Modernizacija autobusnog kolodvora, Park&Ride sustav, širenje sustava javnih bicikli, obnova Trga svetog Frane te obnova Tvrđava sveti Mihovil u Preku i Fortice u Novigradu kao i Muzej bure u Ražancu, samo su nekih od projekata koji će se u nerednom razdoblju sufinancirati iz mehanizma Integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehnizam).
Grad Zadar je te, ali i brojne druge projekte poput izgradnje olimpijskog bazena i skakaonice na Višnjiku, Centra za posjetitelje u Ninu i razvoja zelene infrastrukture, predstavio na konferenciji "ITU ZADAR 2030 - Inovacija, transformacija, urbanizacija" koja se u ponedjeljak održala u dvorani Novog studentskog doma.
Uz saborske zastupnice Grozdanu Perić i Nikolinu Baradić te zastupnika Radu Šimićeva, konferenciji je nazočio ministar regionalnog razvoja i EU fondova Šime Erlić, zadarski župan Božidar Longin, gradonačelnik Zadra Branko Dukić, rektor Sveučilišta u Zadru Josip Faričić te brojni drugi uzvanici.
Ministar Erlić je kazao kako će iduća financijska perspektive ITU mehanizma koja traje do 2027. godine obilježiti razvoj Zadra do kraja ovog desetljeća.
- Zahvaljujući prvoj generaciji ITU mehanizma gradovima smo dali alate putem kojih su oni mogli ostvariti strategija razvoja urbanog područja. Novi ITU mehanizam omogućit će Zadru i njegovom urbanom području da bude inovativniji, zeleniji, održiviji i tehnološki napredniji. Procjenjuje se da će do 2050. godine u gradovima živjeti 70 posto populacije svijeta. U Hrvatskoj je taj postotak već na 68 posto stanovništva što je velika snaga i ogroman kapital. To znači i da je na gradovima najveća odgovornost da budu generatori znanja, inovacija, održivog razvoja i novih ideja, rekao je ministar Erlić dodajući kako nova financijska omotnica ITU mehanizma za Zadar i njegovo urbano područje iznosi 43 milijuna eura, a ostvarenjem svih projekata Zadar će biti zeleniji, tehnološki napredniji, unaprijed će brownfield lokacije, revitalizirati kulturnu baštinu, ulagati u društvene centre i održivu mobilnost.
- S pristojnom razinom skromnosti, moram istaknuti kako je upravo ITU mehanizam za zadarsko urbano područje u svojem prvom izdanju bio ogledni primjer uspješne provedbe. Nastavljamo sa projektima urbane mobilnosti koja integrira daljnju izgradnju prometnica s digitalizacijom prometnog sustava i podizanje učinkovitosti sustava javnog prijevoza. Nastavlja se novim projektima usmjerenim ka rješavanju prometnih gužvi i prometa u mirovanju. Gradimo novu sportsku infrastrukturu, obnavljamo spomeničku baštinu i zaštićujemo prirodne resurse s novim održivim sadržajima. Slijede nam nova kapitalna ulaganja u znanost i istraživanje, kazao je gradonačelnik Dukić referirajući se na trenutno političku situaciju u Gradu i dodajući kako nitko ne smije biti na putu tome da se Zadar razvija i raste.
Rektor Sveučilišta u Zadru, Josip Faričić, kazao je kako je Sveučilište bilo dio prošle generacije ITU projekata s obnovom Tehničke škole, ali i kako će sudjelovati u novoj generaciji ITU projekata jer se očekuje uređenje preostalog dijela Tehničke škole.
- Kada smo pitali kome povjeriti izradu idejnoga rješenja, odlučili smo se za arhitekta vizionara Nikolu Bašića i njegov tim iz Marina projekta. Oni su nam priredili rješenje koje sa sobom nosi ne samo vrlo estetski i funkcionalno učinkovit kamenčić u mozaiku našeg grada, već nešto što će funkcionirati kao svojevrsna akademska utvrda, ali ne u smislu ograđivanja već u smislu štićenja osnovnih identitetskih crtica koje oblikuju naš grad. Zbog toga je radni prijedlog projekta osmišljen pod naslovom "Citadela nova" što će biti novi ulaz u povijesnu jezgru grada, istaknuo je rektor Faričić.
