Pandemija bolesti COVID-19 i rat u Ukrajini identificirani su kao treći i četvrti veliki šok ovog stoljeća nakon terorističkih napada u Sjedinjenim Državama 11.9.2001. i velike recesije 2009., zbog čega neki autori već govore o pobjedi nativizma, populizma i „renacionalizacije“ nad međunarodnom ekonomskom i političkom suradnjom.
Usto, društvene, ekonomske i političke posljedice globalne pandemije i ruske invazije na Ukrajinu ponukale su brojne ekonomske i političke analitičare da trenutnu fazu globalnih odnosa diskutiraju u sklopu koncepta „deglobalizacije“.
Većina autora znanstvenih i popularnih članaka o globalizaciji i deglobalizaciji raspravljaju kao o binarnom procesu ili kao o međusobno isključivim fazama širenja i skupljanja ekonomskih aktivnosti i veza, a neki i kao o stalno suprotstavljenim procesima koji se međusobno natječu već desetljećima, ako ne i stoljećima.
Što je zapravo deglobalizacija i kakav utjecaj će imati na društvene i političke odnose, raspravljat će se 17. siječnja u 18 sati u prostoriji 004 zgrade SEP-a, Šime Vitasovića 1 u Zadru, u sklopu javnog predavanja prof. dr. sc. Saše Božića unutar ciklusa Javne sociologije.