Beogradski splavovi bili su sinonim hedonističke scene i noćnih klubova u glavnom gradu Srbije, ali čini se da im je došao kraj. Većinu ih uklanjaju kako bi se napravilo mjesta za luksuzne stanove, barove i trgovine, piše The Guardian, prenosi Jutarnji list.
Zappa Barka splav već je 20 godina smješten na Dunavu u središtu Beograda. Partijaneri su na njemu godinama plesali uz živu glazbu i DJ-eve, često do jutra kako bi vidjeli izlazak sunca nad vodom. U lipnju ove godine splavovima je iznenada prekinuta opskrba električnom energijom i premješteni su daleko od središta grada.
Beogradski gradonačelnik Aleksandar Šapić u 2022. godini odredio je mjere za uklanjanje najmanje dvije trećine od sveukupno 300 splavova koji se nižu duž rijeka. Trenutno ih je premješteno više od 70, uključujući deset velikih party splavova koji su na novoj, ali privremenoj lokaciji između mostova Ada i Gazela.
‘izbrisana cijela društvena scena jedne generacije‘
Jedan od njih je i Zappa. DJ Marko Milić rekao je za Guardian da je posjećenost i ovog ljeta bila dobra jer su Beograđani pohrlili podržati svoje omiljene splavove unatoč promjeni lokacije. Sada je atmosfera poprilično mrtva, ove subote puštao je glazbu za samo pet ljudi, dok ih je prije bilo stotine.
- Predaleko smo pa se više nikome ne da dolaziti - ukratko je objasnio za Guardian. Vjeruje da će još dvije godine biti na trenutnoj lokaciji, prije nego što ih presele još dalje od grada.
Zappa splav je, relativno govoreći, čak imao i sreće. Drugi manji i neovisni splavovi, poput kluba 20/44, premješteni su 20 kilometara uzvodno do “groblja splavova”, gdje su ostavljeni da trunu. Vlasnici nisu bili prethodno upozoreni, gradsko vijeće je jednostavno prekinulo opskrbu strujom i vodom. Beograd je podijeljen oko micanja splavova.
Neki žale za klubovima koje su godinama posjećivali, govoreći da je izbrisana cijela društvena scena jedne generacije. Ostali su zadovoljni. Među njima je i vlasnik bara Brodić, Bane Susić, koji je rekao da bi dočekao mirniji život kad bi ga preselili niže niz rijeku.
- Već smo ovdje proveli svoje najbolje dane. Sada obala izgleda čišće, više poput modernog, funkcionalnog grada, bez svih ovih građevina koje guše rijeku - rekao je za Guardian.
splavove zamijenila elita
Egzistencija splava Zappa uvijek je bila nestabilna, ali u Beogradu su vjerovali da je u pitanju iznimka jer je bio jedan od prvih splavova koji su se gradili na dvije beogradske rijeke, Dunavu i Savi. Mještani su ih ljeti koristili za roštiljanje i odmor, obitelji su vezove kupovale na 99 godina i mogle ih renovirati prema određenim parametrima.
U vrijeme raspada Jugoslavije stvorila se nova vrsta hedonističkog splavskog života koja je uzela maha. Pretvoreni su u barove i klubove, neki su puštali techno, dok su ostali bili osmišljeni u stilu kafana. Najpoznatiji splav bio je Crni Panter koji je dobio svjetsku pozornost nakon što ga je 2008. godine posjetio bend The Police. Splav je kasnije te godine izgorio, uzrok je bio nepoznat.
Ljudi koji su živjeli u blizini tada su se počeli žaliti da splavovi izmiču kontroli - bili su neregulirani, zakoni o izdavanju dozvola nisu bili striktni, a zabave su bile divlje, bučne i ponekad nasilne. Skupine za zaštitu okoliša žalile su se na štetu uzrokovanu lošim gospodarenjem otpadom.
Neki su u početku podržali nove mjere, ali sada žale. Maja Djurić rekla je za Guardian da je bila zainteresirana za regulaciju iz ekoloških razloga, ali onda je shvatila da se splavove zamjenjuje sterilnom obalom rijeke, namijenjenom uglavnom eliti.
Kao jedan od primjera navodi kontroverzni projekt Belgrade Waterfront koji je bio osmišljen prije 10 godina i trenutno su u tijeku građevinski radovi. Dijelovi starog Beograda očišćeni su kako bi se napravio prostor za izgradnju luksuznih stanova, otmjenih barova i trgovina. Diljem grada su se održavali prosvjedi, prenosi The Guardian i Jutarnji list.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....