Premijer Andrej Plenković odlučio je podići plaće ministrima, saborskim zastupnicima, državnim tajnicima, ustavnim sucima, ali i svim ostalim državnim dužnosnicima. Prema neslužbenim informacijama spominje se dizanje osnovice za izračun plaća između 70 i 83 posto. O povećanju plaća dužnosnicima sinoć je za RTL govorio šef Domovinskog pokreta Ivan Penava.
Dok Plenković izbjegava odgovor o konkretnim iznosima, njegov koalicijski partner rekao je da je na zadnjim sastancima bilo govora o povećanju plaća u neto iznosima za oko 70 ili više posto.
“Odluka će biti donijeta koncem srpnja ili u kolovozu, a stupit će na snagu od 1. kolovoza”, rekao je Penava.
Prema informacijama 24 sata plan je da se promjene usvoje ovaj tjedan, pa bi veće plaće za 300-tinjak dužnosnika bile isplaćene već za kolovoz. Međutim, najesen Vlada planira mijenjati i koeficijente, pa bi plaće premijeru i ministrima opet trebale porasti.
Dok se čeka službeni prijedlog ministra uprave Damira Habijana o povećanju dužnosničkih plaća, list 24sata, pozivajući se na neimenovane izvore u Vladi, navodi da bi njihove plaće ukupno mogle rasti i do 80 posto. Prema tom izračunu, plaće predsjednika Republike i premijera povećale bi se za više od 2.000 eura pa bi Milanović mjesečno zarađivao 5.700, a premijer gotovo 5.300 eura.
Andreju Plenkoviću bi plaća mogla na 5269 eura, a to je 2006 eura više nego što ima danas. On ima i troje malodobne djece koji mu povećavaju poreznu olakšicu pa mu zato neto plaća jače raste. Predsjednik Sabora, Gordan Jandroković, trebao bi dobiti povišicu od 1883 eura i završiti s novom plaćom od 4995 eura. Potpredsjednik Sabora Penava trebao bi dobiti povišicu od 1541 euro i završiti na 4663 eura.
Premijer Andrej Plenković kaže da političke dužnosti trebaju biti privlačne uspješnim poslovnim ljudima, ali i da su veće dužnosničke plaće antikoruptivna mjera. Stručnjaci se s time baš i ne slažu piše N1.
Premijer smatra da je potrebno povećati plaće dužnosnicima kako bi se u politiku privukli kvalitetni ljudi, no o detaljima nije htio.
Oglasio se i predsjednik Republike Zoran Milanović: “O tome sam sve rekao. Neka oni koji su obećavali brda, doline, udoline, rascjepe, Marijanske brazde i svemirske visine u plaćama, neka sada objasne javnosti.”
Oporba u načelu nema ništa protiv povišica dužnosničkih plaća, ali suzdržano komentiraju moguće iznose: “Neugodno pitanje, neugodno zato što bi se smatralo populizmom kad bih rekla da bi dužnosnicima plaće trebale ostati iste. Međutim ja imam problem s tim tko ove plaće povećava i kome se zapravo povećavaju. Kad pogledamo kvalitetu izabranih ministara onda mi to povećanje još teže pada.”
Kažu da je najava povećanja dužnosničkih plaća očekivana jer je to bio jedan od uvjeta koalicijskih partnera, a samu odluku komentirat ćemo kada bude poznato o kojem se točno iznosu radi.
Ekonomist prod. dr. Ljubo Jurčić smatra da je opravdano povećati plaće dužnosnicima, ali i da treba utvrditi i stalan model za njihov obračun. To može biti na temelju BDP-a ili prosječne plaće: “Ako pogledamo prosječnu plaću u Hrvatskoj, ona je sad oko 1.300 eura, dužnosnici bi trebali, recimo ministri, predsjednici Vlade i Sabora imati tri do četiri puta veću plaću, kako je primjereno svugdje u svijetu.”
Premijer vjeruje da će veće plaće smanjiti i korupciju, no oporba i stručnjaci se s tim ne slažu. “Tko je koruptivan bit će koruptivan i za kunu i za dvije i za milijardu i za dvije”, smatra zastupnica Dalija Orešković.
Antikorupcijski aktivist Zorislav Antun Petrović kaže kako se već više puta pokazalo da ako nekome nije dosta tisuću, neće mu biti dosta niti sto tisuća te dodaje: “Samo povećanje nije nikakva garancija.”
Jedina garancija protiv sistemske korupcije kakvu imamo u Hrvatskoj je njezino kažnjavanje. Kazne su rijetke i često simbolične, poput one kad je bivši ministar poljoprivrede mjesecima u jednoj ustanovi – gulio krumpire.