U Crnoj Gori se masovno krše ljudska prava i slobode i to je jedina europska država, uz autokratske Rusiju i Bjelorusiju, u kojoj se politički protivnici u zatvaraju, navodi se u osnivačkoj deklaraciji novoosnovanog crnogorskog foruma za ljudska prava.
Radi se o "Forumu za zaštitu ljudskih prava Milivoja Katnića", bivšeg crnogorskog glavnog specijalnog tužitelja koji je već mjesecima u pritvoru zbog navodnog kriminalnog udruživanja.
Forum čine 132 intelektualaca iz Crne Gore, Hrvatske, Srbije i BiH, ali i iz zemalja EU, a predsjednik mu je crnogorski književnik Milorad Popović.
"Velik teror što ga država Crna Gora danas sprovodi nad Milivojem Katnićem usporediv je samo sa fašističkim i staljinističkim procesima u kojima su zbog svoje političke ili nacionalne pripadnosti, stradali nevini ljudi", navodi se u priopćenju ovog Foruma.
U Deklaraciji upućenoj domaćoj, regionalnoj i međunarodnoj javnosti, navodi se da se u Crnoj Gori provodi politički revanšizam, uhićuju politički i ideološki protivnici, dužnosnici bivše vlade, ministri, suci, tužitelji, direktori javnih poduzeća i agencija za sprečavanje korupcije, sveučilišni profesori i akademici s izmišljenim i montiranim optužbama za zloupotrebu položaja, korupciju i tobožnju pripadnost kriminalnim organizacijama.
Potpora hrvatskih aktivista
"Zbog slobode govora procesuiraju se i optužuju pisci, novinari i intelektualci, a brojni javni djelatnici, intelektualci, novinari i građanski aktivisti stavljeni su pod mjere tajnog nadzora", navodi se u Deklaraciji, te se ističe da se uz kršenje zakona i Ustava Crne Gore, odugovlače istrage i bez suđenja, podnesenih optužnica i presuda optuženi se mjesecima i u nekim slučajevima godinama zadržavaju u pritvoru.
U Deklaraciji se podsjeća da je Milivoje Katnić vodio tužilačko-policijski tim koji je razotkrio pripreme državnog udara 2016. godine i uhitio urotnike, što je spriječilo građanske sukobe u Crnoj Gori i, uz ispunjenje drugih uvjeta za prijem u članstvo, presudno utjecalo da Crna Gora 2017. godine postane članica NATO saveza.
"Nositelji pučističke rusko-srpske osovine koji su osvojili vlast na izborima 30. kolovoza 2020. godine, kako je i karakteristično za klasične ideološko-političke prevrate, Milivoja Katnića su pretvorili u najomraženiju osobu", navodi se u dekaraciji.
Glavni zadatak Foruma za zaštitu ljudskih prava Milivoja Katnića jest "da uvjerljivim analizama i dokazima razotkrije ideološku i političku pozadinu slučaja i obavijesti domaću i međunarodnu javnost o političkom progonu bivšeg specijalnog tužitelja i ostalih inkriminisanih dužnosnika".
Deklaraciju su, između ostalih, iz Hrvatske potpisali Tomica Bajsić, Snježana Banović, Vlado Bogdanić, Davor Gjenero, Anto Nobilo i Vesna Pusić.
Osvetničko uhićenje
Bivši crnogorski tužitelj Milivoje Katnić nalazi se u pritvoru od 14. travnja. Osumnjičen je za zloupotrebu službenog položaja i sudjelovanje u kriminalnoj organizaciji. Uhićen je zajedno sa visokim policijskim službenikom Zoranom Lazovićem. Tužilteljstvo ih tereti da su radili u korist organizirane kriminalne grupe Kavački klan.
Oni su odbacili navode tužiteljstva, a Katnić je ocijenio da je u pitanju njegov politički progon.
Milivoje Katnić bio je glavni tužitelj u predmetu "državni udar" u kojem su prvostupanjski osuđena dvojica ruskih, desetak srpskih i tri crnogorska državljanina među kojima i čelnici proruskog Demokratskog fronta Milan Knežević i Andrija Mandić.
Tijekom postupka oni su otvoreno prijetili Katniću da će mu se revanširati kad njihova politička opcija preuzme vlast u Crnoj Gori, što se i dogodilo 2020. godine.
Kasnije je žalbeni sud Crne Gore ukinuo presudu Višeg suda, a nakon ponovljenog postupka Mandić i Knežević i svi okrivljeni u slučaju državni udar oslobođeni su optužnice.
Andrija Mandić trenutno obnaša funkciju predsjednika crnogorskog parlamenta, a Milan Knežević je zastupnik, dok njihove stranke imaju ministre u aktualnoj crnogorskoj vladi Milojka Spajića.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....