StoryEditorOCM
Svijetagresor u ofenzivi

Teški dani za Ukrajince: Rusi napreduju u Donjecku, Kijev priznao i gubitak 40 posto teritorija u Kursku

Piše vijesti sd, HINA
23. studenog 2024. - 14:07

Ukrajina je izgubila preko 40 posto teritorija u ruskoj regiji Kursk koji je brzo zauzela tijekom iznenadne ofenzive u kolovozu, izjavio je visoki ukrajinski vojni izvor.

Prema izvoru iz Glavnog stožera Ukrajine, Rusija je rasporedila oko 59.000 vojnika u regiju Kursk otkako su ukrajinske snage brzo napredovale, iznenadivši Moskvu dvije i pol godine nakon početka sveobuhvatne invazije na Ukrajinu.

"U početku smo kontrolirali oko 1.376 četvornih kilometara, ali sada je taj teritorij znatno manji. Neprijatelj pojačava svoje protuudare", rekao je izvor za Guardian.

"Trenutačno kontroliramo otprilike 800 četvornih kilometara. Održat ćemo taj teritorij onoliko dugo koliko to bude vojno opravdano."

image

Pustoš u Kursku

Yan Dobronosov/Afp
image

Regija Kursk

Yan Dobronosov/Afp

Ofenziva u Kursku bila je prva kopnena invazija na Rusiju od strane strane sile od Drugog svjetskog rata, a Moskva je bila zatečena. S napredovanjem u regiju Kursk, Kijev je nastojao zaustaviti ruske napade na istoku i sjeveroistoku Ukrajine, prisiliti Rusiju na povlačenje snaga koje su postupno napredovale na istoku te osigurati dodatnu prednost u budućim mirovnim pregovorima.

Ruski analitičar: Ovo je brutalno oružje s kojim ćemo se osvetiti za američke i britanske projektile! Lete prema Kijevu

Novi hladni rat već traje: sabotaže ‘istraživačkih‘ ruskih brodova sve su češće; ‘Previše je tu slučajnosti!‘

Trump kao svog posebnog izaslanika za Ukrajinu bira obavještajca u dobrim odnosima s Vučićem

Ruske snage navodno napreduju u blizini pet naselja u Donjeckoj oblasti, izvijestila je jutros web-stranica za praćenje sukoba putem zajedničkih izvora Deep State, prenosi Kyiv Independent. 

Naselje Velika Novosilka bilo je izravna meta vojne kolone s "najmanje" pet oklopnih borbenih vozila, dok su još dvije kolone napredovale kroz šumske linije južno od naselja Rozdolne, navodi Deep State.

image

Ruski tenkist

Roman Pilipey/Afp

Ukrajinske snage uspjele su potisnuti ruske trupe iz Rozdolnog, ali situacija na tom području ostaje "iznimno izazovna", izvijestio je Deep State.

Osim Velike Novosilke i Rozdolnog, ruske snage napreduju i u blizini Maksimivke, Pustinke i Toretska, piše Deep State.

Rusija pojačava intenzivne napade duž više područja istočne bojišnice, pokušavajući probiti ukrajinsku obranu u Donjeckoj oblasti i približiti se gradovima Kurahove i Pokrovsk.

image

Pogreb, jedan od brojnih ovih dana

Yuriy Dyachyshyn/Afp

Rusija je uključila teritorije koje okupira u Ukrajini u svoje nedavno izvješće o inventaru stakleničkih plinova Ujedinjenim narodima, što je izazvalo proteste ukrajinskih dužnosnika i aktivista na samitu o klimatskim promjenama COP29 ovog tjedna.

Ovaj potez Moskve dolazi u trenutku kada ruski predsjednik Vladimir Putin razmatra potencijalne pregovore o mirovnom sporazumu s budućim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom koji bi mogli odlučiti o sudbini golemih dijelova teritorija.

„Vidimo da Rusija koristi međunarodne platforme da legalizira svoje postupke, da legalizira okupaciju našeg teritorija“, rekla je za Reuters zamjenica ukrajinskog ministra okoliša Olga Juhimčuk.

Rekla je da je Ukrajina u kontaktu s dužnosnicima iz Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC), glavnog UN-ovog tijela za klimu, kako bi zatražila da riješe spor.

Riječ je o ruskom nacionalnom izvješću o inventaru emisija stakleničkih plinova za 2022., koje je Moskva podnijela UNFCCC-u 8. studenoga.

U podnesku, koji je pregledao Reuters, Rusija je rekla da može iznijeti podatke samo za 85 od 89 teritorija „zbog nedostatka osnovnih podataka o korištenju zemljišta za teritorije Narodne Republike Donjeck, Narodne Republike Luhansk, regija Zaporižja i Herson, koji su pripojeni u rujnu 2022.“

Rusija je već uključila emisije iz ukrajinske regije Krim, pripojene 2014., u posljednjih nekoliko izvješća podnesenih UNFCCC-u. Također je uključila planove razvoja zemljišta Krima u izvješće podneseno UN-ovom Globalnom okviru za bioraznolikost u 2020.

Ukrajinska ministrica okoliša Svitlana Grinčuk pokrenula je to pitanje u govoru izaslanicima na summitu COP29 početkom ovog tjedna, rekavši da rusko izvješće o ukrajinskom teritoriju potkopava integritet globalnih klimatskih napora.

Juhimčuk je za Reuters rekla da se zabrinutost temelji na opasnosti od dvostrukog brojanja emisija na teritorijima koji zajedno premašuju veličinu Portugala i Azerbajdžana.

„To će nas dovesti do toga da nećemo postići niti jedan od naših ciljeva ako nemamo odgovarajuće izvješćivanje prema Pariškom sporazumu“, rekla je.

Direktorica Programa za klimu i energiju Centra za međunarodno pravo okoliša Nikki Reisch rekla je da spor pokazuje kako geopolitička previranja mogu svijetu odvratiti pozornost od borbe protiv globalnog zatopljenja.

Profesorica prava na Sveučilištu u Oslu Christina Voigt rekla je da rusko izvješće o emisijama u Ukrajini narušava ukrajinski suverenitet i da bi moglo biti nezakonito.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. siječanj 2025 06:03