StoryEditorOCM
Svijetamerički putin

U europske izbore sad se upliću s dvije strane svijeta. S jedne je Putin, a s druge Musk; puleni su im jako slični

8. siječnja 2025. - 13:20

Uplitanje u europsku politiku i izborne procese u EU državama više ne dolazi samo iz Rusije. Barem je još jedna moćna osoba s druge strane svijeta koja se prsimice bacila lobirati u europskim demokratskim procesima i otvoreno favorizirati svoje (i mentorove) ideološke pulene. Kakve li slučajnosti, kadrovske preferencije su im gotovo identične Putinovima. Njihovo uplitanje izaziva nervozu u brojnim gradovima uoči općih izbora u Njemačkoj, gospodarski najjačoj i najmnogoljudnijoj zemlji EU-a, no i drugdje.

Nije ni čudo, riječ je o novom desnopopulističkom smjeru koji se nameće iz Trumpova Washingtona, i o političko-tehnološkom apostolu novoizabranog američkog predsjednika, Elonu Musku. Povrh stalnih prijetnji od Moskve, Putinovih pokušaja destabilizacije europskih izbora i neprekinutog hibridnog rata Kremlja na tlu EU-a, europske zemlje istodobno su se našle u otvorenim raljama jednako nezasitnih i destruktivnih američkih predatora.

image

Dva drugara

Kena Betancur/Afp

Posljednji eklatantni slučaj miješanja Rusije u izborne procese u Europi su bili predsjednički izbori u Rumunjskoj potkraj prošle godine, koje je Ustavni sud Rumunjske naknadno suspendirao zbog dezinformacija i manipulacija u korist kampanje ekstremno desnog i proruskog kandidata Calina Georgescua. Usporedo s ovim aktivnostima Putinovih pulena, istovjetne kampanje utjecaja i propagande već su otpočele i iz SAD-a, premda Donald Trump još nije službeno inauguriran. Političke trendove u njegovo ime već diktira Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu, gospodar Tesle, SpaceXa i društvene mreže X te član nove administracije koja će preuzeti dužnost 20. siječnja. Muskovo dosadašnje uplitanje, doduše, još nije ni nezakonito niti tajno, no vrlo je znakovito, bezobrazno i drsko. I podudarno s Putinovim političkim ukusima.

image


Premijer Britanije Keir Starmer na vrhu je liste Muskovih meta

Jaap Arriens/Nurphoto Via Afp

Muskovi napadi na laburističku vladu u Ujedinjenom Kraljevstvu i tamošnjega premijera Keira Starmera postali su u zadnje vrijeme gotovo svakodnevni.  Milijarder Starmera neprestano proziva da preda vlast, a zasipa ga i na svojoj platformi X raznim apokaliptičnim optužbama i s jasnom huškačkom namjerom. Musk koristi 10 godina star britanski skandal kako bi njime difamirao Starmera koji je tada bio zadužen za javno tužiteljstvo. Više od 1400 djevojaka koje su svojedobno bile pod paskom službi socijalne skrbi seksualno su zlostavljale organizirane skupine muškaraca pakistanskog podrijetla, navodi se u neovisnom izvješću koje je naručila britanska vlada. Musk zloupotrebljava taj stari slučaj nastojeći aktualnoga premijera Starmera naknadno proglasiti za sudionika u masovnom zločinu, samo zato jer je tada radio u tužiteljstvu. Ambicija mu je na vlast u Londonu dovesti Nigela Faragea, desnopopulističkog destruktivca koji je svojedobno inicirao Brexit i unesrećio Britaniju za nekoliko desetljeća.

