Protiv Olivera Kolobarića, jednog od glavnih optuženih u aferi "Flajš", i još četvorice pomagača, napokon je otvorena istraga, a ovih dana prva dva osumnjičenika našla su se u pritvoru. Kolobarića se, naime, sumnjiči da se upisao kao vlasnik dva stana na temelju falsificiranog ugovora o dosmrtnom uzdržavanju čiji vlasnik je umirovljeni liječnik iz Slovenije B.Đ. (podaci poznati redakciji), piše Jutarnji. Riječ je o slučaju o kojem je Jutarnji list prvi put pisao u veljači ove godine, i to nakon poziva obitelji iz Slovenije koja ni putem odvjetnika, a ni sudskog postupka na Općinskom sudu, pa i podnesene kaznene prijave, nije uspjevala riješiti svoj problem - otimačine dva stana u zagrebačkom centru.
Nakon napisa u Jutarnjem listu slučaj se počeo ‘otpetljavati‘, a počinitelji su se sada našli i iza rešetaka. Kolobariću se, kao prvoosumnjičenom, stavlja na teret da je s još jednom nepoznatom osobom izradio lažni ugovor o dosmrtnom uzdržavanju 29. studenog 2022. godine u kojem je neistinito navedeno da mu slovenski umirovljenik B.Đ. ostavlja svoje dvije nekretnine, dvosobni stan u Primorskoj ulici i dvosobni stan u Bosanskoj ulici. Napravili su to tako, sumnjaju istražitelji, da su na ugovor stavili neistinit potpis, a zatim izradili ugovor koji su solemizirali 20. studenog 2022. godine kod javnog bilježnika u Zagrebu, kojemu su neistino predočili da se nepoznata osoba osoba zove B.Đ. i da je stvarni vlasnik tih nekretnina.
Zatim su mu u svrhu uvjeravanja predočili prethodno izrađenu neistinitu osobnu iskaznicu na ime B.Đ. na kojoj je naveden neistinit datum i godina rođenja, kao i neistinita fotografija na kojoj se umjesto stvarnog B.Đ. nalazila fotografija nepoznate osobe. Potom se Kolobariću stavlja na teret da je u svrhu preuzimanja posjeda nad stanovima, početkom 2023. godine angažirao H.K. s kojim je u više navrata dolazio do stanova i koji je po njegovim uputama nasilno promjenio brave na ulaznim vratima stanova te je od predstavnika stanara u tim zgradama tražio ključeve haustora.
Tvrdio je da je angžairan radi građevinskih radova u stanovima. Kolobariću se, nadalje, stavlja na teret da je radi skrivanja nelegalnog načina stjecanja i otežavanja utvrđivanja pravnog slijeda prijenosa vlasništva i uspostave izvornog zemljišnoknjižnog stanja uz obećanje imovinske koristi angažirao drugo osumnjičenog M. A. radi navodnog privida legalnog poslovanja s nekretninama da na svoje ime otvori trgovačko društvo na koje su prenijeli vlasništvo ta dva stana.
No, dvojac nadalje nekretnine opet prodaje kako bi "prikrili prijevarno stjecanje nekretnina znatne vrijednosti" i kao vanknjižni vlasnici stanove preuzimaju K. i I. V.. Međutim, nisu stali ni na tome, iako je u međuvremenu Jutarnji list pisao o slučaju, već tijekom travnja i svibnja 2024. godiine je I.V. nasilno ušao u stan i uzeo vrijedne umjetnine, antikni namještaj, klavir...Sumnja se da je B.Đ., naime, oštećen za neutvrđenu ukupnu vrijednost od oko 400 tisuća eura. U lipnju ove godine je Jutarnji list je već pisao da je Kolobarić priveden kako bi dao iskaz.
Potvrdu da je dao nam njegov odvjetnik Petar Petrović, a i sam Kolobarić.
- Policija nas je dočekala na sudu kao da se ne znam što dogodilo, a to je zato što mu nisu uspjeli uručiti poziv zbog propusta oko prijave adrese - rekao je odvjetnik Petrović dodajući da je Kolobarić nakon toga dao iskaz nakon što mu je pročitana pouka o pravima.
- Zatražili smo i uvid u spis jer je istraga već odmakla, pa će se moj klijent braniti sa slobode jer je proteklo već dosta vremena od počinjenja djela - izjavio je odvjetnik Petrović.
B. Đ. je naime, putem odvjetnika podnio kaznenu prijavu, a pokrenuo je i tužbu te pozvao policiju, no više od godinu dana taj nevjerojatni slučaj nije se bio maknuo s mrtve točke. Jutarnji list tad je dobio i odgovore nadležnih institucija koji su zapravo potvrdili navode slovenskog umirovljenika, a to je da slučaj stajao u mjestu.
Dapače, iz Općinskog kaznenog državnog odvjetništva u Zagrebu u veljači su nam odgovorili da još provode izvide, "koji su tajni", 14 mjeseci nakon kaznene prijave. Općinski građanski sud u Zagrebu je, pak, u jednom od dva predmeta koje je slovenski državljanin pokrenuo prvo ročište zakazao dan nakon što mu je Jutarnji list u veljači poslao upit, dok je u drugom predmetu proces odmaknuo nešto dalje. Međutim, nakon napisa, doznajemo, procesi su se počeli otpetljavati.
Novo ročište u tom predmetu na Općinskom sudu, doznajemo, zakazano je za siječanj 2025. godine. Zaista je nevjerojatno da netko u Hrvatskoj može na taj način oteti nekretnine, a da stvarnom vlasniku potom trebaju godine da bi vratio vlastitu imovinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....