Nakon nekoliko godine iznimno kompleksne obnove, pred mnoštvom uzvanika, uključujući i dvoje ministara, Ninu Obuljen Koržinek i Šimu Erllića, danas je svečano otvoren kompleks sv. Nikole, zaštićeno dobro i novi zadarski kulturni biser.
Nekad uništena, zapuštena i zaboravljena crkva na samom vrhu zadarskog Poluotoka, koja je u svojoj burnoj povijesti imala mnogo lica - bila je opatija, kasarna, vojna bolnica, skladište, pa čak i arhiv - konačno je vraćena iz nepravednog zaborava i pretvorena u istinsku baroknu ljepoticu. Baš kao i cijeli monumentalni kompleks sv. Nikole koji ovom velikom obnovom nije dobio samo novo lice, nego i novi život. Zaštićeni i obnovljeni povijesni biser postao je moderan Međunarodni centar za podvodnu arheologiju, vrijedna i važna ustanova za promicanje i zaštitu ove posebno ugrožene kulturne baštine koja djeluje pod okriljem UNESCO-a. Zato se u prostoru bivše crkve, na gornjim galerijama, smjestio stalni prezentacijski i povremeni izložbeni prostor Međunarodnog centra podvodne arheologije s eksponatima, dok je donji dio pretvoren u višenamjenski prostor za koncerte i predavanja.
- Danas smo zaokružili cijelu priču koja je počela 2014. godine projektom arhitekta Ante Uglešić, a tri godine, od svibnja 2020. do 2023. godine, trajala je provedba ovog europskog projekta iz Operativnog programa konkuretnost i kohezija kojim je sufinancirana obnova. Unatoč brojnim problemima koji su iskrsnuli tijekom tog razdoblja, Ministarstvo kulture procijenilo je kako je projekt prevrijedan da bi se od njega odustalo. Zahvaljujući tome danas imamo ovako zdanje koje ostaje i iza nas budućim generacijama. Ono što je Centar za podvodnu arheologiju dobio obnovom ovog kompeksa je nemjerljivo, naš idući korak je otvaranje javnosti u puno većem opsegu i interakcija s ljudima koji će nas ovdje posjećivati. Stvorili su na prostor, a sada je na nama da ga u budućnosti iskoristimo kako treba - kazao je Mladen Pešić, ravnatelj Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju, pod čijim je upravljanjem ovaj prostor od 2014. godine.
Ministar europskih fondova Šime Erlić istaknuo je cijeli tim Centra koji je radio na ovom provedbi ovog kompleksnog projekta.
- Znam koliko ste sebe morati datii da bi ovaj kompleks danas bio na dobrobit cijelom gradu. Ta priča trajala je točno 43 mjeseca i 30 dana i na tome vam čestitam. Ovo je još jedan dokaz koliko je Grad Zadar uspješno iskoristio europske fondove za ulaganje u svoju vrijednu kulturnu baštinu, od Kneževe i Providurove palače, Bedema, zgrade stare Tehničke škole, Malog arsenala i rive- To su projekti koji su u svega nekoliko godina promijenili način na koji danas percipiramo Zadar i pozicioniraju ga kao grad kulture- kazao je Erlić dok je ministrica kulture naglasila iznimnu vrijednost ovog UNESCO-vog centra podvodne arheologije.
- Svojim znanstvenim i stručnim doprinosom pokazali ste svoju vrijednost na međunarodnoj razini. Ovime ste dobili mjesto gdje ćete svojim sugrađanima, ali i turistima moći prezentirati svoja istraživanja i dostignuća- istaknula je Obuljen Koržinek.
- Vrijedilo je čekati. Isplatilo se ostati ustrajan, završiti posao i obnoviti ovu zadarsku ljepoticu u cijelosti. Udahuti joj novi život. Jasno je kako bez potpore i partnerstva državnih tijela to ne bi bilo moguće jer svi projekti koje smo izveli premašuju nekoliko gradskih proračuna. Ponosan sam na vraćanje starih zadarskih vizura u punom sjaju- istaknuo je zadarski gradonačenik Branko Dukić. Župan Božidar Longin prisjetio kako je do nedavno izgledala zgrada u susjedstvu Zadarske županije.
- Godinama smo je pamtili kao kasarnu Guli, ruševinu unutar stare gradske jezgre. A danas ponosno stojimo u ovom predivnom zdanju koje plijeni pozornost svojim izgledom i posebno akustikom. Njegovu budućnost tek treba napisati i zato me veseli što će novo ruho udahnuti novi život sv. Nikoli, na radosti svih naših građana i svih gostiju koji će ga posjetiti- poručio je župan Longin.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....