Čini se da jedna velika ljubav prolazi kroz tešku fazu. Britanija je dosad bila najuporniji europski pomagač Ukrajine, ali britanski Guardian sugerira da su odnosi Kijeva i Londona sve lošiji otkad su u srpnju na vlast u Britaniji došli laburisti. Ljubav je pukla zbog dalekometnih projektila Storm Shadow.
„Ukrajinski odnosi s Ujedinjenim Kraljevstvom su se ‘pogoršali‘ otkako je laburistička vlada preuzela vlast, rekli su dužnosnici u Kijevu za Guardian, frustrirani britanskim neuspjehom u opskrbi dodatnim dalekometnim raketama”, piše Guardian, navodeći da novi britanski premijer Keir Starmer još nije posjetio Ukrajinu, te da „frustrirani Kijev” smatra da bi posjet bio „besmislen ako Starmer ne obeća nove zalihe dalekometnih raketa Storm Shadow”.
„Nema smisla da dolazi kao turist”, rekao je za Guardian visoki dužnosnik iz administracije ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
„Starmer nam ne daje oružje dugog dometa. Situacija nije ista kao kad je Rishi Sunak bio premijer. Odnos se pogoršao”, dodao je ukrajinski dužnosnik.
Britanski list ističe da do zahlađenja odnosa između Kijeva i Londona dolazi u trenutku kada je Ukrajina „ozbiljno zabrinuta” zbog utjecaja koji će pobjeda Donalda Trumpa na američkim izborima imati na njezine ratne napore, „dok ruske trupe napreduju na istoku zemlje najvećom brzinom još od 2022. godine”.
Ništa od Plana pobjede
Storm Shadow je vrlo precizna krstareća raketa s dometom od 250 kilometara, razvijena u britansko-francuskoj suradnji (Francuzi tu raketu zovu Scalp), koja košta milijun dolara po primjerku.
Britanija i Francuska ove su rakete Ukrajini počeli isporučivati još lani, ali broj napada se tijekom ove godine smanjio.
„Znali biste da nam je Ujedinjeno Kraljevstvo dalo nove rakete Storm Shadow, jer bismo ih koristili za gađanje ruskih meta. Nismo ih koristili”, dodao je dužnosnik Zelenskog.
Guardian naglašava da se ukrajinsko razočaranje novom britanskom vladom začelo nakon što je Zelenski nedavno u Londonu izložio svoj „Plan pobjede” - koji uključuje članstvo Ukrajine u NATO-u i veću vojnu i gospodarsku potporu ključnih saveznika – koji Starmer nije prihvatio, jer „nije bio voljan donositi strateške odluke bez odobrenja Washingtona”.
Inače, Britanija je treći najveći donator vojne opreme Ukrajini, nakon SAD-a i Njemačke. Ukupni iznos koji je London od 2022. potrošio na ukrajinske potrebe je 12,8 milijardi funti, od čega pet milijardi predstavlja financijsku i humanitarnu potpora, a preostalih 7,8 milijardi odnosi se na vojnu pomoć.
No, izgleda da se stvari u tom pogledu mijenjaju. Guardian ističe da je premijer Starmer za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost upravo imenovao Jonathana Powella - nekadašnjeg šefa kabineta premijera Tonyja Blaira - poznatog „po zagovoru mirovnih pregovora s neprijateljima”. Iz toga analitičari čitaju da bi britanska vlada mogla provesti pritisak na Zelenskog da pregovara o primirju s Rusijom.