Na brojne manjkavosti u izdanim dozvolama za gradnju vjetroelektrane Krš-Pađene već nekoliko godina upozorava udruga BIOM, koja je pokrenula i sudske postupke kako bi se poništili dokumenti potrebni za gradnju.
Rezultat njihovih napora je, među ostalim, i odluka Europske komisije od prije dva tjedna, koja je ostala nezamijećena u okolnostima epidemije koronavirusa, a koja upozorava kako se nisu samo u slučaju elektrane Krš-Pađene zaobilazili propisi vezani uz zaštitu okoliša.
Službena opomena
Tako je BIOM na svojim stranicama objavio kako je EK 14. svibnja ove godine Hrvatskoj uputio službenu opomenu zbog manjkavosti u postupcima procjene utjecaja projekata vjetroelektrana na područja ekološke mreže Europske unije Natura 2000. Hrvatskoj se nalaže, navodi udruga BIOM, poboljšanje primjene Direktive o staništima što se tiče procjene utjecaja projekata vjetroelektrana na područja ekološke mreže Europske unije Natura 2000.
– Hrvatska se sustavno nije pridržavala Direktive o staništima pri odobravanju izmjena projekata vjetroelektrana uz obalu. Konkretno, u postupcima odobravanja izmjena projekata nisu uzeti u obzir svi relevantni utjecaji na ciljne vrste i staništa ekološke mreže te su postupci provedeni bez dostatnih dokaza da ti projekti neće negativno utjecati na cjelovitost tih područja – stoji u zaključku Komisije, čija je opomena posljednji korak pred izricanje kazni. Hrvatskoj je Komisija dala četiri mjeseca da ukloni nedostatke.
Udruga se obratila Komisiji nakon što je izgubila postupak pred hrvatskim sudovima, odnosno pred Visokim upravnim sudom u Zagrebu. Zanimljivo je, dakle, kako Visokom upravnom sudu nije bilo ništa sporno u dokumentaciji, dok je Komisija Hrvatskoj izrekla opomenu. Ukupno je udruga BIOM upozorila EK na devet problematičnih postupaka od 2018. godine. Problematičnost tih projekata krije se u činjenici da je riječ o investicijama pokrenutim prije ulaska Hrvatske u EU. Tadašnji standardi, pak, nisu bili usklađeni sa standardima Unije, no nadležna ministarstva u pravilu su, nakon "oživljavanja" projekata, prihvaćali zastarjelu okolišnu dokumentaciju.
Sistemske pogreške
– Udruga BIOM uočila je određene nedostatke i sistemske pogreške koji su pokazali da sustav ocjene prihvatljivosti vjetroelektrana za ekološku mrežu ne funkcionira na način na koji bi trebao funkcionirati s obzirom na pravnu stečevinu EU-a – pojašnjavaju u udruzi BIOM.
– Problem je i što Hrvatska još nema stratešku procjenu utjecaja razvoja vjetropotencijala u Hrvatskoj na okoliš, što bi značajno olakšalo potencijalnim investitorima odabir prikladnih područja za njihove investicije. Odnosno, bilo bi svima jasnije koliko se kroz potencijalnu investiciju u vjetroelektranu treba uložiti u očuvanje vrsta i staništa značajnih na razini EU-a – naglašavaju u udruzi.
"Sistemske pogreške", zaobilaženje nadležnih stručnih tijela i manjkave procedure u pravilu su idealno područje za korupcijske aktivnosti. Provođenje kvalitetnih studija za okoliš poskupljuje projekte, a i uspjeh projekta je uvijek neizvjestan jer su europski propisi zaštite okoliša rigorozni. Kako se sve odvijalo u slučaju najveće investicije u vjetropark, tek treba pokazati istraga.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....