Iz nove ITU omotnice financirat će se projekt obnove Trga Sv. Frane u Zadru i druga faza uređenja kompleksa stare Tehničke škole, pripremljen je projekt 2. faze ITS-a s nastavkom rekonstrukcije Ulice dr. Franje Tuđmana, modernizacija Autobusnog kolodvora te izgradnja Park&Ride sustava. Nastavlja se i projekt ZUM širenjem sustava pametnog parkiranja. Također, širi se i sustav javnih bicikala na urbano područje s popratnom biciklističkom infrastrukturom. Posebno je područje razvoja zelene infrastrukture koje uključuje uređenje šume Musapstan, a značajna sredstva iz ove omotnice predviđena su za modernizaciju sportske infrastrukture koja obuhvaćaju projekte izgradnje olimpijskog bazena i opremanja centra za dijagnostiku sportaša u ŠC Višnjik, ali i rekonstrukciju i izgradnju sportskih kvartovskih i mjesnih igrališta.
O važnosti budućih ITU projekata govorili su i nagrađivani skakač u vodu Matej Nevešćanin te plivačica Ana Burazer koji su istaknuli benefite izgradnje otvorenog olimpijskog bazena i skakaonice na Višnjiku. Ivona Stulić Sipina iz Grada Nina kazala je kako će izgradnja Centra za posjetitelje ”Wings for natura” doprinijeti turističkoj slici tog područja, a Katarina Kokić iz Centra za projekte, znanost i transfer tehnologija dodala kako je Citadela nova, projekt nastavka obnove Tehničke škole od posebnog značaja za razvoja grada i Sveučilišta, dok je Mira Hrabrov iz TZ Općine Preko govorila o važnosti obnove Tvrđave sv. Mihovil.
U sklopu konferencije "ITU ZADAR 2030 - Inovacija, transformacija, urbanizacija" održana su i tri panela čiji su gosti govorili o utjecaju već provedenih ITU projekata na Grad, njegovo stanovništvo i posjetitelje.
Predsjednik društva arhitekata Zadar Petar Kozina i pročelnica Odjela za psihologiju Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Nataša Šimić na panelu "Transformacija javnih prostora" istaknuli su kako Zadar prednjači u Hrvatskoj kada je u pitanju revitalizacija brownfield područja.
- Nakon Domovinskog rata ti su prostori ostali devastirani, ispražnjeni i neželjeni. Bivši ravnatelj Gradske knjižnice Zadar napravio je prekretnicu kada je knjižnicu smjestio u području bivše vojarne, a Grad je nastavio s revitalizacijom brownfield područja sa svojim programima kao što su KvarArt, istaknuo je arhitekt Kozina dodajući i kako je i Društvo arhitekata dalo svoj obol s poznatim Gradionicama.
Na panelu o "Razvoju poslovnog okruženja i inovacije" razgovarali su vlasnica DEGORI obrta za promidžbu, marketing i usluge Martina Gori Miočić i ravnatelj Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru Mladen Pešić čiji tim završava veliki ITU projekt, a to je obnova i valorizacija kompleksa bivše crkve i samostana svetog Nikole.
Mlada poduzetnica komentirala je važnost ulaganja u poslovnu infrastrukturu s posebnim naglaskom na poduzetničke inkubatore za koje je kazala kako su osmišljeni da mladima pruže resurse i da u njima novi poduzetnici dobiju kompletnu podršku i priliku za suradnju s ostalim tvrtkama.
Voditelj sektora za upravljanje i razvoj prometa, Inovativni Zadar Ivan Malčić i stručnjak iz područja prometnog planiranja Božo Cicvarić razgovarali su o urbanizaciji kroz prizmu održive mobilnosti te komentirali kako će se Inteligentni prometni sustav (ITS) s rekonstruiranom Tuđmanovom prometnicom i dalje širiti. Istaknuli su i kako će podaci koji se trenutno dobivaju od ITS-a uvelike poslužiti za daljnji razvoj sustava, ali i prometnica.
Na kraju vrijedi istaknuti i kako je ova konferencija, za razliku od svih dosadašnjih sličnih prezentacija i već poznatih voditeljskih lica, imala mali "twist" jer su za vođenje konferencije bili zaduženi članovi glumačke udruge Drama plus koji su na svoj mladenački način posjetiteljima predstavili novo ITU razdoblje.