„Tradicija nije čuvanje pepela, kao što neki misle, nego prenošenje vatre“, citirala je hadezeova županijska vijećnica Nevenka Marinović, postavljajući na sjednici Skupštine pitanje zadarskom županu Božidaru Longinu o broju proizvoda koji nose oznaku zaštite izvornosti ili zemljopisnog podrijetla u Zadarskoj županiji.
- Zaštita oznake izvornosti i zaštita oznake zemljopisnog porijekla, ili zajamčeno tradicionalni specijalitet kao oblik prava intelektualnog vlasništva, davno je reguliran u RH, ali još uvijek nije dovoljno iskorišten, ni u Hrvatskoj, ni na području Zadarske županije. Posebno nije dovoljno iskorištena mogućnost ugradnje dodatne vrijednosti u proizvode čija je odlika posebna kakvoća. Svaki kraj naše županije poznat je po svom proizvodu i svaki od njih je priča o bogatoj tradiciji, o iskustvu, životu, običajima brojnih generacija hrvatskih obitelji. Samo primjer paškog baškotina koji je registriran kao jedan od rijetkih proizvoda s oznakom izvornosti može nam poslužiti kao putokaz, odnosno priča o bogatoj tradiciji, iskustvu, jedinstvenom receptu i jedinstvenom okusu, ali i posebnim čuvaricama. Sestre benediktinke iz samostana Sv. Margarite, izvorištu paške čipke, već puna tri stoljeća neprekidno proizvode, između ostalog, paški baškotin - kazala je Marinović i dodala da taj recept, star 300 godina, nije izašao iz samostana sv. Margarite na Pagu.
- Zanimljivo je i poučno promatrati kako se jedan komad „tvrdog peciva“ pretvara u kulturno dobro s uporabnom razmjenskom identitetskom vrijednošću i postaje sredstvo za stvaranje društvenih distinkcija. Sigurna sam da ima puno sličnih priča koje bi vijećnici mogli donijeti iz svog kraja, možda ne s ovakvom tradicijom i čuvaricama, ali sam sigurna da ih ima puno više nego što ih je registrirano - kazala je Marinović i tražila odgovor na pitanje koliko je proizvoda s oznakama izvornosti ili oznakom zemljopisnog podrijetla na području naše županije, što je do sada učinjeno da se proizvodi zaštite.
Župan Longin uzvratio je da Zadarska županija ima pet proizvoda označenih znakom zaštićene izvornosti: paška janjetina, paški sir, paška sol, dalmatinska janjetina i novigradska dagnja.
- Tih pet proizvoda imamo s obzirom na zemljopisno podrijetlo, dakle da su iz Zadarske županije, a još ih je pet koji koriste oznaku zaštićenosti, dakle još nisu dosegli razinu prvih pet navedenih. To su dalmatinski pršut, dalmatinska panceta, dalmatinska pečenica, lički krumpir i lička janjetina. Ujedno, četiri dalmatinske županije ujedinile su se oko još jednog proizvoda, radi se o dalmatinskom medu, koji za sada ima nacionalnu zaštitu izvornosti - rekao je župan.
- Stvari treba inicirati, prepoznati ih, "pogurati" - kazala je Marinović.
- Možda je pitanje poticaj da makar dio te baštine izvučemo, registriramo i zaštitimo. Time ćemo obogatiti tržišnu i turističku ponudu naše županije, staviti te proizvode u istu ravan s europskim proizvodima, ili čak i više. Vidimo da se iz kapi mlijeka može dobiti vrhunski paški sir, iz zrna soli vrhunski svjetski proizvod, iz zrna grožđa vrhunsko vino sa Paga. Neka nam Pag bude primjer da kako se iz malih stvari mogu stvarati velike - rekla je Marinović.