StoryEditorOCM
Regijaobjavljeni detalji

Vučić špijunira sve redom, a nekad ispadne smiješan. Evo kojim se metodama koristi: ‘Zovu nas na besmislen razgovor...‘

Piše J. Kapor
18. prosinca 2024. - 12:59
Ivan Bjelić koji je u Novom Sadu predvodio prosvjede aktivističke mreže ‘Marš sa Drine‘ jedan je od žrtava Vučićeve špijunažeVladimir Zivojinovic/Afp

Vlada Srbije špijunira aktiviste nevladinih organizacija u toj zemlji, pokazalo je istraživanje Balkanske istraživačke mreže (BIRN) i forenzička analiza Amnesty Internationala. Srbijanska Sigurnosno-informativna agencija (BIA) koristila je pritom tehnologiju izraelske tvrtke "Cellebrite", kojom je otključavala telefone aktivista dok su bili na informativnom razgovoru u policiji, a potom su u otključane uređaje instalirali vlastiti špijunski program NoviSpy. Poslije su tim putem, uključivanjem kamera i mikrofona, pratili ne samo ono što rade aktivisti, nego i članovi njihovih obitelji.

BIA je u prošlih godinu dana svoju aplikaciju instalirala na četiri telefona, a zabilježeno je i desetak neuspješnih pokušaja. U izvješću BIRN-a precizno se navode imena osoba koje su bile meta srbijanske vlasti. U samo jednom mjesecu generirano je i potencijalno instalirano više od 20 različitih uzoraka NoviSpy softvera, navode tehnički dokazi koji upućuju na raširenost ove prakse.

image
Andrej Isakovic/Afp

Kroz razgovore s oštećenim aktivistima, BIRN i Amnesty International shvatili su i metodu kojom su se srpski špijuni koristili. Pozvali bi aktiviste na obavijesni razgovor, koji je, kažu sugovornici, bio neobično dug i zapravo besmislen. No to vrijeme iskorišteno je da se "upadne" u telefone koje su aktivisti morali predati prije početka razgovora.

Program koji proizvodi "Cellebrite" nije ni najbolji ni najnoviji u skupini onih koji su namijenjeni isključivo državnim službama koje bi ovim programom trebale raditi na suzbijanju kriminaliteta. "Cellebrite" nije ni blizu mogućnosti koje nudi izraelski "Pegasus". Lani je "Pegasus" koristila 31 država svijeta i 56 klijenata iz državnih sektora, no ne uvijek za opravdane namjene. Novinari, nevladini aktivisti, politički oponenti česta su meta takvih programa. Njihova zloupotreba predstavlja ozbiljan rizik za demokraciju i funkcioniranje civilnog društva. Utoliko su i Vučićevi "čvorovići" ispali prilično neuki i smiješni.

Program koji je Srbija kupila od "Cellebritea" ne instalira zlonamjerni softver (malware), niti služi za nadzor u stvarnom vremenu, pa su zato u Srbiji kreirali vlastiti špijunski program koji je s mobitela komunicirao sa serverima koji se nalaze u Srbiji i povezani su telekom tvrtkama u toj zemlji. Naime, jedan od uzoraka špijunskog softvera bio je konfiguriran za izravno povezivanje na raspon IP adresa izravno povezanih s BIA-om. Štoviše, konfiguracijski podaci vode do jednog djelatnika te službe koji je bio umiješan u nabavu špijunskog softvera od milanske tvrtke "Hacking Team", koja je u međuvremenu ugašena.

image
Aleksandar Savanovic/Anadolu Via Afp

O srbijanskom domaćem špijunskom softveru, ugrađenom u telefone uz pomoć "Cellebritea", nismo uspjeli naći više podataka. Činjenica da je bilo puno više neuspješnih instalacija govori da nije osobito učinkovit jer je važno da takvi programi ostanu neotkriveni, inače će i prikupljeni podaci eventualno biti frizirani i voditi u pogrešan smjer.

Tvrtka "Cellebrite" u izjavi nakon objave izvješća AI-ja i BIRN-a napominje u izjavi za Guardian da je "etička, pravosudna i zakonita uporaba" njihove tehnologije "od najveće važnosti za našu misiju provođenja pravde i spašavanja života diljem svijeta". Tvrde da ovakav nalaz shvaćaju ozbiljno i da su spremni poduzeti mjere, pa i prekid odnosa s takvim agencijama. 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 12:59