Građevinski vještak angažiran od Grada Zadra, koji je trebao ocijeniti stanje nekadašnjeg kafića "Zara beach" na Kolovarama, završio je s procjenom derutnog objekta.
U svom je nalazu naveo da se ilegalno sagrađene građevine nad morem hitno moraju ukloniti. Gradu Zadru, kojem je taj prostor država prepustila na korištenje nakon presude Trgovačkog suda iz travnja ove godine, to neće biti problem jer su "Hoteli Zadar" srušili skoro sve što građevinski vještak smatra spornim, i to prema rješenju građevinske inspekcije o uklanjanju građevina iz 2010. godine.
Pomorsko dobro
Sukob oko toga čiji je objekt na Kolovarama i tko polaže prava na njega traje već godinama između države, odnosno Grada Zadra i "Hotela Zadar". Iako se objekt nalazi na pomorskom dobru, "Hoteli Zadar" su u posjedu tog objekta još od 1978. godine te ih država iz njega nikad nije deposedirala. Sukob je eskalirao u trenutku kad je narušen poslovni odnos između tvrtke "Sokol projekt", zadnjeg korisnika tog ugostiteljskog objekata na Kolovarama, i "Hotela Zadar". "Sokol projekt" je završio u stečaju i prostor je presudom predan državi, a ona ga je prepustila Gradu na upravljanje. U tom trenutku, svjesni da je došlo do promjene statusa nekretnine i da time gube pravo posjeda, "Hoteli Zadar", deset godina od pravomoćnosti, odlučuju izvršiti rješenje o uklanjanju bespravno sagrađenih dijelova koje su, nota bene, sami ilegalno izgradili. Grad Zadar međutim "Hotelima Zadar" ne daje suglasnost za uklanjanje jer sada imaju i sudsku odluku da je sporni objekt u vlasništvu države, odnosno njihovom posjedu, pa su početak rušenja kazneno prijavili policiji s obzirom na to da su "Hoteli Zadar" neovlašteno ušli na tuđi posjed i na njemu obavili nedozvoljene radove.
- U srijedu je Grad Zadar zaprimio mišljenje sudskog vještaka o stanju konstrukcije nekretnine izgrađene na dijelu k.č. 5942/5, 10827, 9419/2, 9419/5 i 9419/8 sve k.o. Zadar, a koje upućuje na to da treba hitno rekonstruirati, odnosno rušiti nadograđeni dio građevine koji se nalazi nad morem, te natkrivenu terasu prema moru, na kojima postoje znatna oštećenja i oni predstavljaju ugrozu za prolaznike, odgovorili su nam iz Upravnog odjela za gospodarenje gradskom imovinom iz kojeg su krajem lipnja najavili da će, nakon što vještak završi procjenu, raspisati natječaj za koncesiju tog prostora na atraktivnoj lokaciji uz more.
Iz Grada su istaknuli i da "Hotelima Zadar" nisu dali suglasnost pristupa nekadašnjem "Zara beachu", zbog čega su cijeli slučaj prijavili policiji.
Neovlašteno u posjedu
- Hoteli Zadar su 3. srpnja neovlašteno ušli u posjed i započeli rušenje, unatoč upozorenju da se Rješenje Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva - Uprave za inspekcijske poslove, Odsjeka inspekcijskog nadzora i gradnje, više ne može izvršiti jer je protekao rok, te zbog promjene statusa nekretnine, s obzirom na to da je predana u posjed Gradu Zadru - naglasili su iz Upravnog odjela za upravljanje gradskom imovinom, dodajući da je "Grad Zadar dosad poduzeo sve odgovarajuće mjere i pravne radnje sukladno zakonu, o čemu je također izvijestio sve mjerodavne institucije".
Jesu li "Hoteli Zadar" dobili ikakvu prijavu ili makar poziv na razgovor, upitali smo i njihova odvjetnika Augustina Sudinju.
- Iz policije nismo dobili nikakve informacije niti je itko pozvan na bilo kakvi razgovor, kaže odvjetnik Sudinja, čiji su klijenti angažirali radnike da sruše sve ilegalno sagrađene dijelove nekadašnjeg kafića.
- Ostalo je još nešto za srušiti, sve se čisti i odvozi se otpad. Radnici su od smeća očistili i unutrašnji dio objekta - kazao nam je odvjetnik Sudinja.
Iz policije smo dobili neslužbene informacije da još uvijek traju izvidi oko rušenja na Kolovarama, a kako će se dalje razvijati situacija te tko će i na koji načine na koncu "zapasati" vrijednu lokaciju, tek će se vidjeti...