Poznata zadarska odvjetnica, 40-godišnja Ivana Raspović, postala je za 1500 eura vlasnica preostale imovine nekadašnjeg zadarskog nogometnog prvoligaša u kojem su stasali Luka Modrić, Šime Vrsaljko, Danijel Subašić i Dominik Livaković.
Čitava oprema kluba prodavala se samo uz uvjet uplate jamčevine, odnosno deset posto vrijednosti pokretnina kluba procijenjenih na 4.665,21 eura, jer za imovinu koja se ranije prodavala, do odvjetnice Raspović, nitko drugi nije pokazao interes. Na čak šestu po redu usmenu javnu dražbu, koja je održana u četvrtak, 21. prosinca, kod javne bilježnice Jelene Skoblar, pristigla je samo ponuda odvjetnice Raspović koja je za sve pokretnine ponudila cijenu od 1500 eura.
- Kada sam se javila kao ponuditelj, iskreno nisam očekivala da ću biti jedina, začudila sam se da sadašnji vlasnici HNK Zadar nisu bili zainteresirani za kupnju imovine o kojoj zapravo ovise - rekla je Raspović, koju je na kupnju pokretnina bivšeg zadarskog nogometnog kluba motiviralo to što ima člana obitelji koji igra u mlađim uzrastima HNK Zadar, koji voli i živi za nogomet.
- U novinama sam više puta vidjela da se oglašava prodaja imovine bivšeg NK Zadar. Vidjela sam da nema zainteresiranih, pa sam se odlučila javiti. Za to imam vrlo jednostavan razlog. Imam člana obitelji koji igra u mlađim uzrastima HNK Zadar, koji voli nogomet, živi za nogomet, tako da sam svakodnevno na utakmicama i nogometnim terenima. To me motiviralo da se javim, da to ne propadne i ne ode u krive ruke. Još uvijek nisam vidjela u kakvom je stanju oprema, ovih dana ću vidjeti što s time, nisam o tome razmišljala, više je to bilo humanitarno. Da je to bilo za zaradu, sigurno mene ne bih dopalo - navodi odvjetnica specijalizirana za područje civilnog, građanskog i prekršajnog prava.
Britka Zadranka postala je poznata javnosti zbog slučaja ‘krivog parkiranja‘ kada je njezina poruka zadarskoj policiji ispisana na cedulji i ostavljena ispod vjetrobranskog stakla njezinog Range Rover, postala viralni hit.
- Poštovani djelatnici MUP Zadar, slobodno ostavite svaki dan jednu kaznu, odnosno obavijest o počinjenom prekršaju jer ovo je pravi prekršaj (najveći u parkiranju na Poluotoku i šire). Opaska: Nemojte zaboraviti staviti prometni znak. Uglavnom, znam da će ostavljanje ovih kazni naša država duplo platiti od ove kazne. Što ostavite, zaradit ću za drugog, boljeg Range Rovera. Sa štovanjem, odvjetnica Raspović‘ - napisala je tada. Svoj luksuzni terenac ostavljala je na neobilježenom dijelu parkinga i tako prkosila i parking službi i policiji. S njima je igrala igru koju je nazvala križić-kružić. Zainatila se tada u namjeri da dokaže kako su joj svi ispisani prekršaji protuzakoniti. Policija je naknadno poništila prijave.
Podignula je i Ustavnu tužbu jer su joj tijekom postupka u kojem zastupala tužitelja radi utvrđenja prava vlasništva izrečene novčane kazne zbog vrijeđanja suda. U žalbi je komentirala odluku suca navodeći, između ostalog, kako ‘očito ne radi svoj posao‘, te da je ‘odluka suda nezakonita i donesena u cilju osvete prema punomoćniku tužitelja i tužitelju, samo zbog činjenice jer sud ne radi ništa preko tri godine, i onda odluči odbacivati tužbe."
Kažnjena je tada s tri tisuće kuna nakon čega je u dopuni žalbeiI pojasnila: "Ako ovaj sudac radi svoj posao (a ne radi), ja ću onda tih tri tisuće kuna vrlo rado pokloniti državom proračunu. Međutim, da me i kazni sa maksimalnom kaznom, to neće promijeniti činjenicu, realnost i istinu da ovaj sudac apsolutno ništa ne radi na ovom suda"- rekla je nakon čega je žalbeni sud utvrdio da prema Kodeksu odvjetničke etike odvjetnik ne smije pred sudovima davati uvredljive izjave ili omalovažavajuća mišljenja o odlukama ili uredujućim sucima.
Poznat je i njezin slučaj u kojem se tužila s auto kućom nakon kupnje Range Rovera Evoque za 58 tisuća eura. Nakon što su joj isporučili dva automobila s greškama, Raspović je raskinula ugovor utvrdivši kako na ‘istočno tržište‘ stižu atomobili slabije kvalitete.
Pokretnine NK Zadra u stečaju prodavale su se inače kao cjelina bez isticanja početne cijene prema principu tko ponudi više, a riječ je bila o grupnoj prodaji vlasništva bivšeg kluba, zajedno s dresovima, informatičkom opremom, kosilicama za travu, a tu je i 3000 sjedalica s tribine, koje će trebati demontirati, što Raspović nije htjela komentirati.
- Uzimajući u obzir odluku skupštine vjerovnika donesenu dana 24. kolovoza 2023. o načinu unovčenja imovine stečajnog dužnika, kao i činjenicu da je to jedina pristigla ponuda za kupnju imovine stečajnog dužnika na dosadašnjih šest objavljenih oglasa o prodaji ista je prihvaćena te je postupljeno sukladno uvjetima iz oglasa. - navodi u obrazloženju stečajni upravitelj Srđan Dvornik.
Ukupan zbroj tražbina vjerovnika kluba u stečaju je139.191,29 EUR, a raspoloživi iznos iz stečajne mase koji će se raspodijeliti vjerovnicima iznosi 21.235,64 EUR, što predstavlja 15,25645 posto.
Odluku o stečaju nad klubom povukla je Financijska agencija na Dan grada Zadra 2020. godine kada je Trgovačkom sudu dostavila prijedlog za otvaranje stečajnog postupka zbog duga u ukupnom iznosu od 3.004.523,87 kuna, u što je uračunata kamata i naknada Financijske agencije za provedbu ovrhe na novčanim sredstvima.
Najveći dio duga NK Zadra iznosile su neizvršene obveze prema bivšim igračima, a čak 35 posto dionica kluba u vlasništvu Rena Sinovčića blokirano je zbog sudskih procesa u aferi “Ribar” koji se vode protiv njega i još sedam osoba te Sinovčićeve tvrtke VOX.
USKOK ih tereti da su, među ostalim, kroz predstečajnu nagodbu tvrtke VOX d.o.o., a na štetu NK Zadar, nezakonito zaradili više od 121 milijuna kuna. Dvadesetak posto dionica kluba u vlasništvu je malih dioničara, dok je većinski vlasnik - Grad Zadar, čijih je nešto više od 40 posto dionica prestao financirati klub.
Kako bi se zaštitila Škola nogometa NK Zadar je još u studenom prošle godine na istoj adresi na Stanovima dobio nasljednika. Osnovana je Udruga HNK Zadar.