Saudijska Arabija znatno je podigla procjenu proračunskog manjka u ovoj godini, uz veću potrošnju na poticanje gospodarskog rasta i aktivnosti u nizu sektora, s težištem na turizmu.
Proračunski manjak iznosit će ove godine 118 milijardi rijala (32 milijarde dolara), što odgovara 2,9 posto BDP-a, pokazalo je preliminarno izvješće o proračunu, objavljeno u ponedjeljak.
U 2023. godini iznosio je dva posto BDP-a.
Nova procjena iznosa ovogodišnjeg manjka viša je za čak 49,4 posto no što je ministarstvo financija bilo prognoziralo na kraju prošle godine.
U 2025. manjak bi se trebao smanjiti na 2,3 posto BDP-a, pokazuju službeni izračuni.
nenaftni sektori čine polovinu BDP-a.
Saudijsko gospodarstvo trebalo bi ove godine ponovo porasti, i to za 0,8 posto, izračunali su u ministarstvu financija, nakon istog postotnog pada u 2023. godini, uz očekivani 3,7-postotni rast aktivnosti u sektorima koji ne uključuju proizvodnju nafte, posebno u maloprodaji i turizmu.
Saudijska Arabija zabilježila je u prvoj polovini godine 60 milijuna gostiju, za 10 posto više nego lani, napominju, naglasivši i da su nenaftni sektori u 2023. činili polovinu BDP-a.
Dodatni poticaj gospodarstvu trebale bi u ovoj godini osigurati snižene kamatne stope, koje će potaknuti potrošnju.
U 2025. aktivnost bi trebala snažno ubrzati, uz procijenjenu stopu rasta od 4,6 posto, izračunali su u ministarstvu, istaknuvši ponovo nenaftne sektore.
Proračunski prihod trebao bi u ovoj godini iznositi 1,24 bilijuna rijala, a potrošnja 1,36 bilijuna, izračunali su, podigavši procjene obje stavke s kraja prošle godine.
smanjenje proizvodnje za milijun barela
U 2025. prihod će se smanjiti na 1,18 bilijuna rijala, a potrošnja na 1,29 bilijuna rijala, a njezin udio u BDP-u iznosit će vjerojatno u iduće tri godine oko 30 posto.
Da bi proračun bio uravnotežen, cijena nafte trebala bi po izračunima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) iznositi gotovo 100 dolara po barelu. Trenutno se u Londonu trguje po 71 dolar po barelu.
Saudijska Arabija želi smanjiti ovisnost o prodaji nafte i ulaže stotine milijardi rijala u razvoj novih ekonomskih sektora i održive izvore prihoda, napominje Reuters.
Prosječna cijena nafte u Londonu bila je od početka godine do kolovoza viša za tri posto nego lani i iznosila je 83 dolara za barel, navodi ministarstvo. Od srpnja prošle godine Rijad smanjuje proizvodnju za milijun barela, na devet milijuna barela dnevno, u skladu s dogovorom s ostalim članica Organizacije zemalja-izvoznica nafte i skupinom saveznika.