U drugom dijelu nastavka o izmjenama i dopunama Prostornog plana uređenja Grada Zadra (PPUGZ), (prvi dio pročitajte OVDJE), donosimo prijedloge novih javnih sadržaja i uređenja javnih površina s kojima se želi postići ideal ravnomjernog razvoja i svim gradskim četvrtima osigurati jednak komunalni društveni standard. Konačni cilj je da cijelo urbano područje grada dobije neophodne društvene i komunalne sadržaje.
Ovim izmjenama i dopunama treba još pridodati planove za izgradnju sustava javnih garaža koje smo kao do novih prometnih rješenje ostavili za posljednji nastavak ovog našeg predstavljanja.
Također, ovdje nećemo posebno isticati planove za proširenje osnovnih škola Šimuna Kožičića Benje i Bartula Kašića kako bi osigurale nastavu u jednom smjeni. Proširenje se planira uz postojeće objekte na gradskom zemljištu.
Prema aktualnom PPUGZ-a planirana je i izgradnja nove osnovne škole i dječjeg vrtića na području Crvenih kuća, kao i obnova postojećih te izgradnja novih dječjih vrtića u gradskom vlasništvu, koji su u različitim fazama provedbe izvršenja.
Predložene izmjene i dopune predstavljamo od zapadnih prema istočnim granicama Grada Zadra.
Krenimo redom:
1) Proširenje društvene namjene - Vrtić Diklo
Zatvaranjem i sanacijom gradske deponije Diklo će trebati novi smjer razvoja, a jedan od preduvjeta je otvaranje dječjeg vrtića i osnovne škole. Lokacija za vrtić je definirana na zemljištu u vlasništvu Grada, zajedno s pratećim zelenim površinama. Ako gradski vijećnici prihvate lokaciju, izgradnji bi se moglo pristupiti razmjerno brzo, u razdoblju od dvije godine.
2) Proširenje društvene namjene – Osnovna škola Diklo
Isto kao i za dječji vrtić, izgradnja Osnovne škole na Diklu je neophodna za tu gradsku četvrt koja, uz povećanje privatnog smještaja, bilježi i porast stanovnika, većinom mladih obitelji, koje su odlučile živjeti izvan gradske vreve. Lokacija za izgradnju škole također je previđena na gradskom zemljištu, a sredstva za izgradnju i vrijeme realizacije još uvijek nisu definirani.
3) Park uz ulicu Kažimira Zankija (I i II)
Nakon završetka skejt parka na Novom Bokanjcu (prvi dio prve faze), novim se planom predlaže nastavak izgradnje (druga faza) parka uz Ulici Kažimira Zankija. Adrenalinski park dobit će svoj nastavak s dječjim parkom i pješačkim stazama tako da bi po završetku svih radova novi park na Novom Bokanjcu trebao biti možda najveća zelena površina unutar urbaniziranog područja Grada. Sredstva za njegovo uređenje ovise o volji gradskih vijećnika, dio bi se sigurno mogao financirati iz EU fondova, no konačna odluka o tome još nije donesena.
4) Park Teniski centar - MT zona hotel
Na zemljištu bivšeg Teniskog centra u vlasništvu franjevaca trećeredaca iz Preka (Uvala Dražanica) predlaže se gradnja hotela u prvom redu do mora, no područje sjeverno od hotela, sve do ulice Put Dikla, Grad želi zadržati kao cjelovitu zelenu, sportsko-rekreacijsku zonu. Koliko će takav zahtjev utjecati na odluku investitora oko izgradnje hotela, te može li se sportsko-rekreacijska zona kroz nekakvu koncesiju ”priključiti” potrebama hotela, pitanja su na koja bi trebala odgovoriti javna rasprava.
5) Park Plovanija – dječje igralište s malonogometnim terenom
Plan za dječje igralište s malonogometnim terenom na Plovaniji je već izrađen, ali je potrebno prihvatiti izmjene i dopune plana koji bi ovoj gradskoj četvrti dale taj potreban i koristan javni sadržaj. Zemljište je u gradskom vlasništvu, a investicija uključuje uređenje sportskih i dječjih igrališta, kao i okolnog zelenila.
