StoryEditorOCM
SvijetNAPAD U NJEMAČKOJ

Nakon stravičnog napada u Magdeburgu reagirao i Elon Musk: Izvrijeđao je Scholza i stao na stranu radikalnog AfD-a

Piše Željko Trkanjec
22. prosinca 2024. - 21:34

Bolnički izvori potvrđuju da je 40 osoba koje je ozlijedio saudijski psihijatar, zaletjevši se automobilom na božićni sajam u Magdeburgu, i dalje u teškom stanju.

Liječnici čine sve u svojoj moći kako bi ih spasili pa da broj poginulih ne poraste s potvrđenih pet: četiri žene u dobi od 45, 52, 67 i 75 godina i devetogodišnji dječak, piše Jutarnji list.

Osumnjičenika se tereti za pet optužbi za ubojstvo, više optužbi za pokušaj ubojstva i više optužbi za nanošenje teških tjelesnih ozljeda te ostaje u istražnom zatvoru, rekla je policija. Objavljeno je da je koristio prometne trake za hitne slučajeve, kako bi projurio kroz božićni sajam u petak oko 19 sati.

Policijski dosje

Motiv napada još nije dovoljno jasan da bi se dala konačna procjena, ali unatoč prirodi zlodjela, nema naznaka da je bio islamistički motiviran, rekao je visoki dužnosnik za provođenje zakona, prenosi dpa.

Lokalni mediji objavljuju da se napadač, koji je iz Saudijske Arabije 2006. godine došao u Njemačku zbog sukoba oko religije u rodnoj zemlji, u više slučajeva sukobljavao sa snagama reda i sigurnosti.

U Rostocku ga je 2013. godine sud kaznio zbog "remećenja javnog mira prijetnjom da će počiniti zločin", a ove godine je protiv njega u Berlinu pokrenuta istraga zbog "zloporabe hitnih poziva" nakon svađe s policijom na postaji u Berlinu.

Objavljeno je da je na bolovanju od kraja listopada. Radio je u klinici u blizini Magdeburga, koja liječi prijestupnike s problemima ovisnosti.

image
Klaus-dietmar Gabbert/Dpa Picture-alliance Via Afp

Miha Ahadi, predsjedavajuća Središnjeg vijeća bivših muslimana, rekla je AFP-u da im osumnjičeni Saudijac "nije stranac, jer nas terorizira već godinama". Okarakterizirala ga je "psihopatom koji je čvrsto uvjeren u ultradesničarske ideologije zavjere" i rekla da "ne mrzi samo muslimane, već i sve one koji ne dijele njegovu mržnju".

Iz navedenih informacija, uz njegove bijesne objave na društvenim mrežama koje često prelaze u mržnju protiv njemačkih vlasti, policije prije svega, može se kreirati psihološki profil osobe koja je u stalnom sukobu s okolinom, teško se prilagođava i nije u stanju prihvatiti da većina ne dijeli njegove stavove i ne želi ih dijeliti.

Takve osobe, ako su mentalno labilnije, lako otkliznu prema nasilju, koje postaje njihov proglas. Kajanje je u takvim slučajevima izuzetak, kao što je vidljivo u slučaju norveškog masovnog ubojice: imena im ne spominjem jer je važan dio njihova plana da im imena ostanu zabilježena. Zaborav im je jedna od najvećih kazni. Tako i onom luđaku koji je spalio hram Artemide u Efezu.

Migranti ključni za ekonomiju

Njemačka se nalazi u pripremama za prijevremene izbore 23. veljače, a Magdeburg je na istoku, u saveznoj državi koja je bila dio bivšeg DDR-a, područje je to na kojem je Alternativa za Njemačku (AfD), radikalno desna stranka koja otvoreno koketira s nacizmom i gaji izrazite proruske stavove, najjača.

AfD i druge desne stranke, među njima i mađarski premijer Viktor Orbán, posegnuli su za najjednostavnijim odgovorom koji ide u prilog njihovim političkim stavovima - za sve je kriva migracija. Ne razmišljajući o mogućim posljedicama takvih izjava na gotovo sve migrante u svim europskim državama, koji vrijedno rade i pridonose zajednici. Na nogometnoj utakmici tijekom minute šutnje u počast poginulih čuli su se povici "Njemačka Nijemcima".

image

Olaf Scholz 

Nicolas Economou/Nurphoto Via Afp

Jednostavni odgovori koje radikalno desne stranke nude na složena pitanja put su prema nemogućnosti rješavanja problema, otvaranju vrata autoritarizmu i ograničavanju vladavine prava te jačanju mržnje prema migrantima. Posljedice su uvijek loše, a Njemačka je zbog takvih politika i parola bilježila velik broj napada na izbjegličke centre. Dodati treba poznate ekonomske podatke: bez migranata gotovo nijedna ekonomija Europe ne bi mogla opstati.

Omladina AfD-a

Omladinsko krilo AfD-a pozvalo je članstvo da se okupi na mjestu tragedije, noseći stranačka i ina obilježja koja ih razlikuju od ostalih te pokazuju njihovu stranačku pripadnost. Niti jedna druga stranka nije ni pomislila učiniti tako nešto. Ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser upozorila je na takve mogućnosti, dodajući da u Njemačkoj postoji sloboda okupljanja.

Buru u njemačkoj javnosti izazvao je Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu, koji je postao glavni savjetnik izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Na svom profilu na platformi X, bivšem Twitteru, objavio je niz u najblažu ruku sumnjivih stavova nepotvrđenih izvora, odbacujući tezu da je počinitelj napada bio protivnik islama.

Stao je na stranu AfD-a te izvrijeđao kancelara Olafa Scholza, zatraživši da podnese ostavku - izbori su za dva mjeseca. AfD je odmah podržao Muska, iako je s više strana potvrđeno da je počinitelj podržavao tu stranku.

S drugih političkih strana postavljeno je pitanje opravdanosti uplitanja bogatuna koji ne razumije demokraciju u izbore u Njemačkoj.

Dennis Radtke (CDU, Kršćanskodemokratska unija) dnevniku Handelsblatt rekao je da se ne smije dopustiti "masivni utjecaj" Muska koji je "prijetnja demokraciji i zapadnom svijetu".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 21:35