StoryEditorOCM
4 kantunaZAVRŠNE PRIPREME

Sve smo bliže početku rada linearnog akceleratora. "Jedva čekamo dan kada ćemo krenuti s liječenjem“. Kako je bunker dobio - nebo!

Piše Zadarski.hr
5. listopada 2024. - 09:36

„Nestrpljivi smo i mi. Tjednima radimo danonoćno, radimo subotama... Jedva čekamo dan kada ćemo krenuti s liječenjem“, kaže fizičarka Opće bolnice Zadar, Marija Zorić, koja radi na pripremi početka rada linearnog akceleratora smještenog u bunkeru zgrade Dnevne bolnice, javlja OB Zadar. Kako bi se razbila klaustrofobična atmosfera podzemne prostorije, na strop bunkera je zaljepljeljena velika fotografija plavoga neba.

Prvi korak, tzv. prihvatna mjerenja (acceptance), koji vodi ka kliničkoj uporabi akceleratora, odnosno njegovom korištenju u svrhu liječenja bolesnika, uspješno je priveden kraju, premda oprema nužna za ovo testiranje još nije niti stigla u zadarsku bolnicu. Tu preliminarnu radnju fizičari su odradili zahvaljujući kolegama iz KBC-a Rebro. Posudili su njihovu opremu kako bi provjerili jesu li sve stavke uređaja isporučene i jesu li točno onakve kakve bi trebale i biti. Ono što sada slijedi je komisioniranje aparata, pa se čeka dozimetrijska oprema kako bi se potrebno umjeravanje i provelo.

Komisioniranje je sveobuhvatan proces koji uključuje provjeru svih značajki aparata, uključujući kalibraciju, testiranje različitih funkcija i osiguranje usklađenosti sa sigurnosnim standardima. Za njegovu provedbu, izuzev opreme, nužan je i stručnjak medicinske fizike. Tu glavnu i odgovornu ulogu za vođenje cijelog procesa umjeravanja, a kasnije i same djelatnosti radioterapije, preuzet će stručnjak iz osječkog KBC-a.

image

Na stropu bunkera je velika fotografija sunčanog neba

Ob Zadar/Slobodna Dalmacija

„Komisioniranje je od suštinske važnosti za osiguranje preciznosti i sigurnosti u primjeni radioterapije. Tako ćemo garantirati da naš aparat radi u skladu s najvišim standardima, čime ćemo osigurati optimalnu njegu za naše pacijente. Tim mjerenjima odredit će se geometrijska točnost parametara linearnog akceleratora i dozimetrijske karakteristike te time dokazati i sigurnost korištenja uređaja na bolesnicima. Priprema za kliničku praksu uz geometrijska i dozimetrijska mjerenja uključuje i provjeru računalnih programa tj. algoritama koji se koriste za proračun apsorbirane doze zračenja. Moramo upoznati naš aparat, znati svaku njegovu stavku kako bi mogli napraviti što bolji plan radioterapije za svakog pacijenta. Kada stigne oprema, idemo na ovaj korak i on može potrajati mjesec i pol. Za ovo vrijeme liječnici, fizičari i tehnolozi prolaze potrebnu edukaciju“, kazala je fizičarka Zorić.

Puštanje linearnog akceleratora u rad dugotrajan je proces u kojem je osoblje zadarske bolnice do sada sve odradilo po protokolima Variana, proizvođača aparata. Nakon što i komisioniranje bude uspješno odrađeno i nakon što osoblje prođe potrebnu edukaciju, slijedi konačna primopredaja aparata i zračenje prvih pacijenata. 

„Nadamo se da će to biti do konca tekuće godine. Mi se ovdje ne natječemo tko će i kada primiti prvog pacijenta. Mi ovdje danonoćno radimo kako bi što prije olakšali muke onkološkim bolesnicima. Linearni akcelerator dar je Zadru, ovo je prekretnica u liječenju oboljelih od raka i ponosni smo što sudjelujemo u ovom“, zaključuje fizičarka Marija Zorić, javlja OB Zadar.

29. prosinac 2024 01:50