Putnici u niskom startu. Aviokompanije također, poput ostalih dionika u turističkom sektoru, koji je pandemija koronavirusa zamrznula i stavila na čekanje. Spasonosno cjepivo trebalo bi mu dati vjetar u leđa...
Iz procijepljenih država krenut će prvi putnici, pa se valja fokusirati na zemlje iz kojih dolaze. Tako, primjerice, u Dubrovniku ovoga ljeta očekuje goste iz Izraela, ali i Amerikance i Britance, kako je najavio dubrovački gradonačelnik Mato Franković govoreći o nadolazećoj turističkoj sezoni.
Prema biseru hrvatskoga juga ovu sezonu će, između ostalih aviokompanija, letjeti EasyJet, British Airways i Jet2Com, baš kao i prema Splitu.
Letimičnim pregledom ponude zrakoplovnih tvrtki da se zaključiti kako se cijene letova nisu mijenjale u odnosu na one prije pandemije, a kompanije poput EasyJeta i Volotee proteklih su tjedan dva, za zagrijavanje uoči ljetnog odmora, zasipale inboxe korisnika mailovima o ponudi povoljnih letova već u travnju i svibnju.
Stečeni slotovi
Niskobudžetni Ryanair i njegova malteška podružnica Lauda namjeravaju u ovogodišnjem ljetnom redu letenja jedan zrakoplov A320 bazirati u Zračnu luku Zadar. Bilo je to planirano u ljetnoj sezoni 2020., no odustalo se nakon izbijanja pandemije koronavirusa.
Posljednjih nekoliko dana službena web-stranica Ryanaira bogatija je za sve veći broj međunarodnih odredišta prema i iz Zračne luke Zadar, a veći broj letova bit će operiran upravo od strane Laude. Tako će Ryanair Zadar vezati s Berlinom, Dublinom, Krakowom, Londonom, Manchesterom, Napuljom, Parizom, Pragom, Bečom...
Avioni španjolske niskotarifne zrakoplovne tvrtke Volotea i ove će godine letjeti iz Splita i Dubrovnika u nekoliko gradova u Francuskoj i Italiji i obrnuto, te ujedno oba grada na Jadranu povezivati s Atenom.
- U Zračnoj luci Split u 2021. očekuju početak postupnog oporavka zračnog prometa čiji intenzitet podjednako ovisi o epidemiološkoj situaciji kako u RH, tako i u našim emitivnim tržištima. Svi avioprijevoznici koji su do sada letjeli u Zračnu luku Split žele zadržati svoje povijesno stečene slotove, čime nedvojbeno iskazuju interes za buduću suradnju - kaže Alijana Vukšić, direktorica Turističke zajednice grada Splita, uz napomenu kako je najavljena izmjena Uredbe EU-a 95/93, koja bi potaknula avioprijevoznike da donesu odluke za sezonu 2021., a bez posljedica na stečena prava iz vremena prije pandemije.
Zdravstvena sigurnost
- Očekivanja su da bi se sredinom ožujka 2021. godine mogla dobiti jasnija informacija od avioprijevoznika po pitanju konkretnih destinacija i broja letova. Zračna luka Split je u svom poslovnom planu za 2021. godinu predvidjela promet od 1,3 mil. putnika, što je dvostruko više od prometa u 2020., a što čini 40 posto prometa od rekordne 2019.
Do korekcije plana može doći u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije, problema s cijepljenjem stanovništva, te nedostatka zajedničkog protokola o testiranju putnika u zračnom prometu na razini EU-a i globalno. Prema podacima Lučke uprave Split, najavljen je početak uplova kruzera 2. travnja, ali kontinuirano dolazi do otkazivanja najava - govori Vukšić.
Kako je zdravstvena sigurnost glavni preduvjet za ostvarenje turističkog prometa, Ministarstvo turizma i sporta na nacionalnoj razini kreira sigurnosne protokole koji će biti usklađeni s preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Prati ih kampanja "Safe stay in Croatia" s naglaskom na primjenu zdravstvenih i sigurnosnih protokola.
- Turistička zajednica grada Splita podržat će spomenutu kampanju, koja je u skladu s našom lokalnom kampanjom "TogetherInSplit" kroz koju smo, od samog početka pandemije, pozivali turiste na pridržavanje mjera kako bismo zajedno očuvali vlastitu i zdravstvenu sigurnost destinacije.
Predviđa se da će do značajnijeg porasta broja turista doći u ljetnim mjesecima, ali vjerujem da nam je svima jasno da početak sezone ovisi isključivo o epidemiološkoj situaciji u RH, tako i u našim emitivnim tržištima, te odgovornom ponašanju svakog pojedinca – apostrofira direktorica TZ-a Split.