U Njemačkoj je na udaru zaplotnjačkih političkih aktivnosti bizarnog američkog bogataša i očitog Trumpova operativca kancelar Olaf Scholz.

image

Alice Weidel (Alternativa za Njemačku) favorit je družbe Trump-Musk

Ralf Hirschberger/Afp

“Samo AfD može spasiti Njemačku”, objavio je Musk svoje političke simpatije na njemačkom tlu, a referirajući se na krajnje desnu, često i neuvijeno prohitlerovsku stranku Alternativa za Njemačku. Trumpov koncept potpore neonacistima razradio je još i u članku u konzervativnom dnevniku Welt am Sonntag: “Njemačka je na kritičnom raskrižju. Njezina budućnost leluja na rubu ekonomskog i kulturnog kolapsa.“ Poništenje spornih izbora na kojima je pobijedio Putinov kandidat u Rumunjskoj Musk je žestoko osudio, pitajući se ‘kako sudac (Ustavni sud, op. a.) može poništiti izbore, a ne biti smatran diktatorom‘?

Muskovo petljanje u političke odabire nekoliko suverenih europskih država počelo je prije nego što je uopće zadobio formalnu političku moć u Washingtonu. Ono dolazi u godini u kojoj je Europa suočena s nekoliko značajnih izbora: osim njemačkih parlamentarnih izbora i skoroga ponavljanja rumunjskih predsjedničkih izbora, na birališta će izaći i Poljska te još neke druge zemlje. U međuvremenu, Ukrajina je došla do kritičnog trenutka u svome ratu i krajnje desničarske stranke s Trumpovom pobjedom u SAD-u osjećaju novi vjetar u leđa. Prema anketama, Alernativa za Njemačku će na izborima 23. veljače biti druga politička snaga u zemlji.

image

Dvojac iza žice baštini Putinove političke preferencije

Kena Betancur/Afp

“Svaki vanjski utjecaj na izborne procese je opasnost za demokraciju, bilo da je prikriven, kao što je očito bio slučaj na izborima u Rumunjskoj, ili da je otvoren i očigledan, kao što se trenutno intenzivno prakticira na platformi X”, izjavio je nedavno njemački predsjednik Frank Walter Steinmeier aludirajući na Muska. "On je antidemokratski tiranin", uzvratio je uvredama na račun njemačkog predsjednika izopačeni Musk. Kao bogataški i desničarski Robin Hood, koji posvuda otima sirotinji da bi bogati i dekadentni diljem svijeta imali još više, nedavno je njemačkoj ekstremnoj desnici i njezinoj kandidatkinji za kancelarku Alice Weidel pokušao dati pečat respektabilnosti. Premda je mnogi u njezinoj zemlji gledaju s itekakvim podozrenjem, Musk je u komentaru u novinama Die Welt proglasio ‘svojim osobnim izborom i prijateljicom idućeg američkog predsjednika‘. Mnogi Nijemci koji su se dosad kolebali oko AfD-a ovime su sad ohrabreni zaokružiti ga na izborima.

Sorin Ionita iz rumunjskog think tanka Expert Forum smatra da je paralela između ruskog miješanja u izbore u Rumunjskoj i Muskova u Njemačkoj pogrešna. “Musk je prepoznatljiva osoba s poznatim planom. On je poput ludog kauboja, ali transparentno vidimo sve što radi. U Rumunjskoj je potpuno drukčije, tu su pomno skriveni svi procesi, od propagandnog do financijskog utjecaja.”

image

Musku je žao proruskog igrača Calina Georgescua u Rumunjskoj

Daniel Mihailescu/Afp

Thorsten Benner s Instituta za globalnu javnu politiku smatra da u Njemačkoj reakcija ipak ne bi trebala biti ograničena tek na ljutnju na Muska. Valjalo bi poduzeti i konkretnije akcije, smatra, na primjer veću regulaciju platforme X. Ili bi se moglo povesti kampanju da se ne kupuju automobili marke Tesla koje proizvodi Muskova kompanija.

 “Također je potrebno pronaći i dobre argumente s temama koje mobiliziraju birače. Problemi poput socijalnih nemira i ekonomske krize koji hrane ekstremnu desnicu moraju postati veća preokupacija stranaka centra. Kritiziranje Elona Muska ne rješava niti jedan problem s kojim se susreću njemački birači, ma koliko on bio agresivan i bezobrazan u tuđoj kući“, izjavio je ovaj analitičar za El Pais.  

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 13:44