6) Park Odašiljači i veze
Zamjenom zemljišta s državnom tvrtkom Odašiljači i veze Grad Zadar je na Višnjiku, zapadno od sportskog centra, dobio dragocjeni prostor za oblikovanje javnog parka. Park se nalazi između dvije razmjerno visoko urbanistički iskorištene zone – ex Bagat i SAS na jugu te Višnjik na istoku – tako da se nalazi na idealnom mjestu za tamošnje stanovnike, kao malo odmorište i zona predaha.
7) Park Stanovi – park plus dječje igralište
Jedno od najstarijih gradskih četvrti, Stanovi, naselje je obiteljskih kuća nastalo bez planiranih javnih sadržaja. Izgradnja parka i dječjeg igrališta obogatit će komunalnu infrastrukturu i građanima dati primjereni prostor za dnevni odmor i večernje opuštanje. Zemljište je u gradskom vlasništvu, a izvori financiranja su u pripremi.
8) D zona parking Male pijace – površina za koncertno-kongresnu dvoranu, moguća javna podzemna garaža
Definitivno najintrigantniji prijedlog među javnim sadržajima. Prostor Male pijace na Relji preseljenjem tržnice (TC City Galleria) ostao je podiskorišten. Predlaže se izgradnja podzemne garaže s dvije etaže, što značio više od 500 parkirnih mjesta, a na površini mogućnost izgradnje koncertno-kongresne dvorane.
Takvi sadržaji već su predviđeni planom za Ravnice, no sporost realizacije Bašićeve vizije tjera gradske urbaniste da traže nova rješenja. Zadar osim toga nasušno treba jednu veliku kongresnu dvoranu ako iole razmišlja u smjeru razvoja kongresnog turizma. Polivalentnost dvorane ujedno bi omogućila održavanje vrhunskih glazbenih koncerata. Malo je gradova s tako bogatom glazbenom tradicijom kao što je Zadar, a imena od obitelji Dešpalj i profesorice Katarine Livljanić do maestra Ivana Repušića i nove generacije vodstva Koncertnog ureda Zadar, jamče da dvorana sigurno ne bi zjapila prazna te da bi financijski mogla funkcionirati isplativo, po modelu kompleksa dvorana na Višnjiku.
9) Površina za spomen područje ZaDar Domovini
Zahtjevi brojnih udruga proizašlih iz Domovinskog rata ovim bi se prijedlogom u potpunosti materijalizirali. Zemljište za izgradnju spomen područja nalazi se na istočnoj granici Bilog briga, u trokutu između zaobilaznice (Ul. hrvatskog Sabora) i Zagrebačke ulice, a u vlasništvu je Grada, MORH-a i Županije. Površna uključuje sadržaje društvene i javne namjene, zelene površine i spomen područje s memorijalnim domom na godine Domovinskog rata.
10) Igralište i vrtić na Sinjoretovu
Još jedna rubna gradska četvrt koja nema gotovo nikakve javne sadržaje. Izgradnja igrališta i vrtića dobrodošla je gesta u cilju oplemenjivanja javnih površina. Zemljište je u vlasništvu Grada Zadra, a trošak investicije bi trebao pokriti gradski proračun.
11) Ričina – park i rekreacija
Uz kongresno-koncertnu dvoranu na Relji, uređenja toka Ričine najveći je izazov budućih izmjena i dopuna PPUGZ-a, kad su u pitanju javni sadržaji. Riječ je od potezu od Supernove do Gaženice, vertikali u dužini od gotovo četiri kilometra koja, ovisno kako gledate, ”presijeca” ili ”spaja”, zapadni i istočni dio grada. S jedne i druge strane toka Ričine, danas uglavnom zapuštene i neurbanizirane zone, uredile bi se zelene površine, izgradila dječja igrališta i prostori za rekreaciju, trim staze, mjesta za opuštanje, šetališta, biciklističke staze... Bio bi to pravi Central park u Zadru, nekima možda izvan ruke, ali površinom i sadržajima dovoljno velik da u njemu zanimaciju može pronaći cijeli grad. Uređenje Ričina ima odličnu priliku kroz iduću fazu ITU mehanizma, odnosno financiranjem kroz europske fondove.