StoryEditorOCM
Svijetdramatični prevrat

Trump morao osobno intervenirati: jedno glasanje otkrilo golemi rascjep među Republikancima i neizvjesnu budućnost

Piše Tea Trubić/JL
5. siječnja 2025. - 08:38

Novi/stari predsjednik Zastupničkog doma Mike Johnson dobio je bitku, ali ne i rat. MAGA konzervativac iz Louisiane u dramatičnom se prevratu ipak uspio izboriti za novi mandat na čelu donjeg doma washingtonskog zakonodavnog tijela. No, s većinom od tek jednog zastupnika, piše Jutarnji list.

Dobio je, naime, tek 219 glasova (od ukupno 435), i to tek nakon što je izabrani predsjednik Donald Trump osobno nazvao republikanske sabotere u Domu kako bi im diskretno zaprijetio da se postroje iza Johnsona. Drama dostojna reality-showa raskrinkala je rascjep u Republikanskoj stranci koji daje naslutiti da su pred nama dinamične, najmanje dvije, a možda i više godina aktualnog saziva Kongresa.

Na papiru, sve je djelovalo kao da se radi o pro forma glasanju. Pa, ipak su Trumpovi republikanci na izborima u studenom trijumfirali, osvojivši ne samo Bijelu kuću, već i većinu u Senatu, kao i u Zastupničkom domu. Tko je mogao očekivati da će osvježenoj, energiziranoj postavi uvjerljivih pobjednika, imenovanje predsjednika tijela u kojem većinu imaju isti ti republikanci, biti toliko turbulentno i neizvjesno? Osobito ako u obzir uzmemo činjenicu da je Johnsona podržao i sam Donald Trump, prema većini republikanaca, mesija kojem su nebesa ljetos spasila život kako bi zemlju poveo prema naprijed.

Međutim, da se "nešto kuha", dalo se naslutiti još prije dva tjedna, kada je Elon Musk jednom objavom na X-u, bivšem Twitteru, nahuškao dežurne republikanske agente kaosa da sruše Johnsonov proračunski prijedlog i najave novu eru krize stabilnosti u američkom Kongresu.

image

Mike Johnson

Mandel Ngan/Afp

Nekolicina, nazovimo ih, ultrakonzervativaca iz tzv. Freedom Caususa, cijelo zakonodavno tijelo SAD-a već mjesecima drži taocem svojih radikalnih stajališta, zato što ruše svaki zakonski prijedlog, pa čak i vodstvo Kongresa, ukoliko nije po njihovoj volji. Podsjetimo samo da je Johnsonov prethodnik, Kevin McCarthy, mandat osigurao tek nakon petnaest rundi glasanja, da bi mu stranački kolege predvođeni Mattom Gaetzom i Marjorie Taylor Greene, u Domu uskratili već nakon devet mjeseci.

Po svemu sudeći, Johnsona čeka ista, ako ne i gora sudbina.

Matematički gledano, čak i da se 99 posto republikanskih zastupnika slaže oko određenog zakonskog prijedloga, on neće moći biti usvojen bez jednoglasne podrške cijele stranke u Zastupničkom domu. A to je oduvijek bila nategnuta priča, osobito ako u obzir uzmemo činjenicu da će se vođa demokratske manjine, Hakeem Jeffries, sigurno pobrinuti da im maksimalno pomrsi račune i da će s tim ciljem krenuti graditi partnerstva s republikancima iz tzv. ljubičastih država, koji su iz vlastite političke nužde osjetno bliže centru od svojih MAGA stranačkih kolega.

Slamka spasa za koju se Johnson trenutno može uhvatiti jest da ima podršku Donalda Trumpa (a time i Elona Muska). Njihovo je partnerstvo (privremeno) zacementirano zajedničkom proslavom Nove godine u Trumpovom floridskom resortu Mar-a-Lago. Upravo zato, novi predsjednik Zastupničkog doma može (jednako privremeno) računati na joker "Ovalni ured će im zavrnuti ruku". No, dobro upućeni izvori iz Trumpova najužeg kruga suradnika za The Wall Street Journal ističu da ni izabrani predsjednik nije pretjerano oduševljen Johnsonom. Konkretno, najviše mu zamjera nedostatak čvrstoće i taktičnost, diplomatsku riječ za političku prljavost, koja je nužna na datoj poziciji u tako dinamičnom okruženju.

Time dolazimo do prvog "apaurina" za sve one koji su strahovali od republikanske apsolutne većine u svim institucijama trodiobe vlasti. Kongres neće moći servisirati hladan pogon, a kamo li usvojiti ozbiljne reforme, bez dvostranačke suradnje i podrške demokrata - osobito u Zastupničkom domu u kojoj je republikanska većina bitno tanja, a raskol u stranci osjetno istaknutiji.

Uz vodstvo Hakeema Jeffriesa, koji se zasad isprofilirao kao jedan od najtrezvenijih demokrata u Washingtonu, a time i dostojan zadatka koji se našao pred njim, sudbina američkih institucija ne djeluje toliko beznadno.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 08:39