zatvorene su dječje igraonice, a škole stranih jezika nastavu mogu održavati samo na daljinu. 

image
Vojko Bašic/Cropix

Nekoliko dana kasnije slične strože mjere zatražio je i Stožer civilne zaštite Zadarske županije, pa je u toj županiji od 7. travnja na snazi također obveza nošenja maske na otvorenim prostorima gdje je veći protok ljudi, ugostiteljski objekti rade do 20 sata, prodaja alkohola je zabranjena od 20 do 6 sati.

image
Luka Gerlanc/Cropix

Što se tiče domova za starije i nemoćne te korisnika ostalih ustanova i dalje je na snazi zabrana posjeta, a što se tiče izlazaka korisnika iz ustanove to mogu napraviti samo oni koji su unutar 90 dana preboljeli COVID ili oni kojima je od druge doze cjepiva prošlo 14 dana. 

Zbog velikog broja novooboljelih, pooštrenje epidemioloških mjera tražile su i Primorsko-goranska županija, Dubrovačko-neretvanska, Zagrebačka i Osječko-baranjska, a kod njih mjere na snagu stupaju od ponedjeljka, 12 .travnja.

U Primorsko-goranskoj županiji se tako od 12. do 26. travnja, zabranjuje održavanje svih javnih događanja i okupljanja, zatvaraju se teretane i fitness centri, dječje igraonice i radionice u zatvorenom prostoru, kina, casina te trgovine u kojima se prodaje obuća i odjeća. Zabranjuje se posjet korisnicima domova za starije, a ograničava se radno vrijeme u trgovinama u kojima je dozvoljen rad od 6 do 19 sati. Zatvaraju se i ugostiteljski objekti, a dopuštena je samo dostava bilo da je riječ o osobnom preuzimanju pred ulazom ili dostava dostavnim vozilom. Maske na otvorenom su obvezne kada nije moguće održavati fizičku distancu od dva metra.

Od sutra na snagu stupaju i strože mjere, na prijedlog Stožera civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije, za područje Grada Metkovića, Grada Ploče, Grada Opuzena, Općine Pojezerje, Općine Slivno, Općine Kula Norinska, Općine Zažablje, Općine Trpanj, Općine Orebić, Grada Korčule, Općine Lumbarda, Općine Smokvica, Općine Blato i Općine Vela Luka, koje će trajati do 25. travnja 2021. godine.

Zabranjuje se na spomenutim područjima održavanje svih javnih događanja i okupljanja na kojima je prisutno više od 15 osoba na jednom mjestu, ali se ne odnosi na profesionalne umjetničke izvedbe, kino projekcije te izložbe.  Na privatnim okupljanjima može biti najviše osam osoba iz dva kućanstva, a obustavlja se i rad ugostiteljskih objekata, koji će samo moći raditi dostavu. 

U Zagrebačkoj županiji  od ponedjeljka, 12. travnja uz ostalo, ograničava se radno vrijeme ugostiteljskih objekata od 6 do 21 sat, radno vrijeme casina, automat klubova i uplatnih mjesta za klađenje od 8 do 21 sat, te se zabranjuje prodaja alkoholnih pića od 21 do 6 sati.

U Osječko-baranjskoj županiji do kraja travnja vrijede preporuke da se u sportskim objektima ne koriste svlačionice te pojačan nadzor pridržavanja nužnih epidemioloških mjera na javnim događanjima i okupljanjima, u javnom prijevozu, u trgovačkim centrima i ugostiteljskim objektima.

27. studeni 2024 05:36